Placek drożdżowy ze śliwkami

Z

zyglis

Guest
Składniki: 0,8 kg śliwek, 15 dag margaryny, 50 dag mąki, 15 dag cukru pudru, 2 surowe żółtka, 6 dag drożdży, pół szklanki gęstej kwaśnej śmietany 18%, cukier waniliowy.
Na kruszonkę: 8 dag mąki, 5 dag masłą, 5 dag cukru (kryształ),
Pozatym tłuszcz do formy i ewent. cukier do posypania.

Wkonanie, proponuję w takiej kolejności:

1. z podanych składników nw kruszonkę, wyrobić ścisłe ciasto, uformować z niego wałek i odstawić do zamrażarki.

2. standartową formę (40x24 cm) wysmarować margaryną.

3. śliwki umyć, a kiedy wyschną, pokroić każdą na ćwiartki usuwając pestki

4. drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru, aż będą rzadkie.

5. mąkę przesiać, dodać pokrojone na małe kawałki margarynę, żółtka, razem to dość dokładnie posiekać. Teraz dodać śmietanę, cukier puder i waniliowy oraz drożdże, całość dobrze wymieszać i wyrobić dość szybko gładkie ciasto i odrazu po jego rozwałkowaniu, przełożyć na dno formy, ukształtować niewielki kołnierz.
Na to ciasto w formie ułożyć bardzo ściśle śliwki, powinny nieco zachodzić na siebie. Jeśli te śliwki są zbyt kwaśne, można je delikatnie poprószyć zwykłym cukrem. Kruszonkę zetrzeć na tarce o dużych oczkach i nią posypać śliwki.
Tak przygotowane ciasto wstawić do piekarnika nagrzanego do 35 stopni, żeby nieco wyrosło. Kiedy to nastąpi, podwyższyć temperaturę do 200 stopni (formy z piekarnika nie wyjmować), w momenie kiedy ta temperatura się ustali, nastawić czas pieczenia na 35 minut. Jeszcze ciepłe ciasto pokroić na porcje

Proponowane przezemnie ciasto jest smaczne, a przy tym w mojej opinii niezbyt słodkie. Jest bardzo łatwe do wykonania, nie wymaga uciążliwego wyrabiania. Jego wykonanie, nie licząc czasu na wyrastanie i pieczenie, zajęło mi około półtorej godziny

Życzę smacznego

PS. Czasem to ciasto robię bez kruszonki. Też dobre.
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Pyszny szybki (niedzielny) placek do kawy. Tylko kruszonkę zrobiłam po swojemu, z dodatkiem marcepana.
 

Załączniki

  • Placek_Zlisa.JPG
    Placek_Zlisa.JPG
    48.9 KB · Wyświetleń: 0