Placki jogurtowe z sosem śliwkowym*

natalia

Member
Paź 30, 2005
204
0
0
Kolejne placki które łaskawie zjada mój prawie dwulatek i bardzo mu smakują.Autorem orginalnego przepisu na placki jest SILJED z Wielkiego Żarcia,ja zamieszczam przepis po moich modyfikacjach:
400g jogurtu naturalnego
ok 1/2szkl cukru
3 łyżki soku z cytryny
ok 1 szkl mąki
2 jajka
1 łyżka mleka
Jogurt,żółtka,cukier i sok cytrynowy wymieszać.Dać mąkę i mleko,na końcu ubite białka.Lekko wymieszać-masa ma być puszysta i o konsystencji ciut gęstszej niż ciasto naleśnikowe(jeśli za rzadka dosypać mąki).Smażyć placuszki na oleju (1 łyżka=1 placek) na małym ogniu.Czasami dodaję więcej białek jeśli mam takowe,placki są bardziej puszyste.Świetnie nadają się jako drugie danie,lub deser np z lodami,ja podałam ostatnio jako dodatek do sałatki owocowej i goście byli zachwyceni.Są bardzo lekkie i delikatne.Podawać z sosem owocowym,dżemem,bitą śmietaną.
Sos śliwkowy:
20-30 dag śliwek
cukier do smaku(ale nie może być za słodkie)
cukier waniliowy
cynamon
kilka kropel soku cytrynowego dla złamania smaku
1 kisiel (ja dałam truskawkowy) lub łyżka czubata mąki ziemniacz.
Sliwki pokroić na cząstki,zalać ok 2 szkl wody,wsypać oba cukry i gotować ok 5-10min(tak żeby owoce zmiękły,ale nie rozpadły się).Kisiel lub mąkę rozrobić w 1/2szkl wody,wlać do owoców,zagotować.Sos musi być lekko gęsty,jeśli konsystencją przypomina kisiel należy dolać wody.Sos podawać na ciepło lub zimno.Przepis wyczytany z jakiejś książki kucharskiej z lat 70-tych.Można użyć innych owoców np malin,jagód,brzoskwiń czy truskawek,wszystkie opcje są smaczne.Zimny sos można podawać do lodów,do sałatki owocowej,budyniu,kaszy mannej(malinowy lub jagodowy mniam!).Gorący jest pyszny do klusek na słodko,placków,knedli i co tam komu jeszcze przyjdzie do głowy.

Ja podałam placuszki z sosem śliwkowym i kapką śmietanki - super.
Lubię takie obiady - szybko,tanio i smacznie!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: