Strudel kapuściany z pikantnym nadzieniem*

roggie

Member
Lut 14, 2006
1,142
0
0
Składniki
Ciasto:
275 g mąki
1 jajko
1 łyżka oleju
1 łyżeczka soku z cytryny
sól
ok 1/8 l cieplej wody
Nadzienie:
1/2 główki białej kapusty
1/2 filiżanki bulionu wołowego
1/3 filiżanki octu winnego
1 czubata łyżka cukru
1 łyżeczka kminku
pieprz
1 cebula
25 g masła
375 g mielonego mięsa
ewentualnie pieczarki ilość dowolna
1-2 lyzeczki chili
Dodatki:
4 łyżki tartej bułki
200 g grubo startgo ementalera (innego sera żółtego)
1/2 puszki (425 g) czerwonej fasoli (ja uzywam całej puszki)
Do polania:
ok. 4 łyżki mleka (lub zamiast tego żółtko do posmarowania)
Ciasto:
Podane płynne składniki mieszamy ze sobą i dodajemy mąkę - do uzyskania elastycznego ciasta (ewentualnie podsypać mąką). Ciasto zawijamy w folię i wstawiamy do lodówki na ok. 1 godzine (z powodzeniem można ciasto przygotować np. dzień wcześniej i przechować w lodówce).
Nadzienie:
Kapustę myjemy i wycinamy głąb. Dzielimy na liście i wycinamy żyłki. W dużym garnku rozgrzewamy rosół z octem, dodajemy liście kapusty, cukier, przyprawy. Dusimy ok. 5 minut. Obraną cebulę kroimy w kostkę i szklimy na maśle. Dodajemy mielone mięso (ewentualnie pieczarki) smażymy ok. 5 minut. Mięso doprawiamy solą i chili. Kapustę i mięso studzimy. Tartą bułkę mieszamy z serem.
Wykonanie:
Ciasto wałkujemy bardzo cienko (zwłaszcze tą część, która będzie w środku strudla-grube ciasto w środku może się nie dopiec) na posypanym mąką płótnie (ja wałkuję na blacie bez płótna). Posypujemy ciasto serem wymieszanym z tartą bulką, rozkładamy na nim liście kapusty oraz podsmażone samo lub z pieczarkami mięso. Na to wykładamy fasolkę i ostrożnie rolujemy strudel. Smarujemy go żółtkiem lub mlekiem.
Pieczemy około 40 minut w temperaturze 180 stopni C. Przed podaniem kroimy strudel w plastry. Można podawać z pikantnym sosem pomidorowym.
Z podanych składników na ciasto ja robię 2 strudle - łatwiej wtedy bardzo cienko rozwałkować ciasto, a sam studel ma zgrabny kształt. Piec go można na blaszce lub w wąskich foremkach.

strudeles4.jpg


Smacznego:)

Przepis pochodzi z "Burdy" Zeszyt 9, wrzesien 1990 rok
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: