Ryba "Sinistro wybacz!" *

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Ryba po grecku na sposób jelonkowski

1. Filety z pangi w ilosci dowolnej, zależnej od apetytu.
Posolić, popieprzyć, wytarzać w mące, usmażyć. Odłożyć.
2. Sos warzywny:
marchewka, pietruszka, por- ilość zależna od upodoby, ale przewaga marchewki
przecier pomidorowy
liść laurowy, ziele angielskie, słodka i ostra papryka
sól, świeżo zmielony pieprz, cukier
oliwa

Warzywa zetrzec na tarce o dużych oczkach, pora posiekać w półplasterki. Poddusic je na oliwie, zalać niewielką ilością wrzącej wody, dorzucić liść laurowy (albo 2), nieco ziela angielskiego, sól, udusić do stosownej miękkości. Ewentualny nadmiar wody zredukować na dużym ogniu (ale wtedy pamietać o mieszaniu). Kiedy warzywa zmiekną, ale nie zamienią się jeszczę w pacię, dodać kilka łyżek przecieru pomidorowego, cukier, paprykę. Ma być wyraźnie słodko- kwaśne, lekko podbite ostrością papryki. Jak za mało kwaśne dorzucić przecieru (jeśli zabrakło, a nadal nas nie satysfakcjonuje, można posiłkować się cytryną), pogotować chwilę razem. Na koniec zmielić pieprz nad warzywami i odciąć źródło ciepła.
A teraz bierzemy naczynie do zapiekania, na dno nieco warzywek, potem rybka, znowu warzywka itd. Przykrywamy i zapominamy o tym do następnego dnia, żeby zwierzak miał czas się przegryźć.
Potem serwujemy na ciepło (odgrzane w piekarniku), z bagietką lub ryżem, albo na zimno.
Zupełna klasyka, smacznego Sini.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Ryba po grecku
gruebel_2.gif


Uwielbiam te warzywka
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif
icon_mrgreen.gif


rofl.gif
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
Też mnie zastanawia skąd się nazwa "po grecku" wzięła.
 

jean

Member
Kwi 12, 2006
7,139
0
36
Uwielbiam tę rybę! Bez "ryby po grecku " nie ma u nas świąt!
Ja daję w przewadzę marchewkę i ona mi najbadziej smakuje, taka przesmażona, słodko kwaśna...pycha.
Na świątecznym stole ląduje zazwyczaj karp, co prawda jest on tłusty ale mięsko ma soczyste.
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Sini i bez tłuszczu te warzywka
icon_question.gif

To ja sie wpraszam
icon_mrgreen.gif
 

lulu

Member
Wrz 17, 2006
48
0
0
ja najpierw szklę w garnuszku 3 posiekane cebule, do której później dodaję starte na grubej tarce 3 marchewki, pół selera, pietruszkę, kilka łyżek gorącej wody, przecier pomidorowy, sól, pieprz, paprykę, liść laurowy i duszę wszystko na wolnym ogniu. lubię potrawy o wyrazistym smaku, dlatego pozwoliłam sobie zmodyfikować ten przepis i usmażoną na złoto rybę posypują świeżą rukolą, nakładam na to grubą warstwę sosu i wierzch przyozdabiam kilkoma listkami rukoli. jest tak pyszne, że Grecy wybaczyliby tę małą profanację :)
 

Załączniki

  • ryba_po_grecku__u.jpg
    ryba_po_grecku__u.jpg
    159.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator: