Sznycel wiedeński

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Sznycel wiedeński

60 dag szynki cielencej lub wieprzowej
2 jajka
1/2 szklanki mąki(najlepiej krupczatki)
1/2 szklanka bułki tartej
3/4 szklanki oleju
10 dag masła
1 cytryna
1 łyżeczka soli
1 płaska łyżeczka pieprzu

1.Najlepiej jak w sklepie kupimy już pokrojone 1 centymetrowe plastry szynki, ale jak nie to bierzemy ostry nóż i kroimy sami w poprzek włókien.
2.Sznycle rozbijamy namoczonym tłuczkiem do grubości ok 4 mm. Należy także w kilku miejscach zrobić 2 centymetrowe nacięcia na brzegu by sznycel podczas pieczenia nie zwijał się.
3.Do trzech talerzy wsypujemy: mąkę, jajka z przyprawami, bułkę tartą. Po kolei zanurzamy w nich
sznycje.Na koncu otrzepujemy z nadmiaru panieru.
4.W patelni rozgrzewamy tłuszcz (dużo tłoszcz) i kładziemy sznycla. W praktyce jest to jedna, najwyżej dwie sztuki, bo sznycle powinny być duże.Smażymy z obu stron na złoty kolor.
5.Teraz przychodzi trochę technicznie trudna sprawa bo wylewamy tłuszcz i w miejsce niego wkładziemy masło. Przykrywamy przykrywką robiąc tak by była maleńka szparka i szmażymy przez następne 5 minut.
To pięknie wygląda gdy mamy 2 sznycle. Jak mamy więcej to proponuję sznycle przełożyć do nagrzanego piekarnika i tam piec obłożone masłem przez 10 minut w temp 150 stopni.
6.Gotowe sznycle skrapiemy sokiem z cytryny.

ps.
- Prawdziwy wiedeński sznycel robiony jest z szynki cielęcej. Z wieprzowiny to podróbka, ale bardzo smaczna.
- Proponuję zamiast całych jajek dodawać same żółtka w ilości ile sznycli tyle żółtek.
- Wykwintnie jest jak na tego sznycla położymy jajko sadzone.
- Zawsze dekorujemy go plasterkami cytryny.
cook.gif
smacznego.gif
mniam.gif
ccrs.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

letti

Member
Kwi 4, 2006
1,370
0
0
Czytałam w miesięczniku Kuchnia,że sznycel należy kroić wzdłóż włókien,choć tego nie robię.Jakie to ma znaczenie?
fiesgrins.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Przepyszne sznycle mi wyszły z tego przepisu, ogromne i soczyste
mniam.gif


dziękuję za przepis
lecker.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Znaczenie krojenia jest takie: mieso pokrojone w poprzek włókien ma w efekcie włókna krótkie, czyli o długości równej grubości kotleta. Dlatego jest miękkie i takie, jak trzeba.

Mieso pokrojone wzdłuz włókien ma włókna tak długoe, jak długi jest sam kotlet. Z tego powodu przykrojeniu odkrajamy także długie włókna, które twarde i jak guma do żucia - taki kotlet trudno jest zjeść, a jeszcze trudniej powiedzieć potem ze szczerym uśmiechem na ustach, że był dobry
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: