Sezamki Jamie(go) O.

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Przepis "wklepuje" na zyczenie Margot...



455g mialkiego cukru (caster sugar)
200g nasionek sezamu
woda

Z cukru i 8 lyzek wody ugotowac syrop (gotowac na srednim ogniu mieszajac). Gdy syrop stanie sie delikatnie brazowy, trzeba dodac nasionka sezamu, nadal gotowac mieszajac, do uzyskania ciemnozlotego koloru. Taka mase nalezy wylac na naoliwiona blache lub folie, nastepnie nozem rozsmarowac (na pol cm lub nawet cieniej) i zostawic do ostygniecia. Polamac i jesc!


Autorem jest Jamie Oliver "Happy Days with the Naked Chef" (2001)
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
A jakie to wychodzi? Bo kiedyś robiłam, nie pamietam z jakiego przepisu, to wyszła strasznie gęsta masa - a po zastygnięciu byłotakie niestety troche ciapkowate
gruebel_2.gif
dump.gif
Na pewno nie dało sie łamać.
Pomijam fakt, że wylałam na forme alu i musiałam z nią jeść
baa.gif
icon_rolleyes.gif
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Dzięki, poczekam na opis doświadczonej osoby
icon_lol.gif

To kiedy robisz?
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Wlasnie zajadam sie sezamkami, ale z troche innego przepisu, a dokladnie z ciutke innych proporcji
icon_wink.gif

Mam nadzieje Tatter, ze nie obrazisz sie, jezeli go tutaj zamieszcze
icon_wink.gif

Przepis jest znaleziony na niemieckiej stronie
icon_wink.gif

1 lyzka wody
200 g cukru
200 g sezamu

Przygotowac podobnie
icon_wink.gif
, jak podaje przepis Tatter
icon_wink.gif
wode z cukrem skarmelizowac, wrzucic sezam, "podgotowac", wywalic ( w tym przypadku na papier do pieczenia )
Ale potem, gdy masa z sezamem jest wymieszana, przelozyc na papier do pieczenia, przykryc drugim kawalkiem papieru i walkiem do ciasta rozwalkowac jeszcze cieple.
Pokroic na kwadraty i gotowe. Mozna wcinac od razu lub poczekac, az przestygnie
icon_wink.gif

Wyszly mi bardzo chrupiace i musze przyznac, ze w smaku bardzo dobre
icon_wink.gif

Ciezko bylo wymieszac ten sezam z cukrem i potem walka bylo, wywalkowac na cienki placek, ale takie grubsze tez bardzo fajnie sie je
icon_wink.gif

Takze smialo polecam
icon_wink.gif


pict0022qa3.jpg
 

Załączniki

  • pict0022qa3.jpg
    pict0022qa3.jpg
    135.2 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

tatter

Moderator
Gru 21, 2005
7,253
4
0
Pysznie wygladaja...

Proporcje tez mi sie bardziej podobaja (jest mniej cukru!) w Twoim przepisie...Caritko...
moze jednak ktos sie pokusi o zrobienie wersji Jamie O...i napisze nam co sadzi o przepisie...
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
mniam.gif
Kiedyś też robiłam sobie zezamki w domu ale nie pamiętam z jakiego przepisu, muszę poszperać i jak znajdę porównam z tymi waszymi. Chyba znów zrobię, zdjęcie Caritki nie da mi dziś spokoju.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Caritca
icon_eek.gif

Śliczności ci wyszły. Te moje dawno temu, mogłyby tylko o takiej formie pomarzyć
rofl.gif

CHyba ja sie też skuszę na powtórkę
gruebel_2.gif
 

imamcia

Member
Lis 29, 2005
2,398
0
36
Caritko, te Twoje sezamki teraz mi non stop przed oczami stoja a w brzuchu burczy.....
ciekawe czy moi chłopcy zagustują w takich słodkościach?
gruebel_2.gif
Najwyższy czas spróbowac
icon_mrgreen.gif
 

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
jeju, ale narobilam
icon_redface.gif
- Dziewczyny. przepraszam, nie chcialam Was wodzic na pokuszenie
fiesgrins.gif

Bardzo Wam dziekuje za mile slowa
bussi.gif


tatter @ 6 Nov 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=389907Pysznie wygladaja...

Proporcje tez mi sie bardziej podobaja (jest mniej cukru!) w Twoim przepisie...Caritko...
moze jednak ktos sie pokusi o zrobienie wersji Jamie O...i napisze nam co sadzi o przepisie...
Ja mysle, ze z ta proporcja cukru, bedzie szlo latwiej wymieszac sezam z syropem- tzn. mowie o proporcjach Jami-ego ;)
Te proporcje, ktore ja podaje, to mieszalo mi sie ciezki, a do rozwalkownia go, musialam poprosic Meza, bo nie mialam sily
icon_mrgreen.gif

Meza prosila o powtorke sezamkow
icon_wink.gif
, - teraz tzn. troche pozniej zrobie z proporcji Jamie i zobacze jak one beda sie sprawowac
icon_wink.gif

Sprawozdanie zdam wieczorem
icon_wink.gif
Obiecuje
icon_wink.gif
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
icon_eek.gif
icon_eek.gif
icon_eek.gif
Cari cudowne sezamki i takie równiutkie, śliczne jak wszystko co wyjdzie spod Twych rączek, a zdjęcie zachwycające
icon_razz.gif
ślinię się
fiesgrins.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Caritko bosssskie sezamki
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Sylwio
icon_lol.gif
dzieki
icon_wink.gif



Przyszlam do Was teraz sie poskarzyc
icon_wink.gif

Robilam przed chwila sezamki wedlug proporcji Jami-ego i...- Tatter- przykro mi, ale nie wyszly wcale
icon_frown.gif

Syrop zrobil sie sliczny, ale po dosypaniu sezamu, wszystko zrobilo sie bardzo sypkie.
Zaczelam panikowac i w koncu wywalilam zawartosc garnka na papier ( bo chcialam zrobic wyzej podana metoda) ale nic z tego nie wyszlo....
Wywalkowalo sie ladnie, zostawilam na chwile, zeby ostyglo, gdy poruszylam "mase", palec wszedl mi do srodka
icon_mrgreen.gif

Wscieklam sie troche i probowalam to uratowac...
Skarmelizowalam troche cukru, ( aaaha- wlasnie! nikt nie zauwazyl, ze zrobilam byka podajac przepis
icon_wink.gif
, ale o tym za chwile
icon_wink.gif
)
no i wsypalam ta sypka mase do tego skarmelizowanego cukru, troche wymieszalam, wrzucilam na papier, rozwalkowalam cieple, a potem pokroilam...
W smaku.... hmm... Za duzo cukru ! Cukier "zabija" smak sezamu. Jest bardzo slodkie, kruche i prawde mowiac, wcale nie przypomina moich wczorajszych sezamkow...
Byc moze cos zle zrobilam, nie mam pojecia co...
Ja jednak zostane przy przepisie, ktory podalam, a ktorego tez robilam poraz pierwszy
icon_wink.gif

Z mila checia zrobilabym jeszcze raz po Jimiemu
icon_wink.gif
, zeby sie przekonac, czy tak za kazdym razem mi wyjdzie, jednak wole juz nie ryzykowac urtata sezamu
icon_wink.gif


Co do byka w przepisie, to chodzilo mi, ze z 1 lyzki wody i 200 g cukru - nigdy nie wyjdzie syrop
icon_mrgreen.gif

cukier z woda trzeba skarmelizowac, a potem dosypac sezam. itd.- nie wiem czemu napisalam o syropie.
Za byka przepraszam...- juz poprawiam, zeby nie wprowadzalo w blad.

No a to zdjecia z tego co mi wyszlo...





I tutaj efekt koncowy....
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
Caritka ,robie twoje tzn już je skończyłam ,teraz je wałkuje ,oj jak ciężka ,to jest strasznie gęste.


Z tego co piszesz to te Olivera nie wyszły ,więć na pierwszy raz te sprawdzone ,ale kiedyś zrobię Olivera
 

hazo

Well-known member
Lis 13, 2005
8,347
1,423
113
Caritko, nie stresuj się. Ten przepis Jamie'go jest chyba rzeczywiście jakiś felerny. Ja spróbowałam już wczoraj, tylko wstydziłam się pokazać co mi wyszło.
dump.gif
Zrobiłam ze 100g sezamu pomieszanego jasnego z czarnym, bo tylko taki miałam w domu. Wszystko robiłam według przepisu i wyszło mi takie coś:

R__ne_003.jpg

Za nic syrop nie chciał się zrobić złocisty. W smaku przypomina ziarno sezamu utytłane w zastygniętym lukrze. Wałkowałam Twoją metodą przez papier, a kroiłam nożem do pizzy.
Z Twojego przepisu, to piękne sezamki
mniam.gif
Jak kupię nowy sezam, to go wypróbuję.
 

Załączniki

  • R__ne_003.jpg
    R__ne_003.jpg
    38.6 KB · Wyświetleń: 0

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
O jejciu, Hazo...- nie wiem czy mam sie cieszyc, ze tez Ci nie wyszly, czy plakac....
Szczerze mowiac, to kamien spadl mi z serca, bo juz na prawde zaczynalam myslec, ze cos sknocilam przy robocie...
icon_wink.gif


Ale jedno trzeba przyznac...
icon_wink.gif
- Twoje wygladaja o wiele ladniej, niz moje
icon_lol.gif
icon_lol.gif
icon_lol.gif



Margot??!! I jak te sezamki? - Wyszly?
gruebel_2.gif