Sandacz w śmietanie*

Torque

Member
Wrz 7, 2006
18
0
0
Sandacz, to chyba najsmaczniejsza ryba słodkowodna. Ma białe mięso i mało ości. Przy tym jest soczysty, delikatny, jędrny... Poniżej przepis na potrawę, która niemal zdominowała moją rybną kuchnię dwa lata temu
icon_smile.gif


Składniki:

- filet z sandacza
- 2-3 duże cebule
- kostka rosołowa drobiowa, bądź warzywna
- 200 ml śmietany 12-18 %
- mąka
- oliwa do smażenia
- sól
- pieprz

Przygotowanie:

Filet przecinając w poprzek, dzielimy na kilka części, lekko solimy, oprószamy mąką i smażymy w głębokiej patelni na niewielkiej ilości tłuszczu . W tym czasie cebulę obieramy i kroimy na ćwierć krążki lub - jeśli mamy mniejsze cebule - na pół krążki. Kawałki filetów obracamy tylko raz i smażymy tyle, by „złapały” złoty kolor. Następnie zasypujemy je cebulą, pieprzymy delikatnie, a patelnię przykrywamy. Na wolnym ogniu sandacz dusi się z cebulą. Czekamy, aż ta się zeszkli, a w tym czasie w szklance wrzątku rozpuszczamy kostkę rosołową. Kiedy cebula jest już miękka, zalewamy wszystko rosołem i zostawiamy patelnię nie przykrytą. Na wolnym ogniu rosół odparowuje i wsiąka w kawałki ryby. Kiedy objętość sosu na patelni zmaleje o około 1/3, pozostaje nam tylko dodać śmietanę (tak aby się nie zważyła). Po wlaniu czekamy tylko aż sos zacznie się gotować i zestawiamy patelnię z ognia (nie redukujemy śmietany).

Na zdjęciach, kolejne kroki przygotowania potrawy.
 

Załączniki

  • 1.jpg
    1.jpg
    64.7 KB · Wyświetleń: 1
  • 2.jpg
    2.jpg
    64.4 KB · Wyświetleń: 1
  • 3.jpg
    3.jpg
    61.3 KB · Wyświetleń: 1
  • 4.jpg
    4.jpg
    70.8 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Stale

Member
Paź 31, 2004
710
1
0
O Jezusicku jak to super wygląda
mniam.gif
. Zrobię w piątek na obiad. Czy musi być ten sandacz ze skórą, czy może być czysty filet?
 

Torque

Member
Wrz 7, 2006
18
0
0
Lepiej ze skórą. Po pierwsze przy smażeniu, nie wywijają się kawałki, po drugie skóra zapobiegnie zbytniemu rozpadaniu się ryby.
I jeszcze jeden drobiazg, można sypnąć czymś zielonym na talerzu (koperek, pietruszka), nie dla smaku, ale dla wyglądu
icon_smile.gif
 

Torque

Member
Wrz 7, 2006
18
0
0
Czy możesz zdradzić gdzie to miejsce jest? Ja niestety nie potrafię takiego znaleźć, a ostatnio nic złowić nie mogę.