Vanillekipferl czyli waniliowe półksiężyce

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Vanilliekipferl

Składniki na około 50 sztuk:
250g mąki pszennej (405 lub 450)
200g masła lub margaryny
100g cukru
szczypta soli
100g zmielonych migdałów
2 żółtka
1 paczka cukru waniliowego

Pozatem
50 g cukru pudru wymieszanego i 2 paczkami cukru waniliowego.

1.Wszystkie składniki razem ugniatamy (w maszynie do pieczenia chleba obcja na makaron). Zawijamy w folię i wkładamy na 30 minut od lodówki.
2.Następnie z ciasta wałkujemy wałeczek o srednicy ok 7 mm. Następnie ten wałeczek tniemy 3-4 centymetrowe odcinki. Następnie końce tych kawałków rolujemy (jak by tu powiedzieć-robmy szpice).
i formujemy w kształcie księżyca.
3.Ciasteczka pieczemy 15 minut w temparaturze 190 stopni.
4.Zaraz po upieczeniu posupujemy cukrem.
wmann.gif
smacznego.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Caritka

Member
Mar 14, 2005
10,541
0
36
Mniam
icon_smile.gif

Bede musiala je zrobic
icon_smile.gif

Kiedys dorwalam przepis na "Puddingkipferl" zrobilam i wyszly bardzo, bardzo smaczne
icon_smile.gif

Potem robilam znowu i znowu...
icon_lol.gif

Podejrzewam, ze te tez beda pyszne
icon_wink.gif

Przepis zapisany
icon_biggrin.gif
-Dzieki, Europa
icon_wink.gif
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Jeszcze to można urozmaicić w ten sposób, że po upieczeniu nie posypujemy cukrem pudrem ,ale ostudzone ciasteczka zanurzamy do połowy w czekoladzie.

Te orginalne czyli z cukrem pudrem (imitującym śnieg) można teraz dostać w każdej piekarni czy cukierni na terenie całych Niemiec.
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Mam pytanie, bo ja dzisiaj piekłam te ciasteczka, ale w trakcie zmodyfikowałam dosć mocno swoje dzieło, gdyż bylo dla mnie za mało mokrych składników (tylko 2 zółtka) w stosunku do suchych.Tym sposobem jak się wzięłam do gniecenia ciasta to musiałam dodać pół margaryny. Zreszta porównując podobne przepisy na półksiezyce było właśnie masełko lub margaryna. Ale zmierzam i tak do tego,że moje waniliowe półksiężyce są super, bardzo aromatyczne i pyszne. Zdjęcie jutro.

No właśnie, teraz dopiero zobaczyłam zdjęcie i niemiecki przepis z linku Europy112. Tam też jest masełko, więc chyba wyszło mi to co wyjść miało - pyszota!
 

AnnaH

Member
Lis 15, 2005
1,423
0
0
Zrobilam dzis te ciasteczka, sa niesamowicie lekkie i kruche, moj synek juz zrobil sobie z nich obiad))).
Polecam bardzo.
Robilam z dodatkiem masla ale bez jajek, troche sie kruczylo przy rolowaniu, ale potemw trakcie pieczenia pieknie sie polaczyly.

Europa- napisz prosze czy ma w twoim przepisie byc to maslo czy nie????
Bo przepis jest naprawde dobry
 

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Vanillekipferl - Adwent 2015

Vanilienkipferl.JPG
 

Załączniki

  • Vanilienkipferl.JPG
    Vanilienkipferl.JPG
    286 KB · Wyświetleń: 0

Elzunia

Well-known member
Kwi 8, 2011
5,180
593
113
U mnie Vanillekipferl robi sie na czas adwentu czyli zaczyna sie tak poczatkiem grudnia i ... mozna caly adwent podjadac.
Mam prawie taki sam przepis ale nie dodaje zoltek i oczywiscie maselko tez jest w skladzie. A cukru daje 7 dag (pudru)
Do obtaczania nie daje cukru pudru ( bo sie kluszczy na kipferlkach) tylko mieszam drobniutki cukier do wypiekow z duza iloscia cukru waniliowego i w takiej mieszance obtaczam jeszcze gorace rozki.