Sałata po polsku*

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Sałata po polsku

4-6 liści sałaty
3 łyżki wody
1 łyżka soku z cytryny
3- 4 plasterki boczku

1.Starannie opłukane liście sałaty porwać w palcach na nieduże kawałki, ułożyć w salaterkach.

2. Na patelni wytopić boczek,pokrojony w drobną kosteczkę.

3.Gdy boczek się zrumieni, podlać go niewielką ilością wody, zmieszanej pół na pół z sokiem z cytryny.

4.Gorący boczek z zalewą rozkładać na sałacie, podawać natychmiast. Można udekorować jajkami na twardo.



O tym przepisie usłyszałam od mojej 93-letniej babci, która mówiła, że taką właśnie sałatę najchętniej jadał jej ojciec.
Przyznam Wam,że na początku podeszłam do tego sceptycznie - bo jak to, sałata i gorący boczek
icon_question.gif

Nurtowało mnie to - i wypróbowałam... i wiecie, co, to jest naprawdę dobre.

Smacznego!

Przepis ten znajduje się także w książce kucharskiej "Jak gotować" Marii Disslowej z 1930r., ale skoro taką sałatę jadał pradziadek, to musi być on dużo dawniejszy.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zrobiłam w ramach Tygodnia Kuchni Staropolskiej.

sa_ata_po_polsku.JPG
 

Załączniki

  • sa_ata_po_polsku.JPG
    sa_ata_po_polsku.JPG
    83.8 KB · Wyświetleń: 3

seniorka

Member
Sie 13, 2008
8,443
2
0
Mi, jak zwykle jesteś mistrzynią od stwarzania nastrojów wizualnych. A co się tyczy sałaty, to robiła ją moja babcia ze słoninką i octem. Parzyła chyba dwa lub trzy razy. Smakowała znakomicie. Jadłam i pamiętam jeszcze jej smak. Wtedy nikt nie przejmował się witaminami. Tylko na zimno jest nie do zjedzenia, trzeba koniecznie jeść ciepłą.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Janko, mamy zatem podobne wspomnienia: powiązane z czasami naszych babć i dziadków
icon_smile.gif


Seniorko, dziękuję za te miłe słowa. I znowu wspomnienia związane z babcią
icon_smile.gif


Atino, mam nadzieję, ze ten "starodawny" przysmak Ci zasmakuje.
icon_smile.gif
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Zrobiłam:)
Zamiast jajka dodałam pokrojoną rzodkiewkę i pomidor + pieprz. Bardzo dobra, sycąca a jednak lekka, na lato będzie super. Idealna na diecie niełączenia ;)
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
a u nas sałata po polsku to sałata z sosem : śmeitana+ jajko+ koperek, szczypiorek i odrobina soku z cytryny i cukru!
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Siedmiokropko, bardzo się cieszę, ze Ci zasmakowało!

Kojko, to jakby druga metoda na "po polsku" - tez taką lubię i ostatnio zrobiłam
icon_smile.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
icz6 - bardzo się cieszę!
icon_smile.gif
 

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Popełniłam znowu
icon_smile.gif


Tym razem dodałam czerwoną cebulkę zmacerowaną w soku z cytryny. Następnym razem dodam jeszcze szczypiorek i natkę pietruszki. Pycha!
daumen.gif


sa_atka.jpg

Dziękuję, Mi!
cvety.gif

 

Załączniki

  • sa_atka.jpg
    sa_atka.jpg
    174.9 KB · Wyświetleń: 2

Janka

Member
Mar 19, 2005
4,557
1
0
Mi,zrobiłam ją dzisiaj i po spróbowaniu stwierdziłam że jednak mi czegoś brakuje.
Do reszty wody z cytryną(babcia dawała ocet)dałam odrobinę cukru i to był ten zapamiętany smak.
Teraz to już często będzie na moim stole
lecker.gif