Tarta cytrusowa z bezą

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
wg Ainsleya Harriota
Piekarnik rozgrzać do 180 stopni

CIASTO AINSLEYA :
225 g mąki
100 g cukru
100 g pokrojonego w kostkę masła
fru do miksera

jak zacznie wyglądac jak kruszonka dodać 1 jajko
(ja dodaje jeszcze kilka kropel wody)
wyrabiać chwilkę mikserem, wyjąć , zagnieść ręcznie i gotowe

Ciasto wyłożyć na blaszkę i piec aż będzie upieczone


Ciasto upiec.

Masa:
skórkę z 1 cytryny 300 ml soku z owoców cytrusowych ( przepisue były tyllko cytryny, ale
ja wymieszałam cytrynę, limonke i pomaranćze) i 225 g cukru zagotować
3 łyżki mąki kukurydzianej rozmieszać z 2 łyżkami zimnej wody, sypac do soku z cukrem i
wymieszać dokładnie. Podgrzewać mieszając aż masa zgęstnieje.
Zdjąc z gazu, lekko przestudzić, wbić 2 zółtka i 50 g masła, wymieszać.
Odstawić

Beza: 2 białka ubić, dodając stopniowo 100 g cukru
Pianę wyłożyć na ciasto, całe powinno być przykryte
piec około 15 minut

NIE JESC NATYCHMIAST PO WYJĘCIU Z PIEKARNIKA.


Drugie zdjęcie niestety nie wyszło najlepiej, bo rozkroiłam jeszcze ciepłe i masa mi
popłyneła :D

lvFTFVfM6asb0a1bCX.jpg


iDnEsaSeHLAuaA07iX.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
marghe @ 1 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=404681Drugie zdjęcie niestety nie wyszło najlepiej, bo rozkroiłam jeszcze ciepłe i masa mi
popłyneła
Czyli potem zastyga?
Bo ja kiedys robiłam tartę cytrynową z jakiegos tam przepisu i wyszła mi wściekle kwaśna i półpłynna po ostygnieciu. łychą musiałam wyskrobywać. To mnie zniechęciło skutecznie do stosowania farszów cytrynowych
gruebel_2.gif
 

AgaKyc

Member
Mar 16, 2006
2,659
0
0
Polecam to ciacho jest super... a ta kwaskowata masa jest bomba, bardzo mi smakuje, jurto przymiezam sie zrobic go z soku z pomaranczy (to dla meza bo on nieprzepada za cytrynami)....
 

Eve.eire

Member
Lis 5, 2007
13,730
0
0
Oj znalazlam sie tutaj przypadkiem i widze, ze zrobilam podobna;
DSC01704.JPG

Przepis z magazynu "Dinner tonight" Woman&Home (pazdziernik 2009)
Skladniki;
200g ciasta kruchego
cukier puder do posypania
Na nadzienie;
4 1/2 lyzki skrobii kukurydzianej
2.5 cytryny otarte ze skorki,
150g cukru
250 ml wody
4 zoltka, roztrzepane
sok wycisniety z 2 1/2 cytryny
na beze;
4 bialka
225g cukru
1 lyzka octu winnego
1 lyzka skrobii kukurydzianej

Piekarnik rozgrzac do 200C. Ciasto rozwalkowac na czystej powierzchni podsypanej cukrem pudrem, na duzy okrag. Plat umiescic w okraglej formie o srednicy 20 cm. Schlodzic w zamrazalniku przez 5 min. Po tym czasie na ciasto nalozyc warstwa papieru i wysypac fasola przeznaczona do pieczenia. Piec przez 5 min. Usunac fasole razem z papierem i wlozyc do piekarnika na kolejne 5 min. Po wyjeciu ciasta z pieca zredukowac piekarnik do 180C. W celu przygotowania nadzienia wymieszac skorke otarta z cytryn, cukier, wode i skrobie ziemniaczana w malym garnku. Gotowac na wolnym ogniu przez 10 ciagle mieszajac. Schlodzic. Wymieszac zoltka z sokiem z cytryny i wmieszac do wczesniej przygotowanej masy uzywajac drewnianej lyzki. Wylac mase na podpieczone ciasto i piec 5 min. Aby przygotowac wierzch ciasta zmiksowac bialka, dodac 2 lyzki cukru i ubic na sztywno. Dodawac stopniowo pozostaly cukier miksujac w miedzyczasie. Wymieszac ocet z lyzka skrobii i wmieszac do bialek. Przy uzyciu dlugiego i szerokiego noza rozsmarowac beze na powierzchni ciasta. Poniewaz mnie wydawalo sie, ze masy na beze jest zbyt duzo, uzylam polowe a z reszty upieklam male bezy. Uwazam, ze to sluszna decyzja. Piec 15 min az beza uzyska ladny zlocisty kolor.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: