CIASTECZKA KARMELOWO-CZEKOLADOWE

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
1 i 3/4 kostki masła
szklanka cukru
1 i 2/3 szklanki mąki
puszka słodkiego skondensowanego mleka (400 ml)
6 łyżek miodu
2 tabliczki gorzkiej lub deserowej czekolady (20 dag)
1/3 tabliczki białej czekolady
Kostkę masła utrzeć z połową cukru. Dodać przesianą mąkę, wymieszać, zagnieść gładkie ciasto. Formę (najlepiej wielkości 23x28 cm) wyłożyć papierem do pieczenia, wylepić ciastem łącznie z brzegami, wierzch wyrównać. Piec 20 minut w temp. 180 stopni C. Pozostałe masło stopić w rondelku, wsypać resztę cukru, wlać mleko i miód. Ciągle mieszając, gotować ok. 5 minut, aż powstanie gęsty karmel. Masę wylać na ciepłe ciasto, ostudzić. Białą i ciemną czekoladę połamać, stopić w osobnych rondelkach w kąpieli wodnej. Ciemną czekoladą posmarować ciasto, odstawić na chwilę do zastygnięcia. Białą czekoladę wlać do rożka z pergaminu, ozdobić wierzch ciasta białymi paskami. Odstawić na chwilę, aż kuwertura stężeje, pokroić na kwadraty.

66564f1c8a7e4d8d8d87c27b6581e787,5,12.jpg

ciasto są przepyszne
mniam.gif
rodzina nie mogła się od nich oderwać
fiesgrins.gif
nastepnego dnia są jeszcze lepsze, ale później nie wiem bo nie dotrwały
icon_sad.gif

przepis i zdjęcie stąd: http://gotowanie.onet.pl/26659,0,1,ciastec...we,przepis.html
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
mniam.gif
Obłędnie wyglądają....
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Takiego przepisu- z miodem, na Millionaire's Shortbread nie widziałam.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Przepiękne!!! Jak z wykwintnej cukierni....
icon_smile.gif

Piekłam bardzo podobne ciasteczka milionera, również bez miodu, z brązowym cukrem - były bardzo smaczne. Zwłaszcza mąż się nimi zachwycał, bo uwielbia kajmak.
Teraz czas wypróbować ten przepis, zwłaszcza, że wczoraj dostałam słoik gotowego kajmaku...
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38
Pooglądam różne przepisy w necie (mam w moich książkach dwa) i ta warstwa karmelowa całkiem nietypowa- nie tylko z miodem, ale też z dodatkowym cukrem i tłuszczem (i to w takiej ilości).

Joanno, jak myślisz, jaką rolę może spełniać to masło w warstwie karmelowej? Łatwiej się ją będzie nakładało? Będzie się ciągnąć?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,382
3,669
113
Sinistra @ 16 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=415238Pooglądam różne przepisy w necie (mam w moich książkach dwa) i ta warstwa karmelowa całkiem nietypowa- nie tylko z miodem, ale też z dodatkowym cukrem i tłuszczem (i to w takiej ilości).

Joanno, jak myślisz, jaką rolę może spełniać to masło w warstwie karmelowej? Łatwiej się ją będzie nakładało? Będzie się ciągnąć?
Sinistro, wydaje mi się, że wręcz przeciwnie - masa karmelowa z masłem powinna być chyba bardziej krucha i miękka. Ja piekłam te ciasteczka również z dodatkiem masła ( fakt, że z mniejszą jego ilością). No i z mlekiem niesłodzonym :

Kruche ciasteczka milionera


Składniki:
175 g mąki pszennej
125 g pokrojonego w kostki masła
4 łyżki stołowe przesianego brązowego cukru

Masa TOFFI
55 g masła
4 łyżki stołowe brązowego cukru
400 g skondensowanego mleka z puszki

na polewę:
150 g czekolady czekolady deserowej

Posmarować masłem formę do pieczenia 23x23 cm.
Przesiać mąkę do miski i rozcierać z masłem palcami, aż będzie przypominało zacierki. Dosypać cukier i wyrobić elastyczne ciasto.
Wyłożyć ciastem dno formy i nakłuć je widelcem. Piec w piekarniku nagrzanym do temp. 190 stopni przez 20 min., aż stanie się złociste. Pozostawić w formie do ostygnięcia.
W tym czasie przygotować masę tofii.
W teflonowym rondlu umieścić masło, cukier i mleko skondensowane. Gotować na małym ogniu, mieszając, aż masa zacznie wrzeć. Zmniejszyć ogień i gotowac przez 4-5 minut, aż masa zgęstnieje, stanie się jasnożółta i zacznie odchodzić od ścianek naczynia. Wylać masę na kruchy spód i pozostawić do całkowitego wystygnięcia.
Kiedy toffi stężeje, roztopić czekoladę w kąpieli wodnej. Wylać czekoladę na masę toffi, starannie rozprowadzić i zostawić w chłodnym miejscu, aby stwardniała. Przed podaniem pokroić ciasto na kwadraty lub plasterki.

Przepis pochodzi z książki "Czekolada" ( Biblioteka smakosza).
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Takie piękne te Twoje ciasteczka Agusiu, dopracowane, jak od linijki. zastanawiam się czy by tego na sylwestra nie zrobić, zamiast ciacha. Obawiałam się, że trzeba będzie długo mleko gotowac zapuszkowane na kajmak, a tu taki prosty sposób.
 

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
też kiedyś robiłam ciacha gdzie trzeba było mleko gotować 3h
icon_neutral.gif
dlatego tak mi ten przepis podpasował, bo robi się szybko i jest pyszne
mniam.gif
co do masła to nie mam pojęcia czemu jest go tak dużo
fiesgrins.gif
ale wolałam nic nie kombinować ze mniejszaniem żeby mi na pewno wyszło
icon_mrgreen.gif
 

Hiena

Member
Maj 6, 2005
13,652
0
0
warto podawac skad sie bierze przepis
 

nowis

Member
Paź 17, 2010
1
0
0
a ja mam problem z tym ciasteczkiem. wsztstko pieknie ladnie ale do mometu az go pokroje, wtedy strasznie kruszy mi kruche ciasto, a nie powinno tak byc... co moge robic zle ? robie zgodnie z przepisem