Ciasteczka z orzechowym nadzieniem

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Podaję przepis na ciasteczka z nadzieniem orzechowym, przepis dostałam od mojej Teściowej, ona z kolei od koleżanki z Czech.

Ciasteczka z orzechowym nadzieniem


piero_ki.jpg

pierozki2.jpg


Ciasto:

30 dag mąki
25 dag masła
1 jajo
1 łyżka wody
5 dag cukru pudru


Zagnieść ciasto i dać na godzinkę do lodówki.

Nadzienie:

10 dag orzechów mielonych (ja miałam włoskie)
10 dag cukru (może być kryształ)
1 jajko
2 łyżki rumu (jak nie ma rumu to 2 łużki wody i olejek rumowy, trzeba sobie jakoś radzic:))


Wszystkie składniki zamieszac w miseczce.

Z dosć cienko rozwałkowanego ciasta wykrawać niewielkie kółka (np. literatką), bądź kwiatki. Na środek dawać po pół łyżeczki nadzienia (ono trochę rośnie dlatego lepiej nie dawać zbyt dużo), zgiąć ciasteczko na pół i zlepić przy rogach. Forma kwiatka jest fajna bo ciasteczka przypominają wyglądem muszelki. Ja dekoruję cieniutkimi smużkami polewy czekoladowej. Ciasteczka piękę około 10 minut w temp 180 stopni, blacha wyłożona papierem. Nie trzeba ich zrumieniać za mocno, ja robię blade i są dopieczone. Są kruche i delikatne, inne od wszystkich, orzechowe, typowo świateczne. Dobrze się przechowują w szczelnie zamkniętym pudełku.


talerz.jpg
 

Załączniki

  • piero_ki.jpg
    piero_ki.jpg
    60.2 KB · Wyświetleń: 1
  • pierozki2.jpg
    pierozki2.jpg
    50.6 KB · Wyświetleń: 1
  • talerz.jpg
    talerz.jpg
    89.3 KB · Wyświetleń: 1

AnnaH

Member
Lis 15, 2005
1,423
0
0
w tym roku to juz nie wyrobie, ale w przyszlym na pewno wyproboje
lecker.gif
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
hofi @ 16 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=415167bardzo fajne ciaseczka. mam zamiar wyprobowac, jak nie zdaze przed, to na pweno po swietach. Ile tak mniej wiecej wychodzi sztuk z tej porcji???
Hofi, ciasteczek mi wyszło około 80 sztuk, mam więc prawie 4-litrowy plastikowy pojemnik. Dla mnie to ilosć wystarczająca poniewaz piekę zawsze kilka rodzajów, w tym roku mam juz 7:) Jutro może się skusze jeszcze na owsiane i drożdzowe, połfrancuskie. Jak się skusze to wkleję oczywiście zdjęcia i przepisy.
 

Juta24

Member
Wrz 27, 2006
105
0
0
KIKA ciasteczka rewelacyjne bardzo apetycznie wyglądają .No to musze pokupować jeszcze pojemników bo ja już też mam wszystkie z piernikami a jeszcze ciasteczka zrobię albo te albo przekładane talarki .Pozdrawiam
mniam.gif
 

Juta24

Member
Wrz 27, 2006
105
0
0
ciasto chłodzi się w lodówce miałam za mało orzeszków
cry_1.gif
więc masa lejąca ale uratowałam ja dodałam kokosu i rodzynek
gruebel_2.gif
ciekawe co z tego wyjdzie???
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
Wyszły prawie takie same jak moje, Twoje nawet chyba ładniejszy ten farsz mają bo rodzynki widac. w następnym roku może też spróbuje takiego połączenia. Ciesze się, ze smakują
icon_smile.gif
 

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Ciasteczek mi sie zachcialo wiec poecialam do sklepu, a nawet do 3, a tu zmielonych orzechow nie ma. Zwyklych luskanych nie kupilam, bo mam duzo w domu. Jak sie wziela do roboty, to sie okazalo ze sa twarde jak diabli i nie moglam ich syskubac z lupinki, a ulomkiem nie jestem. No to jutro lece do sklepu kupic gotowe i do roboty.
 

kika

Member
Wrz 17, 2006
152
0
0
rofl.gif
Ja miałam dobrze z orzechami bo dostałam od Teściów wyłuskane i piknie zmielone:) Powodzenia jutro przy zakupie orzechów i pieczeniu ciasteczek. Ja juz w tym roku cisteczkom mówię stanowczo nie! Nie sztuka napiec, sztuka potem te kilogramy zgubić. A na dodatek pojutrze przyjezdża po 2 miesiącach do domku mój Pan i Wladca, jak on zobaczy te sterte pojemników i że nie ma gdzie walizki postawić bo zewsząd ciastka atakują...
gruebel_2.gif
wink.gif
 

hofi

Member
Sie 3, 2006
2,516
0
36
Pieka sie, a czesc upieczona. Super kruche cisto i bardzo elastyczne. troche za slodkie nadzienie, jednak przyznaje ze sa pyszne. Dalam 15 dkg ozrechow i wyszlo mi 91 ciasteczek.
 

jasiu101

Member
Lip 20, 2006
6,581
0
36
Sledzenie kogos to jest fajne
icon_smile.gif
dzieki hofi
icon_mrgreen.gif
sam sproboje zrobic te ciasteczka
icon_smile.gif
mam nadzieje ze nie jestes zla ?
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sunnyshine

Member
Lip 11, 2007
861
1
0
Czy te ciastka można przechowywać jakiś czas ? Jak tak to w jakich warunkach ?
icon_smile.gif