Groch z kapustą*

europa112

Member
Paź 28, 2004
1,551
0
0
Groch z kapustą

1 kg kiszonej kapusty
0,5 kg grochu łuskanego
2 marchewki
1 pietruszka
2 cebule
2 łyżki masła
1 łyżka mąki
2 listki laurowe
4 ziarenka ziela angielskiego
sól i pieprz oraz cukier

1.Groch należy zamoczyń na całą noc w wodzie,a następnego dnia w niej ugotować do miękości.(solimy pod koniec gotowania)
2.Kapustę posiekać , marchewkę i pietruszką zetrzeć na tarce i wszystko wraz z listkie i zielem wszucamy do gorącej wody (można także dodać jałowiec). Gotujemy aż będzie mięka.
3. Ugotowaną kapustę odcedzamy z wody, przy okazji wyjmujemy przyprawy. Następnie kapustę mieszamy z grochem. Są tutaj dwie szkoły: albo mieszamy wszystki groch, albo dzielimy go na połowę i wtedy tą jedną połówkę miaźdzymy.
4. Drobno siekamy cebulę i ja szkimy na maśle, następnie dodajemy mąkę i to wszystko przekładamy do kapusty. Solimy, pieprzymy i dodajemy odrobinę cukru (łyżeczkę). Wszystko mieszamy i dusimy jeszcze z pięć minut.

ps.
1.Jest to wersja wigilijna. W inne dni można (co jest bardzo wskazane) dodać 30 dkg boczku pokrojonego w kostkę i przesmażonego razem z cebulką
2. Wielkopolska nazwa tej potrawy to ciupka z grochem
mniam.gif
weihnachtsbaum.gif
smacznego.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

szachownica

Member
Kwi 18, 2006
702
0
0
dziękuję za przypomnienie tego przepisu, pamiętam jak mi kiedyś zasmakowała, przyniósł ją nam znajomy mojej mamy. teraz sama ją zrobię na jakiś międzyświąteczny obiad:)
 

reniam

Member
Lut 17, 2006
592
0
0
Wydaje mi się ,że potrawa wigilijna to kapusta z grochem bo groch z kapustą to inna inszość
gruebel_2.gif
 

Pimpek

Member
Lis 30, 2005
1,641
0
0
Mi się za groch z kapustą dostało od Maryny
icon_lol.gif
bo faktycznie to znaczy nic innego jak tylko bałagan, a potrawa to kapusta z grochem ... dla mnie niejadalna...
 

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Pimpek @ 17 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=415478Mi się za groch z kapustą dostało od Maryny
icon_lol.gif
bo faktycznie to znaczy nic innego jak tylko bałagan, a potrawa to kapusta z grochem ... dla mnie niejadalna...
E tam, tu chodzi nie o potrawę, ale o to co przeważa w niej - jak dla mnie za mało grochu w przepisie. I marchewki nie dodaję
icon_mrgreen.gif
U mnie jest groch z kapustą, polany olejem rzepakowym, nieoczyszczonym
lecker.gif
 

nadhia

Member
Gru 16, 2006
182
0
16
ja zrobiłam proporcje groch - kapusta 1:1. Wyszła pyszna paćka
icon_smile.gif
A z warzyw zrezygnowałam bo w kupionej kapuście kiszonej już trochę było. Zrobiłam na Wigilię, sporo zostało, zamroziłam (nie wiem czy to się zamraża i czy będzie się nadawało do czegoś po rozmrożeniu).
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Jutro będę robiła
icon_smile.gif
Ciekawa jestem bardzo jak to smakuje, bo w mojej rodzinie nigdy się tej potrawy na święta nie robiło...Pamiętam tylko jak koleżanka zachwalała jakie to pyszne
icon_wink.gif
Dam znać jak wyszło.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
icon_redface.gif

a ja myslalam, ze nie ma czegos takiego i jeszcze raz podalam. Tylko jako kapuste z grochem, bo na takie miano wskazuja proporcje skladnikow
icon_wink.gif
 

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Nie dość że tanie to zdrowe i pyszne
icon_smile.gif
Zrobiłam z połowy porcji, zapakowałam 2 słoiczki a resztę właśnie jem
icon_smile.gif
Dla mnie jako dla studentki i wegetarianki to świetna sprawa
daumen.gif

Dziękuję gorąco za przepis
bussi.gif