Ulubione serniki Jaki - sztuk 2

jaka

Member
Wrz 15, 2004
1,653
0
0
Sernik Marysi

1,30 kg sera
1 margaryna
40 dag cukru pudru (ja daję 20 dag)
8 jaj
2 łyżki kaszy manny
1 budyń śmietankowy
3-4 ugotowane ziemniaki (małe)
2 łyżeczki proszku do pieczenia
zapach pomarańczowy
4 paczki herbatników szkolnych
rodzynki (sparzone)

Margarynę, cukier i żółtka utrzeć. Stopniowo dodawać zmielony ser, ziemniaki (ostudzone) oraz pozostałe składniki. Na końcu dodać ubitą pianę. Na tortownicy (śr. 28 cm) wysmarowanej tłuszczem układamy herbatniki (wzorkiem na dół lub jak kto woli spodem do góry). Na nie masa serowa.
Piec około 1 godz. w temp. 180 stopni C

Moja wersja wykonania jest ciut inna, nazwałabym to wygodniejsza, mianowicie: ser mielę z ziemniakami i margaryną, do tak zmielonej masy dodaję pozostałe składniki.

WAŻNE!!! Nie wystraszcie się, że masy jest tak dużo (jak pierwszy raz piekłam to ciasto, to wydziwiałam i dzieliłam masę na dwie blaszki ) Ten sernik ciu ciut urosnie, ale nie "wypadnie" z blaszki. Pieklam go już ...dziesiąt razy i nigdy nie "uciekł"


Sernik "trójkąt" (może dlatego zostałam matematykiem )
1/2 kg tłustego sera
2 jajka (małe)
1 szkl. cukru
3/4 kostki margaryny
zapach
2 łyżki kakao
rodzynki (sparzone oczywiście)
4 paczki herbatników

Ser i margarynę mielimy. Do masy serowo-margarynowej dodajemy pozostałe składniki (całe jaja). Dzielimy powstałą masę na dwie części do jednej z nich dodajemy kakao.
A teraz TUDI DUDI mam problem, bo nie wiem jak dam radę Wam wytłumaczyć sposób ułożenia herbatników bez rysowania ale spróbuję.

Herbatniki należy ułożyć najlepiej na folii aluminiowej w trzy rzędy. W zewnętrznych rzędach ma się znaleźć po 6 sztuk ciastek, a w wewnętrznym 5 sztuk (czyli razem 17 herbatników) Ważnym jest ich ułożenie w zewnętrznych rzędach kładziemy je (zawsze spodem do góry) - kurcze jak to powiedzieć, spróbuję tak - "poziomo", a w wewnetrznym rzędzie "pionowo" (mam nadzieję, że rozumiecie).
Tak wyłożone herbatniki smarujemy masą białą.
Teraz na tę białą masę układamy herbatniki znów w trzech rzędach, ale wszystkie jednakowo, tzn. po 5 sztuk w każdym rzędzie (wszystkie "pionowo"). Smarujemy to ciemną masą.
Teraz niełatwa sprawa, musimy uformować trójkąt. Wkładamy rączki pod alufolię na obu dłoniach mają leżeć zewnętrzne rzędy. Teraz należy unieść dłonie tak, jakby chciało się je złożyć do modlitwy to chyba dość wyraziste. Generalnie ma powstać graniastosłup o podstawie trójkąta (tu odzywa się ma matematyczna dusza).
Powstały "domek" okrywamy płaszczykiem polewy czekoladowej.
Serniczek smakuje najlepiej jak troszku poleżakuje w lodówce

P.S. Nie zrażajcie się zawiłością mych wyjaśnień przy serniku trójkącie. Koniecznie go spróbujcie - WARTO!!!!
 

Marcelina

Member
Wrz 16, 2004
1,714
0
0
Sernik jest bardzo dobry.Znałam go pod nazwą - domek Baby Jagi.Smaczny i wygląda efektownie.
Marcelina