Torty

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
na wstępię zaznaczam ,że robiłam tylko jeden a mianowicie cynamonowy
Tort cynamonowy
z książki ,,Ciasta i desery" M. Łebkowski
8-12 porcji
czas1godz.50 min
300g mąki
250g masła
250 g cukru pudru
1 jajko
3 białka
3 łyżki śmietany
2 łyżeczki mielonego cynamonu
500ml śmietanki 36%
2 łyżki cukru pudru
Masło ucieramy z 200g cukru pudru.Gdy cukier będzie roztarty dodajemy jajko,białka ,śmietanę i1,5 łyżeczki cynamonu,mąkę
Dno formy do tarty z wyjmowanym dnem lub tortownicę wykładamy papierem do pieczenia
Na papier wykładamy 1/5 ciasta i pieczemy je 10 min w temp.180 stopniUpieczone ciasto z papierem ostrożnie wyjmujemy z formy i odstawiamy ,a formę wykładamy znowu papierem i pieczemy kolejny krążek .5 krążków studzimyi schładzamy przez 1 godzinę w lodówce
Śmietankę ubijamy z 50 g cukru pudru i 1/2 łyżeczki cynamonu na sztywno
Krążki wyjmujemy z lodówki,ostrożnie odlepiamy od nich papier do pieczenia
Na piewszy kładziemy 1/4 ubitej śmietanki ,przykrywamy następnym i tak do wyczerpania krążków ciasta i śmietanki
Posypujemy ciasto cukrem pudrem i wstawiamy(ja robię odwrotnie i posypuję cukrem pudrem jak wyjmuję ciasto z lodówki)do lodówki na kilka godzin Kroimy jak krążki zmiękną od bitej śmietanki
Robiłam go chyba 3 razy jakieś 3 lata temu ,zawsze zjedzony właściwie za jednym posiedzeniem bo w sumie raczej mały to torcik
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
TOTRT ORMIAŃSKI
12porcji czas 2 godziny
450g łuskanych orzechów włoskich
6 jajek
300g cukru pudru
cukier waniliowy
sok z 1 cytryny
300g masła
200g czekolady
50ml rumu
wykonanie
100g orzechów mielimy,pozostałe siekamy
50g posiekanych orzechów odkładamy
Białka ubijamy na sztywno z 100g cukru pudru i cukrem waniliowym.Mieszmy zmielone orzechy ,200g posiekanych i 150g cukru,dodajemy 3 żółtka,sok z cytryny.Ucieramy masę i delikatnie łączymy z ubitymi białkami
Dwie tortownice 26cm wykładamy papierem do pieczenia i nakładamy
do nich po połowie masy z orzechów i białek .Pieczemy w temp 170 stopni ok 30minut
Od upieczonych blatów odlepiamy papier i układamy je na metalowej kratcr do ostygnięcia
Pokruszoną czekoladę roztamiamy na parze
3 żółtka ubijamy z pozostałym cukrem.Do płynnej czekolady dodajemy żółtka i ubijamy ,aż krem zgęśtnieje Zdejmujemy go z ognia i studzimy
Masło ucieramy z rumem i mieszamy z kremem czekoladowym
Na jednym blacie rozsmarowujemy połowę kremu ,przykrywamy blatem Smarujemy wierzch i boki kremem Posypujemy odłożonymi orzechami
Ostawiamy na noc do lodówki

p.s nie wiem co zrobić z 100g orzechów bo nic nie napisał autor
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
TORT,,GYZ GAŁASY"z książki PRZYSMAKI WSCHODU
ciasto
300g mąki
100g masła
125g śmietany
120g cukru
3 żółtka
1/3 łyżeczki sody,sól
krem1:
3białka
4łyżki stołowe miałkiego cukru
krem2:
100g masła
80g mleka skondensowanego
50 g cukru pudru
1 łyżka kakao
wanilia
do posypania-70g mielonych orzechów
Masło utrzec z cukrem ,solą ,żółtkami i śmietaną wymieszaną z sodą,dodać mąkę i wyrobić ciasto
Podzielić na 2 części ,rozwałkować na 6-8mm
Piec w 250 stopni ok 10-13 min
Pierwszy krąg posmarować kremem z masła,położyć drugi,posmarować resztą kremu ,Uastawić przygotowaną z lukru wieżyczkę,,Gyz gałasy"(p.s.ani słwa jak je zrobić),przybrać tort kremem z białek i posypać orzechami
Krem z białek Ubić białka z cukrem i wanilią
Krem z masła;Utrzeć masło z cukrem ,dodać mleko ,kakao,wanilię i utrzeć na puszystą masę
 

ewalukas

Member
Sie 24, 2006
9,664
0
0
Margot @ 29 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=423206TOTRT ORMIAŃSKI
12porcji czas 2 godziny
450g łuskanych orzechów włoskich
6 jajek
300g cukru pudru
cukier waniliowy
sok z 1 cytryny
300g masła
200g czekolady
50ml rumu
wykonanie
100g orzechów mielimy,pozostałe siekamy
50g posiekanych orzechów odkładamy
Białka ubijamy na sztywno z 100g cukru pudru i cukrem waniliowym.Mieszmy zmielone orzechy ,200g posiekanych i 150g cukru,dodajemy 3 żółtka,sok z cytryny.Ucieramy masę i delikatnie łączymy z ubitymi białkami
Dwie tortownice 26cm wykładamy papierem do pieczenia i nakładamy
do nich po połowie masy z orzechów i białek .Pieczemy w temp 170 stopni ok 30minut
Od upieczonych blatów odlepiamy papier i układamy je na metalowej kratcr do ostygnięcia
Pokruszoną czekoladę roztamiamy na parze
3 żółtka ubijamy z pozostałym cukrem.Do płynnej czekolady dodajemy żółtka i ubijamy ,aż krem zgęśtnieje Zdejmujemy go z ognia i studzimy
Masło ucieramy z rumem i mieszamy z kremem czekoladowym
Na jednym blacie rozsmarowujemy połowę kremu ,przykrywamy blatem Smarujemy wierzch i boki kremem Posypujemy odłożonymi orzechami
Ostawiamy na noc do lodówki

p.s nie wiem co zrobić z 100g orzechów bo nic nie napisał autor
Ja robię troszkę inny ormiański o taki

Przy każdej okazji zachęcam do zrobienia bo jest pycha
mniam.gif
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Margot @ 29 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=423230ja się do tego przymierzam
Lisko to ten co o nim pisałaś?
Tak, a Tutaj jest opis wielkich poszukiwań tego tortu
icon_smile.gif
Dzięki Ci, Linn
icon_smile.gif


Margot, dziękuję Ci bardzo. Brzmią naprawdę pysznie. Niebawem są urodziny mojej Mamy, więc na pewno któryś z nich wypróbuję. Najpewniej któryś z tych orzechowych. A te 10 dag orzechów to być może do dekoracji
gruebel_2.gif
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Margot @ 29 Dec 2006 napisał:
index.php?act=findpost&pid=423459te są dekoracji ,a może do masy Lisko?

Lisko u Lebkowskiego są jeszcze chyba trzy fajne torty chcesz?
A z tej kazachskiej jutro tobie kilka też wpiszę to sobie poczytasz
Margot, usiłowalam wczoraj Ci odpisać, ale internet odmawial mi posłuszeństwa. Jeśli jest u niego coś nietypowego, najlepiej bardzo orzechowego
icon_smile.gif
, to chętnie, poproszę.
Orzechy może do masy, hmn...

Margot, widzę, że masz trochę starych, fajnych ksiażek kucharskich - przyznasz się, jakie?
icon_smile.gif
 

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
515
113
Lisko ,przejrzę te książki i jak znajdę jakieś fajne orzechowe torty ,to tu wpiszę
Mam bardzo dużo książek z lat (koniec ) 80 i 90(początek) bo kupowałam wszystko jak leci,prawie wszystko co kulinarne,sporo o ciastach ,poszukam i wpiszę tytuły-jest kilka fajnych książek o ciastach ,tylko bez zdjęć
,mam też wznowienia takie jak
Kucharka Litewska -uwielbiam tą książkę i czasami z niej gotuję ,piekę
Dislową-z tej też czasami korzystam,Monatową,Cwierczakowiczową-wszystko wydane jak wyżej,miałam jeszcze jakieś dwie ,ale zaniosłam do biblioteki
Trochę z tłumaczeń z byłego Związku Radzieckiego typu kuchnia kazachska .,ormiańska,białoruska,wszystko z mąki
Mam też ulubioną serię Watry o kuchniach narodowych ,choć w tej serji brakuje mi min tej co najbardziej pragnełam czyli Indyjskiej
dużo książek K.Pospieszyńskiej ,bardzo je cenię