Szarlotka na lanym cieście

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
Ciasto:
1 szkl. mąki wrocławskiej
1/2 szkl. mąki krupczatki
1/2 szkl. mąki ziemniaczanej
1 szkl. cukru
25dag margaryny
1/2 szkl. mleka
4 jajka
2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa:
1 kg jabłek antonówek
1/2 szkl.cukru
2 łyżki bułki tartej
10dag rodzynek
mielony cynamon i utłuczone goździki do smaku
Wszystkie mąki wymieszaj z proszkiem do pieczenia i przesiej przez sito. MArgarynę z mlekiem i cukrem podgrzej aż się rozpuszczą. Ostudź i dodaj jajka, ubij mikserem na jednolitą masę. Stopniowo dodawaj mąkę, cały czas ucierając!! Połowę ciasta przelej do natłuszczonej i posypanej bułką tartą formy. Piecz 30-40 min. w 160 st.
Jabłka obierz, pokrój i stale mieszając, rozgotuj na małym ogniu. Gdy masa będzie gładka, dodaj cukier, bułkę tartą, rodzynki i cynamon. Na lekko zarumienione ciasto nałóż masę jabłkową, a na nią wylej resztę ciasta. Wstaw do piekarnika i piecz 10-15 min. Wystudzone ciasto można posypać cukrem pudrem.
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
dziekuje bardzo,upiekę w najbliższym czasie ,w takie przesilenie wiosenne szarlotka z herbata i książką najlepsze co moze być
icon_smile.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
będę jutro robic to ciasto, mam pytanie, czy mi sie dół nie spali? moze trzeba wyłaczyc dolna grzałke ? i czy wystarczy na góre tylko 15 minut skoro dół, czyli połowa cista sie piecze aż pół godziny za pierwszym razem>
 

katek

Member
Lis 27, 2005
858
0
0
Mogę prosić o wstawienie zdjęcia gotowego ciasta.
fiesgrins.gif

Zastanawiam się, czy wyglądem bedzie przypominać taką lukrowaną szarlotkę z cukierni.
 

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
Kojka @ 23 Feb 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=454253będę jutro robic to ciasto, mam pytanie, czy mi sie dół nie spali? moze trzeba wyłaczyc dolna grzałke ? i czy wystarczy na góre tylko 15 minut skoro dół, czyli połowa cista sie piecze aż pół godziny za pierwszym razem>
ja piekłam wszystko zgodnie z przepisem i mi się nie spaliło
icon_mrgreen.gif

czekam na wrażenia
icon_mrgreen.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
no to jutro piekę, zdjeć nie bedzie bo ja tu nie umiem wstawiać , próbowałam kilka razy ,ale mi nie wyszło, dałam spokój sobie:)
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
szarlotka udaa sie świetnie, zdjęcie zrobione. jak mi maż lub dziecko przegra do komputera to Ci przeslę
icon_smile.gif
)
tylko poprosze maila na maila:))
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
mnei też, dlatego jak nie mam podanych wymiarów to patrze a ilosc skłądników i sobei wymyślam jaka by byłą potrzebna balszka , czasem nie trafiam ;))
ja piekąłm na kwadratowej o boku takim jak krótszy prostokątnej,
 

BeataSz

Member
Wrz 23, 2004
10,244
1
38
Jadlam kiedys u kolezankmi taka wlasnie lana szarlotke, bardzo mi smakowala, dostalam nawet przepis, ale przeszukalam caly dom i nie znalazlam tej karteluszki. Wiem na pewno, ze nie bylo w nim mąki krupczatki i chyba ziemniaczanej też nie. Ale wypróbuję Twój przepis, na pewno też będzie smakowite
mniam.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
tomiego @ 1 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=457594zawsze w przepisach wprawia mnie w zakłopotanie brak wymiarów blaszki do pieczenia, każdy ma to opanowane w swoim przepisie, a człowiek potem musi robic eksperymenty
fiesgrins.gif
W zdecydowanej większości moich starych książek kucharskich brak jest informacji o wielkości blaszki, więc zmuszona byłam nauczyć się obywać bez nich. To nie jest trudne - najczęściej sprawdzam ilość mąki i innych składników i oceniam, jaka blaszka będzie potrzebna, albo wyciągam odpowiedniej wielkości formę już po zrobieniu ciasta, kiedy widzę, ile go jest. Warto mieć kilka form różnej wielkości. Dla początkujących chyba najlepsze są tortownice, bo łatwo się z nich uwalnia ciasto.
icon_smile.gif


Wracając ad rem - czekam z niecierpliwością na zdjęcie szarlotki....
icon_smile.gif
Zapowiada się bardzo apetycznie...
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AgusiaSz

Member
Maj 3, 2006
7,302
0
0
BeataSz @ 1 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=457694Jadlam kiedys u kolezankmi taka wlasnie lana szarlotke, bardzo mi smakowala, dostalam nawet przepis, ale przeszukalam caly dom i nie znalazlam tej karteluszki. Wiem na pewno, ze nie bylo w nim mąki krupczatki i chyba ziemniaczanej też nie. Ale wypróbuję Twój przepis, na pewno też będzie smakowite
mniam.gif
spróbuj Beatko bo pyszna jest
mniam.gif


Joanna @ 1 Mar 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=457732Wracając ad rem - czekam z niecierpliwością na zdjęcie szarlotki....
icon_smile.gif
Zapowiada się bardzo apetycznie...
mniam.gif
właśnie Kojko co ze zdjęciem
gruebel_2.gif
bussi.gif
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
dziś mąż wgra mi do komputera to jutro rano prześlę komu trzeba;))
 

Doruśka

Member
Mar 28, 2006
5,233
0
0
była pyszna:) ale jakos mi nie wyszło podzielenie ciasta na pół jak widac
icon_smile.gif
))
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,922
1,509
113
Agusiu dzięki za przepis
anbetung.gif
.
Piekłam kiedyś to ciasto i teraz mi o nim przypomniałaś.
lecker.gif


Z dużą nieśmiałością wyznaję, że nazwy ciasta nie znałam
icon_redface.gif
.