Zupa kremowa z porów i ziemniaków

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
Zupa kremowa z porów i ziemniaków

1 duży por z przewagą białej części (10 dag)
3 ziemniaki (25 dag)
600 ml bulionu warzywnego
2-3 łyżeczki słodkiej śmietanki
ewentualnie sól i pieprz

Pora umyć, pokroić na półtalarki, ziemniaki obrać, umyć i pokroić na kawałki. Ugotować warzywa w bulionie. Przestudzić, zmiksować, podgrzać na małym ogniu mieszając. W razie potrzeby doprawić do smaku.
Wylać na talerze, na każdy wlać łyżeczkę śmietanki. Podawać z grzankami.

2072.jpg
 

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
Pozwolisz ,ze wpisze swoją porowa?

3 pory
litr - półtora wywaru mięsnego
serek topiony - 100 g (np. Złoty Ementaler)
łyżka czerwonego pieprzu
gałka muszkatołowa
pieprz cayenne
łyżka sosu Worcester
ew. kropelka tabasco
Ugotować rosół.
Pory oczyścić i pokroić w talarki.
Do gotującego się rosołu wrzucić pory. Gotować 10 - 15 minut.
Zmniejszyć gaz, wrzucić ser topiony dokładnie wymieszać.
Doprawić gałką, pieprzem, solą, wlać sos Worcester. Wrzucić czerwony pieprz, chwileczkę potrzymać na ogniu. (ew, dodać Tabasco). Zupy nie należy gotować, żeby się ser nie ściął.
 

nutinka

Member
Wrz 29, 2004
866
1
0
A proszę bardzo. Tylko nie wiem, czy i tak Cię nie pogonią do założenia nowego wątku .
 

Miranda

Member
Lut 17, 2005
1,593
0
0
Zrobiłam hybrydę z obu przepisów, tzn. baza była nutinki, a przyprawy marghe. Pyszna zupka. Podwoiłam ilość składników, ale i tak pewnie najdalej jutro zniknie z garnka.
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
chyba tez sie skusze na ktoras z wersji... robilam porowa dunska wg grzegorza ale srednio mi smakowala - mam nadzieje ze te beda lepsze :mrgreen:

pzdr
yenn
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
no i dlatego pewnie mi nie smakowalo - doprawilam tak jak bylo w przepisie, ale ciagle to bylo nie to - nie moge powiedziec ze bylo niedobre - ale na pewn o nie bylo rewelacyjne.

pzdr
yenn
 
Lis 27, 2004
3,568
0
0
No to ja dorzuce swoja wersje zupy Vichyssoise.
icon_smile.gif


3 pory (biala czesc)
3 duze kartofle
40 g masla
litr rosolu
2,5 dl smietanki
sporo szczypiorku
sol

Pora pokroic w cienkie talarki, podsmazyc na masle, ale tak by nie zbrazowial. Dodac kartofle w kostke, zalac wrzacym rosolem, gotowac 30 minut,posolic do smaku, ostudzic zmiksowac. Doprawic smietanka. Wstawic do lodowki. Przed podaniem posypac szczypiorkiem. Pycha na lato!
icon_smile.gif


Nuti, moze zmien tytul na "zupy z porow i ziemniakow - 3 wersje"? :roll: 8)
 

Miranda

Member
Lut 17, 2005
1,593
0
0
Yenulko, ja nie pożałowałam cayenne i tabasco, i wyszło to zupie na dobre, nabrała charakteru. Posypałam też na talerzu dymką, ale to już zazgrzytało, nie wiem czemu, po prostu nie pasowało.