Kominki

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Nazwa dziwna ale dalej wszystko się wyjaśni
icon_wink.gif


Jest to potrawa na grilla, ale równie dobra jest na zimno, jak i na ciepło na imprezy o każdej porze roku.

3 torebki ryżu
70 dkg piersi z kurczaka
puszka kukurydzy
papryka
cebula
przyprawa do gyrosa
olej
masło
kilka ząbków czosnku


Ryż ugotować na sypko.
Mięso pokroić w kostkę, dodać przyprawę do gyrosa - 4 - 5 łyżeczek albo więcej, polać olejem, wymieszać i zostawić w lodówce na parę godzin - np. na noc.
Na rozgrzaną dobrze patelnię wlać olej, krótko obsmazyć na złoto kurczaka, lekko podlać wodą by zebrać cały smak, przełożyć na talerz.
Na patelnię wrzucić pokrojoną cebulę - zeszklić, dodać paprykę - podsmażyć, podlać wodą - poddusić, (następnie dodać - w wersji domowej - wyciśnięty czosnek) wrzucić na chwilę mięso - razem wymieszać. Na patelni musi być trochę sosu - nie odparowywać.

Całość wsypać do ryżu, dodać kukurydzę, można też dodać marynowane cebulki, pieczarki lub/i paprykę albo i inne warzywa np. trochę pokrojonej sałatki w occie. Wymieszać, zostawić na chwilę by ryż przeszedł smakiem i gotowe. Te marynowane warzywa można też dodać bezpośrednio na patelni kiedy dodaliśmy kurczaka do duszonych warzyw i razem wszystko poddusić chwilkę doprawiając do smaku. Później całość do ryżu i wymieszac.

Na grill.

Na kawałki folii aluminiowej nakładać porcje dla 1 osoby. Zawinąć w "sakiewki" zgniatając u góry. Ustawić na grillu i piec aż będzie gorące. Folię odchylić i przez "komin" wrzucić na wierzch po pół łyżeczki masła utartego z wyciśniętym czosnkiem, odczekać aż się rozpuści i jeść
mniam.gif

7.JPG

 

Załączniki

  • 7.JPG
    7.JPG
    88.8 KB · Wyświetleń: 4
Ostatnią edycję dokonał moderator:

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Ależ to musi smakować ... fajnie, że sezon grillowy tuż tuż (jak widać za oknem)
icon_mrgreen.gif
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Polecam spróbować czy i smak zasługuje na uznanie
zahnlos.gif
fiesgrins.gif


Na zachętę dodam tylko tyle, że jak pytam swoje córy co by tu dobrego zrobić do jedzenia - pada odpowiedź "ten gyros mamo!"
icon_wink.gif
 

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36
Popieram. Robiłam to w zeszłym roku właśnie w ten sposób, że dzień wcześniej przygotowałam, a dopiero następnego dnia wrzucałam na grill. W tym roku przy okazji najbliższego grilla też planuję zrobić te kominki, bo są przepyszne.
icon_smile.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Genialne! Zapisuję do ulubiony i zrobienia ASAP
icon_biggrin.gif


N. powiedział - "Fajne, podoba mi się!"
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Oooo cieszę się bardzo
freu.gif
róbcie, róbcie, bo są naprawdę pysznościowe i najfajniejsze jest to, że przygotować sobie można wcześniej, a potem tylko dogrzać na grillu i podprawić czosnkiem mmmmm
icon_smile.gif
a czas przed grillowaniem wykorzystać na sałatki, nakrawanie kiełbasek itp sprawy
icon_wink.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
Cinka ty mi jeszcze powiedz prosze - bo robie na pewno!!! - jak ja mam skomponowac przyprawe Gyrosa - bo nie mam ;( co tam jest glownym skladnikiem?
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Shinju

Member
Lis 26, 2006
9,691
0
36

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
W moim są:
sól, czosnek, kolendra, gorczyca biała, cukier, papryka słodka, kozieradka, chili, tymianek, cebula, rozmaryn, cząber, pieprz czarny, marchewka, pasternak, liście selera... hydrolizat białkowy sojowy i oczywiście glutaminian
icon_smile.gif


Mam nadzieję że uda ci się uzyskać odpowiednio fajny smak, zapach i pikantność
daumen.gif
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Zrobilam ekspresowo wersje domowa. Niestety nie miala czasu sie przegryzc, ale i tak byla smakowita. Nastepnym razem sprobuje na grillu.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
freu.gif


Dopisałam więcej w przepisie o marynowanych składnikach dania - moim zdaniem są bardzo ważne bo świetnie dopełniają smak - nie czuje się marynaty octowej a jedynie lekko przełamany kwaskowy posmak - nie rezygnujcie z tego dodatku
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

asika

Member
Wrz 20, 2004
13,897
0
0
Cinko!!! pelen sukces - moj i Twoj!! Wlosi mysleli, ze ja im typowa salatke ryzowa podaje a tu takie zaskoczenie - !!!

serdecznie dziekuje!
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
chcialabym biesiadnikow zaskoczyc tym razem czyms innym, ale zastanawia mnie, ile z tej ilosci mniej wiecej wychodzi porcji
gruebel_2.gif
nie chce porywac sie z motyka na slonce, bo jednak troche nas na tym grillu bedzie
gruebel_2.gif
ale wiadomo tez, ze nie same "kominki" beda.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Na grill powinno wyjść około 8 - 10 porcji.
Radzę zrobić więcej. MOżna zrobić sporo wcześniej, mozliwe będą dokładki, a i na drugi dzień smakuje doskonale... jeśli coś zostanie.
U nas znika jak kamfora
icon_smile.gif