Pierogi*

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
Wariacja pierwsza:

Pierożki z mielonym, gotowanym mięskiem - dla dzieci.

Ugotować w osolonej wodzie 2 (4) nogi z kurczaka [albo z gęsi.] Mięsko gotujemy ok 45 minut - ale równie dobrze może to być kawałek wyciągnięty z rosołu. Mięso należy zmielić w maszynce.

Ciasto pierogowe:

3 szklanki mąki
1 szklanka wody (gotowana)
2 żóltka
1 łyżka oliwy
szczypta soli


Mąkę wysypać na blat, w środku zrobić zagłębienie i dodać tam żółtko, oliwę, sól. Zarobić nożem do środka, potem to samo powtórzyć sparzając wodą. Wyrobić. Ja początkowo zarabiam ciasto nożem (żeby się nie sparzyć hi hi), a potem juz rękami. Trwa to jakieś 5 min. Po rozwałkowaniu wykrajać krążki. Porcja na ok. 40 większych pierogów.

Krążki ciasta nadziewamy mięskiem, zlepiamy. Gotujemy ok 4 min. w posolonej wodzie.
CSC_1721a.jpg

Wariacja druga:

Pierożki z łososiem i suszonymi pomidorami.

Farsz do pierogów bedzie tym razem nieco bardziej skomplikowany - wykorzystamy: surowy, zmielony filet z łososia, posiekane drobno suszone pomidory, zeszkloną cebulkę. Przyprawy: sól, biały pieprz. Można dodać siekany, zielony koper.

Farszem nadziewamy krązki ciasta, zlepiamy, gotujemy - po ugotowaniu można obsmażyć.
Wyśmienite - podane z kolorową salatą (doprawioną oliwą i ziołami)
 

Załączniki

  • CSC_1721a.jpg
    CSC_1721a.jpg
    11.8 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
kolejna wariacja - Pierożki z jagodami


Tu wersja podstawowa ciasta (bez oliwy i żółtka). Lepilam takie pierogi jako dziecko, u rodziny na wiosce, 100 szt. było minimum
icon_smile.gif


2 szklanki mąki,
niepelna szklanka gorącej wody (3/4)
szczypta soli

mała miseczka jagód
cukier
śmietana


(z podanych proporcji wychodzi ok 20 dużych pierogów)

Jeśli chcemy mieć bardziej sprężyste ciasto - dodajemy tu tylko 1 żółtko i łyżkę oliwy.

W wysypanej na blat mące robię zagłębienie (nigdy jej nie przesiewam przez sitko), w środek daję szczyptę soli i zarabiam nożem do środka, dolewam porcjami gorącą wodę nadal używając do wyrabiania noża. Po chwili (gdy większość mąki i wody już się połączy) wyrabiam ciasto rękami co trwa ok 5 -7 minut. Po rozwałkowaniu, wykrajam szklanką krążki ciasta. Na środek każdego krążka kładę łyżeczkę jagód, składam na pół i dokładnie zlepiam brzegi. Pierogi odkładam na lnianą ściereczkę i przykrywam kolejną, w ten sposób mam pewność, że mozolnie sklejane pierożki nie zeschną się. Tak przygotowane - czekają na swoją kolejkę do gotowania. Kiedy już woda w garnku zacznie wrzeć wrzucam na osolony wrzątek połowę pierogów i gotuję ok. 5 min. Po chwili gotuję pozostałe. Podaję polane śmietaną i posypane cukrem. W wersji najprostszej wystarczy sam cukier.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
I kolejna propozycja - pierogi z nadzieniem szpinakowo-serowym. Pyszne.

cc_pierogi.jpg

Farsz:

opakowanie mrożonego, rozdrobnionego szpinaku
ząbek czosnku
pieprz, sól
10-15 dkg żółtego sera
1 cebula
1/4 kostki masła


Cebulę pokroić w drobną kostkę, zeszklić na patelni na maśle ze szczyptą soli. Odstawić na bok.

Na osobnej patelni rozmrozić szpinak, odlewając w miarę możliwości nadmiar wody. Po całkowitym rozmrożeniu nadal podgrzewać doprawiając wyciśniętym przez praskę ząbkiem czosnku, solą i pieprzem. Masę szpinakową przełożyć na sitko i odcisnąć łyżką nadmiar wody. Pozostawić do ostygnięcia.

W tym czasie ser zetrzeć na tarce o grubych oczkach, wymieszać z ostudzonym szpinakiem.

Krążki ciasta nadziewać masą szpinakowo-serową dobrze zlepiając brzegi. Wrzucać na osoloną wrzącą wodę, gotować ok 7 minut.
Pierogi podawać polane cebulką zeszkloną na maśle.
 

Załączniki

  • cc_pierogi.jpg
    cc_pierogi.jpg
    225.5 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
o jak fajnie , ze pierozki maja swoj watek. Ja bardzo lubie pierogi , a ostatnio chodza za mna z mieskiem, postaram sie w nie dalekiej przyszlosci wyprobowac. ;)
 

Arabeska

Member
Lut 27, 2006
1,859
0
0
iwki @ 17 Nov 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=776661Ja bardzo lubie pierogi , a ostatnio chodza za mna z mieskiem, postaram sie w nie dalekiej przyszlosci wyprobowac. ;)
Iwki mała uwaga - pierożki z mięsem są pod moje dziecko, czyli mało przypraw, zero podsmażonej cebulki w środku ... takie prawie dietetyczne
icon_mrgreen.gif

Ale ja je lubię. Ciasto można zrobić z połowy składników (1,5 szklanki mąki, pół szklanki gorącej wody, 1 żółtko, łyżka oliwy - tu nie zmieniam ilości - wyjdzie 20-30 mniejszych pierożków)
 

iwki

Member
Cze 3, 2008
365
0
0
no ja na razie malo doprawiam ze wzgledu na Malego , a i my z tych co i tak malo sola itp.