Pstrag z cytrynowej marynaty*

Xsiondz

Member
Sty 5, 2007
6
0
0
Witam ponownie!
Dziś dla odmiany wariacje na temat ryby.
Na pomysł wpadłem kilka dobrych lat temu grilując łososia...i patrząc na grządkę z zieleniną. A co by było gdyby...I tak powstał przepis, który NAPRAWDĘ polecam!

Składniki (czyli- Co potrzebujemy?)

1) ryba - najlepiej filet (1 szt.) (dobra) - np. pstrąg, łosoś, grenadier, a nawet sola- chociaż tą ostatnią najmniej polecam)
2) natka pietruszki (1 pęczek)
3) cytryna (3 szt.)
4) czosnek (3-5 ząbków)
5) sos sojowy klasyczny (polecam TaoTao)
6) sól
7) pieprz
8) olej

fiszi.jpg

Co i jak robimy...

Najpierw ryba...

1) po umyciu filetu i oczyszczeniu tniemy na 4 kawałki
2) każdy z kawałków solimy i posypujemy pieprzem (nie napisze inaczej żeby skojarzeń nie było)
3) rybkę odstawimy na bok i...

fiszi__1_.jpg

Marynata

1) do okrągłego naczynia wlewamy ok. 10 łyżek stołowych oleju (nie polecam oliwy...no ale jak ktoś się uprze)
2) dosypujemy 1 do 1,5 łyżki (stołowej) soli
3) wsypujemy pieprz (ile? kilka obrotów młynkiem:) ale ja bym nie żałował)
4) wciskamy sok z 3 cytryn (bez pestek) ale wyciskamy dokładnie (miąższ może być też)
5) wciskamy 3-5 ząbków czosnku
6) wlewamy ok. 2-3 łyżek sosu sojowego
7) bardzo drobno kroimy natkę pietruszki i wsypujemy do naczynia
Wszystko razem mieszamy a jak marynata jest już gotowa wkładamy do niej kawałki ryby. Wszystko obrazują kolejne fotografie wiec połapać się żadne problem.

fiszi__3_.jpg
fiszi__4_.jpg

Ok. Naczynie z marynatą i rybkami przykrywamy folią aluminiową i wkładamy do lodówki. Minimum na 2h ale najlepszy efekt uzyskuje się następnego dnia...

Następnie...
1) Przygotowujemy 4 mieszki z folii aluminiowej.
2) do każdego wkładamy po kawałku ryby i polewamy marynatą (marynatę dzielimy mniej więcej po równo na każdy kawałek)
3) rozgrzewamy dużą patelnie (zalana olejem - tak żeby folia nie przywierała)
4) na rozgrzany olej "wstawiamy" nasze mieszki
5) pieczemy/gotujemy naszą rybkę przez około 4 min.. (na średnim ogniu)
6) po 4 min.. ostrożnie otwieramy mieszki (uwaga na palce można się oparzyć)
7) kontynuujemy pieczenie/gotowanie przez ok. 1-2 min (upajając się przy okazji wspaniałym aromatem)

fiszi__5_.jpg
fiszi__6_.jpg
fiszi__7_.jpg

Odstawiamy patelnie, wyjmujemy mieszki i ostrożnie wyjmujemy kawałki rybki. Ryba ma wspaniały smak a mięso jest bardzo, bardzo delikatne. Dlatego tez podając raczej podajemy bez sosu w którym się gotowały.

Resztę „weny” dotyczącej podania pozostawiam Państwu. Nasz przepis...wspaniale sprawdza się z puree ziemniaczanym (zapytajcie "wirikę" jak robi się dobre puree oraz z marchewką lub selerem. Nieodzownym elementem jest oczywiście białe winko.

fiszi__8_.jpg

POLECAM!! Palce lizać!!!
 

Załączniki

  • fiszi.jpg
    fiszi.jpg
    80.7 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__1_.jpg
    fiszi__1_.jpg
    70.9 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__2_.jpg
    fiszi__2_.jpg
    89.7 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__3_.jpg
    fiszi__3_.jpg
    79.2 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__4_.jpg
    fiszi__4_.jpg
    77.8 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__5_.jpg
    fiszi__5_.jpg
    93.1 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__6_.jpg
    fiszi__6_.jpg
    97.3 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__7_.jpg
    fiszi__7_.jpg
    84.8 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__8_.jpg
    fiszi__8_.jpg
    82.5 KB · Wyświetleń: 0
  • fiszi__9_.jpg
    fiszi__9_.jpg
    94.6 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

wirika

Member
Lis 5, 2005
4
0
0
<dumna> Rybka jest naprawdę przepyszna i tak jak mówi Arabeska naprawdę bardzo prosto i przede wszystkim szybko się ją robi- a efekty...no sami widzicie
icon_smile.gif
 

Xsiondz

Member
Sty 5, 2007
6
0
0
Witam,

Tak..dla niecierpliwych &quot;marynowanie&quot; można skrócić do 15 min. Wtedy jednak zalecam polać rybę przy podawaniu odrobiną sosu.
Letnia odmiana tego przepisu polega na tym, że zamiast pietruszki dodajemy swieżą nać selera.
Seler rwiemy na pojedyncze (mogą być duże) liście i staramy się, żeby przykrywał rybę w marynacie. Smakowo (na plus) różni sie bardzo od wariantu z natką pietruszki no ale naprawde warto.
Aha...Rybę, która leżała ok 24 h w marynacie można tez grilować (juz bez foli alu) Domyślacie się JAKI to ma smak?

Pozdr.
 

Xsiondz

Member
Sty 5, 2007
6
0
0
Dosc wazna sprawa. Czytam wlasny przepis i zapomnialem Was uprzedzic zebyscie posmakowali marynate. Nie moze byc bardzo slona. Doprawiajcie &quot;po swojemu&quot; Musi byc na tyle smaczna zeby po posmakowaniu generowala &quot;slinotok&quot; Hehehe:)

Pozdr.
 
Wrz 13, 2004
2,992
0
0
robię podobnie, więc się podczepię pod ten przepis ;)

oto mój dzisiejszy filet z pstrąga

wrzuciłam do blendera natkę pietruszki, świeżą bazylię, ząbek czosnku, sok z pół cytryny, skórkę otartą z cytryny, oliwę cytrynową, pieprz.
filem natarłam solą i posmarowałam powstałą zieloną papką

DSC09117.jpg

po dwóch godzinach zapakowałam filety w folię aluminiową i wsadziłam do nagrzanego piekarnika na 17 minut
DSC09123.jpg

wyszła rybka niebo w gębie
icon_smile.gif


DSC09128.jpg

DSC09129.jpg
 

Załączniki

  • DSC09117.jpg
    DSC09117.jpg
    219.2 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC09123.jpg
    DSC09123.jpg
    212.1 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC09129.jpg
    DSC09129.jpg
    206.3 KB · Wyświetleń: 0
  • DSC09128.jpg
    DSC09128.jpg
    209.9 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

gosiaspa

Member
Sie 29, 2008
442
0
0
W JAKIEJ TEMPERATURZE PIECZE SIĘ RYBĘ I CZY WCZEŚNIEJ TRZEBA NAGRZAC PIEKARNIK? POZDRAWIAM
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
Zrobiłam wczoraj. Ło Matko, jakie to było dobre. Mięsko aromatyczne, mięciutkie, samo odchodziło od ości. Nie miałam filetów, pstrąga pokroiłam w dzwonka. Zapiekłam w folii w piekarniku. 15 minut 200 stopni wystarczy. Marynatę robiłam z podanych składników, ale na oko. Więcej pieprzu (to przypomnienie dla mnie na przyszłość). Następnym razem spróbuję na patelni, bo to jednak oszczędność prądu.
A teraz biegnę na rynek po dorsza na dzisiejszy obiad. Będzie po darłowsku.