Sos czosnkowy*

Bahus

Member
Wrz 16, 2004
886
0
0
Sos czosnkowy

1 szklanka gęstej kwaśnej śmietany
1/2 sklanki dobrej jakości majonezu
4 ząbki czosnku
sól, pieprz i sok z cytryny do smaku

Czosnek przecisnąć przez praskę. Śmietanę dokładnie wymieszać z majonezem i czosnkiem. Doprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Pozostawić na 2 godz. w lodówce.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Sosik pycha zrobiam go do ziemniaków w soli i karkówki na soli.Sos udany smaczny tylko czy reszta wyjdzie równie dobra bo robię po raz pierwszy.
 

sloneczko

Member
Sie 14, 2006
531
0
0
Faktycznie pyszny ten sos, robie go zazwyczaj do pieczonych ziemniakow
mniam.gif
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Trochę boki miała przesuszone.Piekłam 3 godz a mięsa było 1.3 kg.Będę wracała do przepisu jednak skrócę czas pieczenia.A sosik pasował zarówno do mięsa jak i do ziemniaczków.
 

tillandsja

Member
Gru 15, 2004
6,771
0
0
no to rzeczywiscie za dlugo pieklas...
 

janie

Well-known member
Paź 23, 2004
3,389
841
113
Sosik jest pyszny, rzec można - uzależnia, jak sie go już spróbuje. Z tym, że u mnie bardziej smakuje wszystkim w proporcjach majonez-śmietana - Bahusowych. I dużo świeżo zmielonego pieprzu.
 

Klio

Member
Paź 3, 2007
93
0
0
Odgrzebałam temat, bo właśnie jestem na etapie niemal ciągłego przyrządzania sosu czosnkowego, niemal taki sam jak w pierwszym poście, ale ciut inny. Jest to taki sos do wszystkiego - mięso, ryba, ziemniaki, bagietka ...
Czosnek 3, 4 lub nawe 5 ząbków rozgnieść z solą w moździerzu lub nożem na desce. Ok. 100 ml majonezu (używam Winiar), mieszam z tym roztartym czosnkiem i dodaję 150 ml gęstego jogurtu naturalnego (u mnie bałkański) oraz ćwierć łyżeczki suszonej bazyli, a jak mam to 3 listki świeżej posiekanej bardzo drobno.
 

e-lunia

Member
Maj 24, 2005
523
0
0
Uwielbiam ten sosik !!!

Monisia.zz spróbuj z sokiem z cytryny, ta wersja jest IMHO najlepsza, cytryna świetnie dopełnia smak sosu.
 

elianka

Member
Sie 22, 2007
547
0
0
Ja dodaje jeszcze koperku, a kiedy chcę "lżej" to używam jogurtu zamiast śmietany
 

monia1502

Member
Paź 18, 2009
1
0
0
dziewczyny widze że sie znacie znacie na rzeczy dlatego mam pytanko:) kiedyś byłam na imprezie i była tam szynka zwinięta w rulonik a w środku rulonika był sos czosnkowy tylko że on był taki bardzo gęsty że sie nie wylewał nie wiecie może jak taki zrobić??? bede wdzięczna za odpowiedz:)
 

cukinia07

Member
Kwi 21, 2009
87
0
0
monia1502 @ 18 Oct 2009 napisał:
index.php?act=findpost&pid=901712dziewczyny widze że sie znacie znacie na rzeczy dlatego mam pytanko:) kiedyś byłam na imprezie i była tam szynka zwinięta w rulonik a w środku rulonika był sos czosnkowy tylko że on był taki bardzo gęsty że sie nie wylewał nie wiecie może jak taki zrobić??? bede wdzięczna za odpowiedz:)
Kiedyś jadłam takie ruloniki, tyle że z pastą chrzanową chyba na bazie twarożku wymieszanego ze śmietaną (dokładnie nie pamiętam). Pyszne to jest. Może ty jadłaś inną wersję tej przekąski. Zachęcam do eksperymentowania.
icon_mrgreen.gif


Tak w ogóle, to uwielbiam czosnek i ten sos z przepisu Bahus. Jest on uniwersalny, prosty, przepyszny. Często dodaję do niego świeże zioła, jakie tylko aktualnie posiadam np. tymianek, natka pietruszki.
lecker.gif
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Sos można zagęścić żelatyną. Gdy zacznie tężeć, można będzie robić z niego nawet ozdobne rozetki lukrownicą do tortów. ( w zależności od ilości dodanej żelatyny)