Pierniczki wigilijne - mogą być na choinkę

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
2 szklanki mąki
płaska łyżeczka sody
łyzka przyprawy piernikowej
czubata łyżka masła roślinnego
jajo
1/4 szklanki miodu sztucznego
3/4 szkalnki cukru

białko do posmarowania


Miód podgrzać z cukrem i masłem. Mąkę przesiać, dodać przestudzony miód, przyprawę, sodę, jajo i zarobić ciasto. Odłożyć w chłodne miejsce na 2 godzinki. Rozwałkować, wykrawać różne kształy. Pierniczki poukładać na blaszce i posmarowac białkiem przed upieczeniem. Piec około 30 minut w 180 stopniach.

Te pierniczki świetnie się sprawdzaja jako ozdoby na choinkę po polukrowaniu.

463.jpg
 

AgusiaH

Member
Wrz 20, 2004
3,054
1
0
Wlasnie upieklam Twoje pierniczki Gusiu i klika juz skubnelismy zdejmujac z blachy. Cisto swietnie sie walkuje, latwo wykraja i pieknie pachnie w czasie pieczenia. Pierniczki lekko rosna w piekarniku, ale zachowuja zadane ksztalty. Oto one:

5c-pierniczkichoinka.jpg


To moj debiut pierniczkowy i ciesze sie, ze od razu trafilam na dobry przepis.[/img]
 

kasha

Member
Wrz 25, 2004
20,571
2
0
Też z niecierpliwością czekam na zdjęcia
 

MoTyLeK

Member
Lis 26, 2004
170
0
0
Mniam! To teraz juz nie wiem ktory piernikowy przepis na swieta wybrac... tyle ich jest.
 

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
Kamila! ja nie widzę Twoich pierniczków, tylko kwadracik z krzyżykiem
icon_sad.gif
a inne zdjęcia widzę. Wklej może pierniczki do albumu, proszę
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
kamila bardzo się cieszę, że się udały i że są takie o jakie ci właśnie chodziło :mrgreen:

Z tego przepisu już od 15 lat robię pierniczki na choinkę
icon_smile.gif
 

monk

Member
Gru 8, 2004
472
0
0
Help!!

Wiem że to może głupio zabrzmi ale dlaczego miód ma być sztuczny a nie naturalny.
Mam naturalny i nie wiem czy mam lecieć do sklepu po sztuczny.
 

dorka

Member
Wrz 17, 2004
1,305
0
0
Proszę mi wyjaśnić :

Co to jest metoda landrynkowa? :shock:
 

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Help!!

Wiem że to może głupio zabrzmi ale dlaczego miód ma być sztuczny a nie naturalny.
Mam naturalny i nie wiem czy mam lecieć do sklepu po sztuczny.
Powiem tak, że naturalny tez może być, ale mija się to z celem przy pieczeniu pierników, ponieważ miód naturalny zaczyna tracić swoje właściwości w temperaturze 40 stopni, dlatego przeważnie zastępuję naturalny sztucznym przy obróbce w wysokiej temperaturze.

To jest cytat z artykułu na temat miodu:
"Miód nie lubi światła, ciepła ani wilgoci. Przechowujemy go zatem w ciemnym miejscu, w szczelnie zamkniętym słoju. Tylko przez pierwsze tygodnie jest płynny i przejrzysty. Szybko scukrza się czyli ulega krystalizacji. Wcale nie traci przy tym swoich cennych właściwości. Jeśli chcemy przywrócić mu płynną konsystencję wstawiamy słoik do ciepłej wody. Pamiętajmy jednak, że podgrzanie do temperatury ponad 40 stopni pozbawi go leczniczych walorów."
 

monk

Member
Gru 8, 2004
472
0
0
Dzięki za odpowiedź!

Niestety nawet w Biedronce mają miód, który wygląda na naturalny. Jak się nie uda to będę szukała miodu z DUŻYM napiszem sztuczny :wink:.
Zobaczymy co mi wyjdzie.