Uniwersalna babka z kruszonką o wielu obliczach

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Uniwersalna babka z kruszonką

Rewelacyjna, miękka, wilgotna i puszysta babka o wielu obliczach i smakach....
icon_smile.gif

Przepis Smadar Walter podała na Izbushce Ilara:

http://www.izbushka.com/forum/showthread.p...325&page=11

Składniki:
I grupa składników:
200 g miękkiego masła (lub margaryny) pokrojonego w kostkę
350 g ( 2,5 szklanki) mąki z proszkiem do pieczenia ( lub 2,5 szklanki zwykłej mąki +2,5 łyżeczki proszku do pieczenia)
200 g ( 1 szklanka) cukru
1 jajko
1 łyżeczka esencji waniliowej lub 1 opakowanie cukru waniliowego

II grupa składników - płyny :
200 g śmietany / jogurtu / kefiru
lub 1 szklanka soku pomarańczowego / ananasowego / morelowego / innego ulubionego
pół szklanki płynu można zastąpić ulubionym likierem lub brandy

III grupa składników
- dodatki:
czekoladowe chipsy
połamana na kawałki lub utarta czekolada
grubo posiekane orzechy lub migdały
wiórki kokosowe
rodzynki
kandyzowane wiśnie
pokrojone w kostkę świeże lub suszone owoce
owoce z kompotu
nutella lub inne pasty czekoladowe
ulubiony dżem


Tortownica o średnicy 24 cm, posmarowana masłem

Wykonanie:
1. Nagrzać piekarnik do temperatury 175 stopni C.
Do miski włożyć masło, mąkę i cukier. Mieszać do momentu uzyskania miękkich okruszów. Odłożyć na bok 1 szklankę kruszonki.
2. Do pozostałej masy dodać jajko, wanilię i dowolnie wybrany składnik z grupy II.
Wymieszać do uzyskania jednolitego, dość rzadkiego ciasta.
3. Ciasto wylewać do formy łyżką cienkimi warstwami, przedzielonymi dowolnie wybranymi składnikami z grupy III ( jednym lub różnymi). Ostatnią warstwą może być zarówno ciasto, jak jeden z dodatków.
Posypać pozostawioną wcześniej kruszonką.
4. Piec 50 - 60 minut na złoty kolor ( gotowość sprawdzić patyczkiem).
Jeśli ciasto zbytnio się z wierzchu rumieni, a nie jest jeszcze dostatecznie upieczone, można je przykryć folią.

Przykładowy wariant babki podany przez autorkę przepisu:
grupa III - ananasy z puszki, 50 g ananasowych chipsów, wiórki kokosowe
grupa II - 1/2 szklanki soku ananasowego, 1/4 szklanki soku pomarańczowego, 1/4 szklanki koktajlu Pina Colada
Warstwy: ciasto - ananasy - ciasto - czekoladowe chipsy - ciasto - ananasy - ciasto - wiórki kokosowe - kruszonka


Tłumaczenie podaję na prośbę Margot.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Piekłam wczoraj w wersji:
II grupa - pół na pół kefir ze świeżo wyciśnietym sokiem z mandarynek
III grupa - orzechy laskowe, kawałki gorzkiej czekolady, mandarynki z puszki
Warstwy: ciasto - orzechy - ciasto - czekolada - ciasto - mandarynki - kruszonka.
Piekłam w temp. 180 stopni 55 minut.

Ciasto wyszło bardzo smaczne, trochę przypominające babkę, a trochę keks.
Zdjęcia niet, bo piekłam na weekendowy wyjazd, a zapomniałam wziąć ze sobą aparat....
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Powiem Ci, że się sama nad tym zastanawiałam..
icon_smile.gif

Wydaje mi się, że w takiej sytuacji nie ma potrzeby odsypywania części masy na kruszonkę, bo po odwróceniu ciasta znajdzie się na spodzie i straci swój dekoracyjny charakter. Dodałabym za to jeszcze jedno jajko, bo ciasto będzie za gęste...
icon_smile.gif

Zwiększyłabym też proporcje, bo forma lidlowa ma średnicę 26 cm, a przepis jest na tortownicę 24 cm. Chyba, że myślimy o różnych formach...
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mała m.

Member
Paź 13, 2007
419
0
0
Widzę, że przepis nieco zapomniany, więc muszę się wpisać. Robiłam w sobotę tę babkę - tylko "na ząb", w małej keksówce z odpowiednio pomniejszoną ilością składników. Dodałam jako "płyny" jogurt jabłkowy + sok jabłkowy. Jako że nie miałam żadnych owoców moimi dodatkami był dżem truskawkowy z dużymi kawałkami owoców, a do tego masło orzechowe z pokrojonymi włoskimi orzechami, no i mnóstwo ciemnej czekolady. Maleńki kawałek podkradłam, bo staram się ograniczać w jedzeniu słodkości, bo adwent, bo trza się umartwić, oczyścić, ale to wystarczyło, by poczuć teń wspaniały smak. Domowym mężczyznom smakowało barrdzo (ciacho zniknęło w dwie godziny). Polecam szczerze!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kornasia

Member
Maj 17, 2008
1,039
0
36
Wlasnie sie piecze, ze sliwkami suszonymi i migdalami oraz maslanka z amaretto, bo te akurat byly w domu. Degustacja rano
icon_smile.gif


Bardzo dobra, cudowniwe maslana.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: