Kir + Kir Royal *

Marga

Member
Wrz 16, 2004
554
0
0
Kir

Bardzo popularny we Francji aperitif (koktajl). Kreacja kanonika, burmistrza z Dijon o nazwisku Kir. Częstował tym drinkiem gości na ratuszu. W roku 1951 koktajl otrzymał nazwę „kir” za pozwoleniem kreatora tegoż trunku.

Składniki:

1 cl cassis (creme de cassis de Dijon)
10 cl dobrze schłodzonego białego, wytrawnego burgunda lub innego białego, wytrawnego wina

Do dużej lampki (najlepiej do picia burgunda) wlać cassis i zalać go białym winem.


Aperitif (koktajl) nadający się również do wznoszenia toastów. Jest to bardziej wykwintna wersja kiru.

Składniki:
1 cl cassis (creme de cassis de Dijon),
10 cl szampana

Do szampanki typu tulipan wlać cassis i zalać go szampanem.


Na zdrowie

Marga
[/size]
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:
Lis 27, 2004
3,568
0
0
Uuuuuuuuuu! Rozmarzyłam się...
icon_smile.gif


A jak kto nie ma Creme de Cassis, to można własną nalewkę z czarnej porzeczki wykorzystać.

MzM
 

Puchatek

Member
Wrz 24, 2004
3,395
0
0
Ten sam facio wymyślił jeszcze jedną kreację, a minowicie drink o nazwie "komunard" (od słowa komunista, co równa się określeniu "czerwony") Jest to mieszanka likieru z czarnej porzeczki z czerwonym winem. Proporcji w tej chwili nie pamiętam :mrgreen:
 

Jotka

Member
Wrz 13, 2004
357
0
0
Kiedy byłam w te wakacje w Paryżu, to podawano nam do obiado-kolacji jako aperitiff własnie kir. Mhmmm, pycha! Mówiono nam, że z winem musującym nazywa się ten coctail - kir royal, a z szampanem - kir empire.
Przywiozłam sobie butelke cassisu, ale już jej nie ma
icon_sad.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
Jotka @ 9 Dec 2004 napisał:
index.php?act=findpost&pid=35387Kiedy byłam w te wakacje w Paryżu, to podawano nam do obiado-kolacji jako aperitiff własnie kir. Mhmmm, pycha! Mówiono nam, że z winem musującym nazywa się ten coctail - kir royal, a z szampanem - kir empire.
Przywiozłam sobie butelke cassisu, ale już jej nie ma
icon_sad.gif
gruebel_2.gif
hmmm... troche mnie dziwi co piszesz... bo Kir Royal normalnie to jest z szampanem wlasnie, a ten drugi (Imperial) jest ponoc mieszanka likieru malinowego (zamiast z czarnej porzeczki) i rowniez szampana.... czy ktos wie cos na ten temat??
gruebel_2.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
a na jeszcze innej stronie pisze ze Imperial to jest 6% creme de cassis, 27% szampana i 66% bialego wina... no i komu tu wierzyc???
gruebel_2.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
a oto inne :

KIR CARDINAL
1/5 creme de cassis , 4/5 czerwonego wytrawnego wina (np. beaujolais).

KIR BLANC CASSE
1/8 creme de cassis , 7/8 bialego wina

DRY KIR
1/6 ginu , 5/6 bialego wina , nieco creme de cassis .

i potwierdzam :
KIR ROYAL
1/6 creme de cassis , 5/6 mocno schlodzonego szampana .

KIR IMPERIAL
1/6 creme malinowy , 5/6 mocno schlodzonego szampana .

przyznam ze Imperial jeszcze nie pilam, ale ogolnie Kir uwielbiam!!
drinks_wine.gif