Przepyszna salatka z gruszkami i serem Roquefort

mar7ini

Member
Maj 13, 2007
27
0
0
Jesli chodzi o czytanie przepisow na Cincin, jestem weteranem, ale jesli o pisanie chodzi - nowicjuszem. Odwazylam sie jednak mimo to
icon_smile.gif

Uwielbiam te salatke. Bylam bardzo sceptyczna, kiedy czytalam po raz pierwszy skladniki w przepisie, ale zapewniam, ze polaczenie smakow jest rewelacyjne. W dodatku jest oryginalna i elegancka.

Czas przygotowania: jakies 30 minut.

Glowka salaty (uzywam lodowej), "podrzec" na male kawalki - tak, zeby latwo miescily sie w ustach
3 gruszki - obrac, wyjac srodek, pokroic (w plasterki lub kostke, jak kto woli - plasterki sa nieco bardziej dekoracyjne)
140g sera Roquefort - pokruszyc - jest to ser owczy z niebieska plesnia francuska. Ponoc ser Rokpol jest na nim wzorowany, ale nie wiem jak smakuje, nigdy nie probowalam, a mam szczescie dostawiac u siebie oryginal
icon_smile.gif

1 avocado - pokroic
pol szklanki pokrojonych drobno mlodych cebulek ze szczypiorem
pol szklanki orzechow pikan lub wloskich
1/4 szklanki cukru

Na sos:

1/3 szklanki oliwy z oliwek
5-6 lyzek octu winnego z czerwonego wina
1.5 lyzeczki musztardy
zabek czosnku, obrany, posiekany drobno
pol lyzeczki soli
poltorej lyzeczki cukru
pieprz

Na srednia patelnie, (na srednim ogniu) wrzucamy 1/4 szklanki cukru i orzechy pikan lub wloskie. Mieszamy cierpliwie az cukier zaczyna sie rozpuszczac i karmelizuje orzechy. Przenosimy wtedy orzechy ostroznie na papier (najlepiej ten woskowany do pieczenia). Dajemy im ostygnac, i lamiemy je na male kawaleczki.

Teraz sos. Mieszamy olej, ocet winny, 1.5 lyzeczki cukru, musztarde, siekany czosnek, sol i pieprz.

Teraz salatka - potrzebujemy duzego naczynia, najlepiej szklanego i ukladamy warstwami: salate, gruszki, ser, avocado, mlode cebulki. Polewamy to sosem, a na wierzch posypujemy orzechami.

Gotowe
icon_smile.gif
Polecam goraco - jest naprawde pyszna.

Marta
 

Ela Wojtaszek

Member
Lip 7, 2006
120
0
16
Zrobiłam do obiadu, bardzo dobra sałatka, smakiem zaskakuje... bardzo dobry pomysł z tymi orzechami, musiałam się pilnować, żeby ich wcześniej nie wyjeść. Będzie często na stole, bo wszyscy w domu lubią gruszki
icon_smile.gif
 

madziawoj

Member
Lut 27, 2008
245
0
16
Zrobiłam tą sałtkę i bardzo nam smakowała. Cieszyła się też wielkim powodzeniem wsród naszych gości. Polecam wszytkim, naparwdę warto. A jaki smak...
icon_smile.gif

Zdjęcie bardzo niecikawe bo robione bardzo późno, ale wklejam bo dotychczas zdjęcia jeszcze nikt nie wklejał.
 

Załączniki

  • sa_atka_z_ple_niakiem.jpg
    sa_atka_z_ple_niakiem.jpg
    45.7 KB · Wyświetleń: 0