Cheesecake z morelami

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
Gdy zobaczylam ten przepis (w gazetce wydawanej przez supermarket), mialam mieszane uczucia bo jest strasznie dlugi, ale zdjecie mnie przekonalo, ze warto. I bardzo dobrze, bo tak naprawde wszystko zajelo mi nie wiecej niz 20 minut. Tylko czekanie najgorsze....


Owoce:
- 500g moreli (swiezych lub z puszki)
- 50g cukru
- 4 lyzki Cointreau
morele kroimy na pol, usuwamy pestke, w misce mieszamy cointreau z cukrem i marynujemy w tym morele mieszajac od czasu do czasu (jesli morele sa z puszki marynujemy tylko z cointreau)

Baza:
- 250g herbatnikow
- 50g mielonych migdalow
- 100g masla
mielimy ciastka, mieszamy z migdalami, polewamy roztopionym, przestudzonym maslem, mieszamy. Wykladamy tym tortownice 24cm (boki tez). Wstawiamy do lodowki na 15 minut. W tym czasie przygotowujemy mase serowa.

Masa serowa:
- 2 jajka
- 100g cukru
- 500g mascarpone
- 250g serka kremowego typu philadelfia
- 200ml smietany 30 lub 36%
ubijamy jajka z cukrem, az do jego rozpuszczenia, nastepnie dodajemy reszte skladnikow mieszamy.

Na baze herbatnikowa wykladamy odcedzone morele (wypukla czescia do dolu), wylewamy na to mase serowa. I pieczemy przez godzine w temp. 160 stopni. Jak sie ostudzi wstawic na noc do lodowki.

Ja nie znalazlam moreli i zrobilam z brzoskwiniami z puszki. Wydaje mi sie, ze ser mozna dac jaki sie chce byleby byl kremowy. Zamiast migdalow, czesto dodaje do herbatnikow 5-6 ciastek amaretti.
 

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
ciasto jest przepyszne. polecam tylko kroic je juz po nocy w lodowce, bo ja nie wytrzymalam i mi srodek wyplynal
icon_mrgreen.gif

jednak nastepnym razem zrobie z philadelfia, bo mascarpone daje zbyt delikatna konsystencje i sie rozlewa mimo wszystko (co niestety widac na zdjeciu...
cheescake.jpg
 

Załączniki

  • cheescake.jpg
    cheescake.jpg
    128.8 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

sha

Member
Sty 24, 2006
1,462
0
36
mniam.gif
mniam.gif
mniam.gif
super!
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
bahomet @ 19 May 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=507934jednak nastepnym razem zrobie z philadelfia, bo mascarpone daje zbyt delikatna konsystencje i sie rozlewa mimo wszystko (co niestety widac na zdjeciu...
A może spróbuj zamienić proporcje mascarpone i serka kremowego? Wydaje mi się, że wtedy będzie miał lepszą do krojenia konsystencję. No i noc w lodówce moim zdaniem niezbędna...
icon_smile.gif

Ten zresztą też wygląda świetnie - koniecznie do wypróbowania!
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Mascarpone moze sie rozlewac, nie musi. Nie wypowiadam sie na temat przepisu oczywiscie. Przy okazji wkleje to, co znalazlam w czasie poszukiwan informacji na temat perfekcyjnego tiramisu'. Moze sie przydac przy uzyciu mascarpone.

Tiramisu' perfekcyjne
Po pierwsze: ubijanie zoltek z cukrem musi byc jak najkrotsze, aby wytworzylo
sie mozliwie malo pecherzykow powietrza / odwrotnie niz przy ubijaniu ich na
biszkopt: tam im wiecej peczerzykow, tym lepiej /.
Po drugie: tak jak napisalam, mascarpone nalezy laczyc z masa bardzo
delikatnie / z powodu jak wyzej: duzo powietrza spowoduje to, ze tiramisà na
koncu stanie sie bardzo plynne /
Po trzecie: dodajac ubite bialka mozna dodac polowe i ewentualnie na tym
poprzestac / jesli wyjdzie za geste, dodac jeszcze troche /. Mozna dac ich od
razu mniej niz zoltek.
Po czwarte: sama ilosc zoltek ma mniejsze znaczenie / na 500 g mascarpone daje
sie od 4 do 6 /.
Po piate: tiramisu' nalezy do deserow, ktore sa lepsze nastepnego dnia


Tu oczywiscie jest inny przepis, ale mascarpone jest kaprysne / tzn. lubi poplynac / i dobrze jest uwazac przy laczeniu go z innymi skladnikami.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
ja juz nie pierwszy raz dodalam mascarpone zamiast innego serka i za kazdym razem cos nie wyszlo. obiecalam sobie ze juz wiecej nie sprobuje, no procz tiramisu. i tak jak mowi linn trzeba pamietac zeby nie mieszac za bardzo. ja ostatnio zamieszalam raz dwa trzepaczka tylko zeby polaczyc ubite z cukrem zoltka z mascarpone i wyszlo idealnie.

a ten cheescake jest naprawde pyszny i jak tylko spadnie cena morel na pewno powtorze z philadelfia
icon_smile.gif
(no i nie zaczne kroic jak jeszcze cieply
icon_redface.gif
)
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Upiekłam. Obrzydliwy deszcz pokrzyżował mi wyjazdowe plany, więc musiałam jakoś odreagować ...
icon_wink.gif

Przez ten deszcz korzystałam tylko z domowych zapasów, stąd kilka modyfikacji. Po pierwsze - z powodu braku sklepowych herbatników, upiekłam cieniutki kruchy spód ( ze 150 g mąki, 100 g masła, 40 g cukru pudru i 1 żółtka). Po drugie - zamiast kremówki, dałam 200 ml Vanilla Fromage Frais 0,2% Fat (z Lidla), a zamiast moreli - brzoskwinie z puszki. Zamieniłam też proporcje mascarpone i sera śmietankowego, a od siebie dodałam jedno białko, sok i skórkę z 1/2 cytryny oraz cukier waniliowy z naturalną wanilią. Sama jestem ciekawa rezultatu tych modyfikacji ( i zastanawiam się, czy to jeszcze jest TEN sernik
icon_wink.gif
), ale muszę cierpliwie poczekać do jutra...
icon_smile.gif

sernik_z_brzoskwiniami.jpg
 

Załączniki

  • sernik_z_brzoskwiniami.jpg
    sernik_z_brzoskwiniami.jpg
    15.1 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Na szczęście, mimo daleko idących modyfikacji, serniczek wyszedł bardzo smaczny, o delikatnej, kremowej konsystencji. Muszę jeszcze kiedyś wypróbować oryginalną wersję..
icon_smile.gif

sernik_z_brzoskwiniami1.jpg
sernik_z_brzoskwiniami2.jpg
 

Załączniki

  • sernik_z_brzoskwiniami1.jpg
    sernik_z_brzoskwiniami1.jpg
    18.5 KB · Wyświetleń: 0
  • sernik_z_brzoskwiniami2.jpg
    sernik_z_brzoskwiniami2.jpg
    21 KB · Wyświetleń: 0

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
jakie piekne to pierwsze zdjecie z podswietlona brzoskwinia!!!
lecker.gif
widac ze tobie wyszedl bardziej zwiezly i da sie normalnie kroic
icon_smile.gif
bardzo sie ciesze ze smakuje. ja tez potworze z modyfikacjami...

tylko dlaczego wszystkich cheescake'i sa biale na gorze a moje zawsze brazowo-zlote?
gruebel_2.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,381
3,662
113
Faktycznie, kroi się dobrze - na tym zdjęciu lepiej to widać:
sernik_z_brzoskwiniami3.jpg
Modyfikacje polecam, oprócz dodawania serka z Lidla. Jest nadmiernie jak na mój gust aromatyzowany i jakiś taki mączno - tekturowaty ( mimo półpłynnej konsystencji) - musiałam dodać sporo naturalnych aromatów, by zamaskować ten sztuczny, budyniowaty smak. Ale nie miałam już kremówki, więc musiałam zaryzykować...
icon_smile.gif
W serniku na szczęście się tego smaku nie wyczuwa.
icon_smile.gif


Cheescake'i (a zwłaszcza te o delikatnej konsystencji, bez mąki) powinno się piec w kąpieli wodnej, lub przynajmniej metodą gazetową . Nie rumienią się wtedy i nie wysuszają.
icon_smile.gif

https://www.cincin.cc/index.php?showtopic=14637
 

Załączniki

  • sernik_z_brzoskwiniami3.jpg
    sernik_z_brzoskwiniami3.jpg
    19.5 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
joanno dziekuje
anbetung.gif
juz kiedys ten watek czytalam i obiecalam sobie sie stosowac do zalecen ale mam z pamiecia ogromne problemy...

jedyne do czego sama doszlam to zeby jak najmniej mieszac, teraz tylko jajka z cukrem mikserem a reszte juz lyzka.