Orzechy w kawowej glazurce (bajaderka)

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Mam nadzieję, że bajaderka się nie obrazi...

Orzechy w kawowej glazurce

Slodkie, o zaskakujacym kawowym smaku - opakowane w piekna celofanowa torebke moga byc doskonalym prezentem dla kawosza
icon_biggrin.gif

składniki
3 szklanki pekanow
3/4 szklanki brazowego cukru
1/3 szklanki cukru
1/3 szklanki kwasnej smietany
1 lyzka kawy instant w krysztalkach
1 lyzeczka ekstraktu z wanilii

sposób przygotowania
Rozgrzac piekarnik do 180ºC. Rozlozyc orzechy na plaskiej blasze i zrumienic w piekarniku 5-10 minut czesto mieszajac i pilnujac aby sie nie spalily. Przelozyc do duzej miski i trzymac w cieple. Duza blache wylozyc folia aluminiowa i posmarowac maslem. Lekko posmarowac maslem wewnetrzne scianki malego rondelka i wlozyc do niego brazowy cukier, cukier, kwasna smietane i kawe. Postawic na srednim ogniu i zaagotowac. Gotowac ciagle mieszajac okolo 8 minut od momentu zagotowania az mieszanka zgestnieje (temperatura mieszanki powinna wynosic 130ºC). Zdjac z ognia, szybko dodac wanilie i wymieszac. Goracym syropem zalac orzechy w misce i szybko wymieszac. Wylac na przygotowana blache i pomagajac sobie dwoma wiedelcami porozdzielac orzechy. Wystudzic, przelozyc do szczelnego naczynia.
 

Nalle

Active member
Wrz 20, 2004
3,397
34
48
No to ja jeszcze tutaj dorzucę te pozostałe Bajaderkowe cudeńka - podawała w zeszłym roku na MM to chyba nie będzie zła, że je tu wkleję jej cytat
icon_biggrin.gif
Po prostu grzechem byłoby tych przepisów nie "oddać"


" Mam cala mase, napisze Ci kilka, a gdybys chciala inne to pisz. Ja wszystkie orzechy pieke na blasze wylozonej natluszczona folia (nie musze pozniej myc tego balaganu)

Cynamonowe Migdaly

1 bialko
1 lyzeczka zimnej wody
4 szklanki migdalow (moga byc w skorce lub bez)
1/2 szklanki cukru
1/2 lyzeczki cynamonu

Lekko ubic bialko, dodac wode i ubijac az sie spieni, ale nie na sztywno. Dodac migdaly i dobrze wymieszac.
Dodac przyprawy i polaczyc. Wylozyc na posmarowana maslem duza, plaska blache (27x22cm)i piec w letnim piekarniku 120ºC przez godzine, mieszajac od czasu do czasu


Chrupiace orzechy na ostro-slodko

2 bialka
1 1/2 lyzeczki soli
3/4 szklanki cukru
2 lyzeczki sosu Worcestershire
2 lyzki slodkiej wegierskiej papryki
1 1/2 lyzeczki cayenne
1 1/2 szklanki migdalow bez skorki
1 1/2 szklanki orzechow laskowych
1 1/2 szklanki pecanow lub wloskich
6 lyzek rozpuszczonego masla, schlodzic

Ubic bialka z sola, az sie bradzo spieni i powoli dodawac cukier, sos, papryke i cayenne. Wymieszac z orzechami i maslem i wyrzucic wszystko na duza plaska blache.

Piec w temp. 165ºC, mieszajac czesto przez 30-40 minut. Wysypac na folie i przestudzic, rozdzielic jak sie posklejaly.

Pomaranczowo-cynamonowe orzechy

2 szklanki migdalow bez skorki
1 1/2 szklanki pecanow
1 1/2 szklanki orzechow laskowych
1 szklanka cukru
1/4 lyzeczki cynamonu
1/4 lyzeczki galki muszkatalowej
2 bialka
1 lyzka otartej skorki z pomaranczy
1/2 kostki masla

Orzechy lekko zrumienic na blasze w temp. 165ºC, przez ok. 20 minut mieszajac od czasu do czasu.
Zmieszac cukier z cynamonem i galka. Ubic bialka na piane (nie sztywna)stoponiowo dodajac cukier. Lekko wymieszac z orzechami. Maslo rozpuscic w piecu na tej samej blasze, dodac orzechy i piec mieszajac przez 25-30 minut, az beda lekko zrumienione.

Rumowe Pecany

2 szklanki pecanow
1/4 szklanki cukru
2 lyzki ciemnego rumu
2 lyzeczki kawy rozpuszczalnej
1/4 lyzeczki cynamonu

Wymieszac wszystkie skladniki w malym rondelku i gotowac na malym ogniu, ciagle mieszajac przez okolo 15 minut, az cukier sie rozpusci i przechy sa dobrze pokryte.
Wylozyc cala te mase na folie i porozdzielac sklejone orzechy.

Migdaly z cynamonem (inna wersja)

2 szklanki cukru pudru
3 lyzki maki ziemniaczanej
1 1/2 lyzeczki cynamonu
1/3 lyzeczki zmielonych gozdzikow
1/3 lyzeczki ziela angielskiego
1/3 lyzeczki imbiru
2 bialka
3 lyzki rumu
2 szklanki migdalow (moga byc inne orzechy)

Wymieszac suche skladnki, oprocz orzechow. Ubic bialka z rumem az sie spienia. Dodac orzechy i wymieszac dokladnie. Dodac suche skladniki, wymieszac.
Piec w temep. 135-150ºC przez godzine.

Orzechy swiateczne

2 lyzki oliwy z oliwek
1/2 lyzeczki imbiru
1/2 lyzeczki curry
1/4 lyzeczki cayenne
2 lyzki cukru
1 lyzka miodu
3/4 szklanki orzechow wloskich
3/4 szklanki pecanow

Podgrzac oliwke na duzej (najlepiej teflonowej) patelni. Dodac imbir, curry i cayenne i wymieszac z olejem, az wydziela zapach, 5 sekund moze. Dodac cukier i miod. Dodac orzechy. Smazyc okolo 5 minut.
Wylozyc na natlszczona folie i szybko porozdzielac orzechy, posypac sola i wystudzic.

Jeszcze jedne na slodko

4 szklanki orzechow
1/2 kostki i 2 lyzki masla
3 szklanki cukru puddru
2 lyzki cynamonu
2 lyzki gozdzikow
2 lyzki imbiru

Na duzej patelni rozpusci maslo i dodac orzechy na malym ogniu, smazyc mieszajac az beda lekko zrumienione (uwaga, zeby nie przypalic).
Reszte skladnikow wymieszac w duzej papierowej torbie. Orzechy odsaczyc na serwetkach, wrzucic do torby i wymieszac. Wysypac na durszlak, zeby pozbyc sie nadmiaru cukru.

I na koniec moj ulubiony przepis:


1 szklanka brazowego cukru
2 lyzki zmielonych pecanow
1 lyzka maki ziemniaczanej
1 lyza burbonu lub brandy
1 bialko
2 szklanki pecanow

Wymieszac cukier, zmielone orzechy i make. Dodac burbon i wymieszac.
Ubic bialko ze szypta soli na sztywna piane. Dodac 1/3 piany do cukru, wymieszac, reszte lekko polaczyc. Dodac pecany i wymieszac.
Wylozyc na blache, starajc sie zeby przechy byly porozdzielane i wypukla strona do gory.
Piec prze 12 minut w temp. 150ºC, jedna blacha nie wystarczy, wiec trzeba piec w kilku etapach

Ania"

Bajaderko - nie jesteś zła?
icon_wink.gif


Pozdrawiam
chomik Nalle
icon_wink.gif
 

monk

Member
Gru 8, 2004
472
0
0
A może ktoś tu wklei zdjęcie takich pyszności.
Choć na same przepisy ślina cieknie.
 

eposka

Member
Wrz 15, 2004
2,445
0
0
właśnie sprawdzam w myślach, czy mam w domu wszystkie składniki.
Mam !
chyba wiem, co będę robić dziś wieczorem


ewa
 

lidiakd

Member
Mar 17, 2005
525
0
16
Czy w tym roku na Święta planujecie zrobić któreś z tych orzeszków? Bo ja się właśnie zastanawiam
icon_smile.gif
.
 

Malinna

Member
Paź 22, 2004
1,819
0
0
Tradycyjnie zrobię kawowe. I może jeszcze jakieś.
icon_smile.gif
 

AnnaB.

Member
Mar 13, 2008
362
0
0
O, jaki apetyczny wątek znalazłam dzięki hazo, która podała do niego link. A zapomniany od czterech lat. Ja bym zrobiła, bo na rynku sprzedają na wagę różniaste orzechy, cena do przełknięcia. Może nerkowce, bo same w sobie są według mnie bez wyrazu, a taka chrupiąca skórka bardzo by im pomogła.
A kto robił, niech się pochwali.