Pasztet łososiowy w cieście

lemina

Member
Kwi 23, 2006
1,690
0
0
Pasztet łososiowy w cieście, czyli Tourte au saumon

Ciasto:
  • 300g mąki
  • 150g masła
  • 1 jajo
  • ok 150ml ciepłego mleka
  • szczypta soli
Wykonanie:
  1. Wyjąć masło 1-2godz z lodówki przed przygotowaniem ciasta
  2. W m isce wymieszać jajko, masło i sól. Ddoać mąkę i dodawać powoli mleko.
  3. Dodawać tak długo mleko, aż otrzyma się kulę ciasta gładką i śliską.
  4. Przykryć miskę z ciastem ścierką i odstawić do lodówki na 1-2 godziny.
  5. Rozwałkować ciasto podsypując mąką.
Lub 2 płaty takowego ciasta - pâte brisée (przyznaję się - nie wiem jak ono się po polsku nazywa
icon_redface.gif
)

Farsz:
  • 500g pokrojonego w paski łososia
  • 100g pieczarek
  • 100g śmietany
  • 25g masła
  • 2 jajka + 1 żółtko
  • sól i pieprz
Wykonanie:
  1. Rozgrzać piekarnik do 210 stopni Celsjusza. Wymyć i oczyścić szybko pieczarki. Wyłożyć blaszkę wysmarowaną masłem 1 płatem ciasta.
  2. Zmiksować połowę łososia z pieczarkami. Do tego dodać masło, śmietanę, 2 jajka, doprawić. Wyłożyć tę miksturę na ciasto w blaszce i na wierzchu ułożyć resztę łososia.
  3. Przykryć drugim płatem ciasta. Zamknąć brzegi, na środku zrobić dziurę.Wierzch posmarować żółtkiem. Piec 45 minut.






Przepis pochodzi z gazetki "Vie pratique Gourmand" Nr 112.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
wow! wow! wow!
wyglada fantastycznie!!
mam ochote sprobowac, ale... maz nie zje
icon_frown.gif
wiec dla siebie samej chyba nie zrobie
icon_frown.gif
a moze zmienic meza??
icon_mrgreen.gif
 

lemina

Member
Kwi 23, 2006
1,690
0
0
Jakbyś się dzisiaj pofatygowała do mnie, to jeszscze byś kawałek dostała
icon_wink.gif


A tak w ogóle, to zrobiłam nie okrągłe tylko prostokątne
icon_wink.gif
(takie ciasto miałam i nie chciało mi się kółek wycinać i sztukować). Bea - Pate brisee jak to będzie na polski? (bo ja nie wiem - przyznaję się)
 

bahomet

Member
Wrz 4, 2006
985
0
0
ja tez nie wiem, kiedys wymyslilam sobie ze to polfrancuskie, ale ostatnio stwierdzilam ze polkruche (bo nie listkuje). tez czesto kupuje gotowe, zeby miec w zanadzrzu w razie niespodziewanych gosci.

myslisz ze moglabym czyms zastapic pieczarki? bo u mnie w domu ryba+grzyby nie przejdzie... a wyglada fantastycznie!!!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

lemina

Member
Kwi 23, 2006
1,690
0
0
bahomet @ 21 Jun 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=525424myslisz ze moglabym czyms zastapic pieczarki? bo u mnie w domu ryba+grzyby nie przejdzie... a wyglada fantastycznie!!!
Prawdę mówiąc myślę, że można ich nie dawać, a zamiast można dać inne warzywo.

Czego najbardziej się bałam, to to, że wyjdzie mdłe, ale dałam tyle pieprzu świeżo mielonego, że wyszło za pieprzne... Tak sobie nawet pomyślałam, że dobre by było z jakimś sosem jogurtowym, bo takie troszkę suchawe mi wyszło
icon_wink.gif
Jednakże dooooobre było
icon_smile.gif
Mogę polecić szczególnei dla tych, którzy lubią łososia.

Inny pomysł jaki mi się napatoczył, to połowę miksowanego łososia zastąpić wędzonym - to może całkowicie zmienić postrzeganie tej potrawy
icon_wink.gif
Eksperymentować można do woli
fiesgrins.gif
fiesgrins.gif
fiesgrins.gif
 

flamenco

Member
Lis 13, 2006
81
0
0
Nie mam nic przeciwko pieczarkom z łososiem,ale w ramach eksperymentu - cukinia, kabaczek ?..........

Pomysł genialny !
icon_smile.gif

A dodatek wędzonego łososia według mnie nadałby więcej aromatu; surowy łosoś faktycznie jest dość mdły.

Zrobię jak tylko znajdę okazję, na pewno
icon_smile.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
lemina @ 21 Jun 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=525305Bea - Pate brisee jak to będzie na polski? (bo ja nie wiem - przyznaję się)
sorki, nie zauwazylam, ze pytasz...

jako, ze w kucharzeniu nie jestem zbyt mocna, to nie wiem jaka jest roznica miedzy ciastem kruchym a polkruchym...
icon_redface.gif

ja zawsze tlumaczylam to brisee jako polkruche (w moim slowniku nie ma
icon_frown.gif
); i dzisiaj wyczytalam na internecie ze :

Do ciasta kruchego dodaje się więcej tłuszczu - 1 część tłuszczu na 2 części mąki ,
Do ciasta półkruchego – 1 część tłuszczu na 3 części mąki.
Podstawowymi składnikami ciasta kruchego są: mąka, tłuszcz ( masło, margaryna, smalec lub różne tłuszcze wymieszane ze sobą w odpowiednich proporcjach ),żółtka, czasem śmietana i dodatki zapachowe i smakowe.
Skład ciasta półkruchego jest taki sam, różni się proporcją i jest spulchniane proszkiem do pieczenia albo amoniakiem w proszku.

(pychotka)
http://pychotka.pl/pychotka/content/view/2008/

i w zwiazku z tym wydaje mi sie ze kruche to bedzie raczej "pate sablee" bo tam jest naprawde pol na pol...; ale bardzo mozliwe, ze sie myle, wiec w razie czego z gory przepraszam i obiecuje, ze bede dalej szukac tlumaczenia...
icon_wink.gif

przyznaje bez bicia, ze jako, ze francuski stal sie moim "podstawowym" jezykiem juz baaardzo dawno temu, a przez dlugi czas moje kontakty z j.polskim byly znikome, to niestety czesto nawet nie zastanawiam sie nad tlumaczeniem pewnych rzeczy...
icon_redface.gif
sorki...
icon_neutral.gif