Pierniczki miodowe

Gusia

Member
Wrz 28, 2004
2,907
0
0
Pierniczki miodowe

2 łyżki cukru
10 łyżek wody
3/4 szklanki miodu
1 łyżka przyprawy piernikowej (taka z czubkiem)
3 szklanki mąki
50g masła
1 jajo
1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 szklanka cukru


2 łyżki cukru karmelizujemy na patelni, podlewamy 5 łyżkami wody, dodajemy miód, przyprawę i zagotowujemy. Do 1,5 szklanki maki dodajemy wrzący miód i dokładnie mieszamy. Pozostawiamy do dokładnego wystygnięcia.
Z reszty mąki, margaryny i rozpuszczonej sody i proszku do pieczenia w 5 łyżkach wody wyrabiamy ciasto. Łączymy oba ciasta ze sobą za pomocą jaja, dodajemy cukier i wyrabiamy dokładnie ciasto.
Pozostawiamy je na około 1 godzinę aby odpoczęło (w misce przykrytej ściereczką, żeby nie wyschło).
Wałkujemy na grubość około 4 mm i wykrawamy pierniczki. Pieczemy w 200 stopniach około 10 minut. Trzeba pilnować, żeby były złociste i nie za długo piec bo będą twarde.


_379606_n.jpg
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
Hejo,

Zrobione, fotka pozniej, jak ja sciagne z telefonu i sie naucze tu wrzucac.
Przyprawy piernikowej nie mialam, ale mialam kardamon, imbir, cynamon i gozdziki, takze to wszystko jakos polaczylam i niby przyprawa mi miala wyjsc. Luby moj mowi, ze za duzo czuc gozdzikow i mu nie smakuja. Jak dla mnie sa w porzadku i jak mi sie uda, to powtorze przepis juz z kupczymi przyprawami.
Troche mi sie nie chcialo czekac, az masa z miodem i przyprawami d o k l a d n i e wystygnie i polaczylam je kiedy ta byla jeszcze cieplawa, tak wiec musialam dodawac maki (mysle, ze tot przez to zbyt "paciowate" bylo), tak na oko.
Wyprubowuje przepisy z cincin na "nowym" (nowym tylko dla mnie) trochu za zimnym piekarniku, takze w sumie nie wiem, ile je w nim trzeba bylo trzymac, pieklam moze z 5 minut dluzej niz potrzeba i chyba faktycznie za dlugo bo sa twardawe - chyba ze takie powinny byc ;)

Ogolnie mnie smakuja; dodam, ze dzisiaj znajomy tez posmakowal i wzial troche do domu nawet,
dzieki za przepis
icon_smile.gif


Nastepne w kolejce sa te torunskie ;)
 

faraula

Member
Wrz 16, 2008
180
0
0
cos nie moge mojego poprzedniego posta edytowac...

Tu fotka:

 

Załączniki

  • piern.miodow.JPG
    piern.miodow.JPG
    35.2 KB · Wyświetleń: 0