IPB

Witaj Gościu ( Zaloguj | Rejestruj )

Reply to this topicStart new topic
> Słodka focaccia ze śliwkami, taka 'inna' drożdżówka:)
bahomet
post 25 Jun 2007, 18:34
Post #1

uczeń

Grupa: Złoty użytkownik
Użytkownik nr: 2.252

po raz kolejny zdjecie z gazety mnie pobilo i mimo, ze jestem wiecej niz chora wola sprobowania tego czegos ze mna zwyciezyla. i chociaz zrobilam duzo bledow wyszlo przepyszne,wilgotne , taka 'inna drozdzowka' lecker.gif

350g maki
15g swiezych drozdzy (uzylam suchych- 1 lyzeczke)
ok 2dl cieplej wody

wyrobic przez przynajmniej 5 minut, az zaczyn bedzie gladki i jednolity. wlozyc do miski, naciac na krzyz, przykryc i odstawic do wyrosniecia w cieple miejsce na 1h

nastepnie trzeba zaczyn odgazowac i dodac do niego:
2 jajka
160g cukru
50g oliwy z oliwek
filizanka (ok 2dl) wina passito (to slodkie, prawie ziolowe wino)
szczypta soli

mieszac wszystko mikserem przez 5 minut. wlac ciasto do blaszki (30x24cm) wylozonej papierem do pieczenia. nastepnie wylozyc pokrojone w ksiezyce sliwki, przykryc papierem do pieczenia i zostawic do wyrosniecia jeszcze przez 30 minut.

po tym czasie posypac wierzch 1-2 lyzkami cukru i piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni przez 35 minut. studzic na kratce.

moje uwagi :
-zaczyn zrobilam w maszynie, reszte skladnikow tez wrzucilam do maszyny ale nie wymieszala tak ladnie jak zrobilby to mikser tj. byly male grudki. nie zaszkodzilo to strukturze.
-oliwe przez przypadek dodalam o dosc mocym smaku ale tego nie czuc.
-wino passito sie przede mna schowalo i po konsultacjach z trzkasienka (dziekuje!!! icon_mrgreen.gif ) w zamian dodalam wino ze sliwki, podobno japonskie -nuwang, ume-pflaume. mozna wiec smialo zastapic jakims bardzo slodkim winem (porto? vinsanto?)
-radze nie probowac w mniejszej blaszce bo mi ucieklo:)
-sliwki lepiej byloby dodac przed samym pieczeniem, bo mi spod opadly juz jak ciasto roslo.

Załączony plik  focacciaprugne.jpg ( 125.3K ) Suma pobrań: 21
Go to the top of the page

+Quote Post
Bea73
post 25 Jun 2007, 18:38
Post #2

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 4.174

CYTAT(bahomet @ 25 Jun 2007, 19:34 ) *
-wino passito sie przede mna schowalo i po konsultacjach z trzkasienka (dziekuje!!! icon_mrgreen.gif ) w zamian dodalam wino ze sliwki, podobno japonskie -nuwang, ume-pflaume. mozna wiec smialo zastapic jakims bardzo slodkim winem (porto? vinsanto?)

dzieki za przepis!! az slinka leci!! postaram sie jak najszybciej wyprobowac icon_mrgreen.gif
a co do winka, to moze massala w takim razie? bo tez slodkie i do deserow?? gruebel_2.gif
ja uwielbiam tiramisu z massala wlasnie icon_mrgreen.gif

+Quote Post
bahomet
post 25 Jun 2007, 18:55
Post #3

uczeń

Użytkownik nr: 2.252

ja bym sprobowala, bedzie mialo troche inny smak najwyzej:) dalabym tylko toche mniej bo marsala ma smak bardziej 'ostry' jako wino, tak jak porto i sherry.

najlepszym substytutem passito jest tokaj (bo tokaj to passito). skomplikowane to wszystko...

+Quote Post
Bea73
post 25 Jun 2007, 19:14
Post #4

kucharz 3 gwiazdek

Użytkownik nr: 4.174

CYTAT(bahomet @ 25 Jun 2007, 19:55 ) *
najlepszym substytutem passito jest tokaj (bo tokaj to passito). skomplikowane to wszystko...

nie wiedzialam gruebel_2.gif dzieki za rade! icon_wink.gif
pozdr

+Quote Post

Reply to this topicStart new topic

Wersja Lo-Fi Datenschutzerklärung |  Impressum |  Aktualny czas: 9th December 2019 - 03:16