indyjska zupa z czerwonej soczewicy

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
bardzo prosta, szybka i smaczna
(przewidziec ok. 50g soczewicy na osobe)
w przepisie nie ma dokladnych proporcji, ja robie mniej wiecej tak:

ok. 250 g czerwonej soczewicy
1-2 cebule
1 pomidor
ziarna gorczycy + liscie curry jesli sie ma (ja zawsze dodaje cos innego "zielonego"- suszonego)
sklarowane maslo lub olej
curry, kurkuma (dodaje rowniez kumin)
sol, pieprz


Posiekac drobno cebule i pomidora; do garnka, na rozgrzany olej, wrzucic ziarna gorczycy oraz liscie curry i podsmazyc chwilke; nastepnie dodac cebulke i pomidor, curry, kurkume (jaka i ile sie lubi... ) i podsmazyc kilka minut. Nastepnie dodac soczewice, zalac woda (ok. 2,5 objetosci wody na 1 obj. soczewicy), posolic i - wazne - NIE MIESZAC!!! inaczej bedzie trzeba ciagle sprawdzac, czy sie "nie chwyta" garnka; to rada pani z kursu Gotowac ok. 20-30 min (wszystko zalezy od gatunku soczewicy, czasami trwa to troszke dluzej, czasami troszke krocej); soczewica ma byc dobrze rozgotowana. Na koniec lekko rozgniesc soczewice mieszajac.
Przepis pochodzi z kursu, na ktorym bylam w zeszlym roku (o kuchni ayurvedy).
Mam nadzieje, ze i Wam sie spodoba!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mayus007

Member
Lip 18, 2007
419
0
0
nawet poleciałam sprawdzić do kuchni pełna nadziei ze zrobię jutro - ale soczewicy nie ma, zupa będzie musiała do weekendu poczekać. tyle, że ja zamiast cebuli dam czosnek-cebula dla mnie niezjadliwa niestety w każdej formie.
 

villanelle

Member
Sty 29, 2006
1,286
0
0
Margot @ 10 Jul 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=537165o jeszcze jedna soczewicowa ,będzie następna
soczewica jest pyszna
Margot oj zachęcasz zachęcasz
icon_mrgreen.gif
Chyba się skuszę na spróbowanie soczewicy.
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0

A.S.

Member
Sty 6, 2007
4,044
0
0
Bardzo mi sie podoba prostota tej zupy. Zrobilam jednak bez gorczycy i lisci curry, za to sypnelam lisci selera naciowego. Smakowala szczegolnie mnie i synowi, ktory stwierdzil, ze zupa jest cyt. "calkowicie dobra "; ). Znakomita na ciepla kolacje.
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
w takim razie bardzo sie ciesze ze smakowala!
ja robie ja bardzo czesto, zmieniam tylko przyprawy (tez najczesciej robie bez lisci curry)
pozdrawiam
wink.gif