Pomada tradycyjna

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Aby otrzymać 1 kg pomady należy: 780 g cukru rozpuścić w 300 g wody i gotować (usuwając z powierzchni wytwarzającą się pianę) do momentu aż osiągnie temp. ok. 100 stopni C. kiedy należy dodać 140 g syropu ziemniaczanego, który zapobiegnie scukrzeniu pomady. Gotować mieszając do chwili, aż roztwór osiągnie temp. ok. 115-120 st.C . Z braku termometru mozna uzyć skręconego w małe kółka drutu, zanurzyć w roztworze i dmuchnąć. Przy właściwym stężeniu będą sie tworzyły pęcherzyki (jak bańki mydane). Im wyższe stężenie tym pęcherzyki łatwiej się tworzą i unoszą w powietrzu, a przy temp. 120 stopni tworzy się dosłownie cały ich łańcuch.
Ognień zgasić, powierzchnię pomady skropic wodą, co zapobiegnie krystalizacji cukru, a następnie ostudzić do ok. 50 stopni, po czym przystapic do ubijania (napowietrzania) pomady. Jeżeli mechanicznie, to hakami miksera na wolnych obrotach, do momentu az całkowicie zbieleje. W trakcie mieszania dobrze ugotowana pomada charakterystycznie strzela. Po zbieleniu pomada może stać się lekko krusząca. Należy wtedy ucierać dalej, aż z powrotem stanie sie ciągliwa. Gotowa ma barwę zupełnie białą. Jesli syrop był zbyt mocny, a pomada bardzo się kruszy, dodac odrobinę przegotowanej wody
Przechowywać ją można do kilku miesięcy w szczelnym naczyniu, a przed ponownym użyciem lekko podgrzać mieszając intensywnie.

Pomadę mozna też sporządzić na mleku, dodając 150 g mleka w proszku, rozprowadzonego w wodzie, wg proporcji podanej dla pomady wodnej.
Pomada czekoladowa, to pomada mleczna, do której w trakcie gotowania dodaje sie 60 g kakao, rozpuszczonego w części roztworu mleka.

Uwaga: nie wiem, czym mozna zastąpić syrop ziemniaczany. Kiedys stosowano też esencję octową, ale o tym produkcie wiem jeszcze mniej.
icon_mrgreen.gif
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
Nie kupuję.
icon_sad.gif
Wiem, ze jest do dzis uzywany przez cukiernikow, ale nigdy nie spotkałam tego produktu w handlu detalicznym.
Moze jeszcze ktos z forum cos podpowie?
 

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
Znalazłam w internecie, że czyjaś babcia uzywała w tym celu soku z ziemniaków (przepuszczopnych prze sokowirówkę)

Definicja jaką znalazlam jest taka:

Syrop ziemniaczany - inaczej syrop skrobiowy; roztwór o gęstej konsystencji, bezbarwny lub żółtawy, otrzymywany w wyniku hydrolizy skrobi; stosowany do wyrobu niektórych rodzajów słodyczy.

Więc całkiem mozliwe, że ta babcia miała rację.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Jestem pewna, że gdzieś, kiedyś, widziałam to w sklepie ze zdrową żywnościa, jak szukałam syropu klonowego. Ale co to był za sklep i gdzie , to juz nie wiem. Ale popatrzę i popytam przy okazji .
 
Sie 24, 2008
2
0
0
Syropu ziemniaczanego nie stosuje od dawna.Lepiej i wygodniej w tym celu używa się zwykłego OCTU.Na 15kg pomady 50-100g robi się to na wyczucie.Proszę nie przesadzać z octem a wcześniej zrobić próbę np. kulki albo wyżej opisanej polegającej na tym samym co próba pióra.Standardowa pomada powinna mieć 75% gęstości.
 

Buka

Well-known member
Wrz 19, 2004
28,664
2,965
113
anbetung.gif
icon_smile.gif
Nie ma, jak porady fachowca. Zwykły ocet u nas to ten spirytusowy 10%?,