Melon marynowany

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Melon marynowany
na sposób skandynawski

Źródło przepisu - Przetwory domowe, czyli spiżarnia babci Teodory
pod redakcją Jana Rogali

Składniki:
1 duży, niezbyt dojrzały melon
8 goździków
Zalewa I: 1 i 1/3 szklanki wody, 1 szklanka octu 10 %
Zalewa II: 2 szklanki wody, 1 i 1/2 szklanki cukru

Wykonanie:
Dużego, niezbyt dojrzałego melona obrać i pokroić w kawałki. Włożyć do garnka. Przygotować zalewę I. Zalać nią melona i pozostawić na dwa dni. Po tym czasie odsączyć melona na sicie. Ułożyć w słoikach, dodając goździki. Zagotować zalewę nr II. Ostudzić. Zalać melon w słoikach. Zamknąć dokładnie. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Moje uwagi:
Ponieważ sposób przygotowania zalewy I był podany w książce nieprecyzyjnie, zdecydowałam się na zagotowanie wody z octem i zalanie nią melona. Drugiej zalewy też długo nie studziłam....Użyłam jej jeszcze dobrze ciepłej. Zrobiłam ją z 2/3 składników.
Z jednego sporego melona galii wyszły mi dwa słoiki marynaty.
melon_marynowany.jpg
 

Załączniki

  • melon_marynowany.jpg
    melon_marynowany.jpg
    20 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Ciekawe... U mnie niestety o galie trudno. Moze byc cantalupa albo brindisi. Musze sprobowac. Moze jak sie ochlodzi
icon_mrgreen.gif
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
W przepisie nie było sprecyzowane, o jakie melony chodzi. U mnie to był wybór przypadkowy - na kilka kupionych ostatnio melonów jeden okazał się niezbyt dojrzały, więc znalazłam dla niego inne zastosowanie niż pożarcie na surowo...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
cantalupa albo honeydew, bo to ich krzyzowka
ja mowie gorszy honeydew
icon_wink.gif


i co sie robi z takim melonem? Bo szczerze mowiac nie jest lepszy po prostu swiezy?
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Co się robi z takim melonem? Je!
Mam zamiar go podawać do pieczonego indyka obok marynowanych gruszek i żurawin.
Nie wiem, czy świeży jest smaczniejszy od marynowanego, bo tego drugiego jeszcze nie próbowałam - czekam, aż nasyci się smakiem w słoiku. Z góry jednak zakładam, że będzie lepszy, jako że w stanie surowym był jeszcze nie do końca dojrzały...


EDIT:
Był świetny!
mniam.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
kermidt @ 1 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=553568cantalupa albo honeydew, bo to ich krzyzowka
ja mowie gorszy honeydew
icon_wink.gif


i co sie robi z takim melonem? Bo szczerze mowiac nie jest lepszy po prostu swiezy?
Porownywalam zdjecia i galia jest chyba bardziej okragla: jak kula.
Ja jem na surowo: teraz wlasciwie codziennie. Gdyby jednak smak byl dobry, to dlaczego nie... Ja mam tylko jeden problem z przetworami: chcialabym je robic... zima. Przy tych upalach jest to nie na moje sily i nie na moja cierpliwosc. Co innego robic dzem pomaranczowy w styczniu...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: