Arabskie lody chałwowe

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Z dedykację dla Margot
icon_biggrin.gif


wg May S. Bsisu

2 szklanki tłustego mleka
1 jajko
2 źółtka
1/2 szkl cukru
2 łyżeczki mąki kasztanowej rozpuszczonej w 1/4 szkl wody
3/4 łyżeczki ekstraktu waniliowego
25 dag chałwy
1,5 łyżeczki wody różanej
1/2 łyżeczki mielonego kardamonu
1/2 szkl pełnotłustej śmietanki
1/2 szkl orzeszków pistacjowych, namoczonych 20 minut w ciepłej wodzie i odsączonych
1/4 szkl melasy z chleba świętojańskiego (nie miałam, więc pominęłam)


Na średnim ogniu podgrzej mleko do temp. ok. 60 st C.
Zagotować w garnku 3 l. wody, na tym ustawić drugi garnek, w którym zmiksować: jajko, żółtka i cukier do czasu aż powstanie gładka mieszanina.
Dodawać stopniowo rozpuszczoną mąkę i ciepłe mleko - mieszaj, aż wszystkie skłądniki dokładnie się wymieszają.
Postaw garnek na dużym ogniu. Gotuj, mieszając drewnianą łyżką, aż zgęstnieje na tyle, że mieszanina będzie spowijać spód łyżki (ok. 10 minut).
Zdejmij garnek z ognia, dodaj wanilię i wymieszaj.
Przecedź przez drobne sitko do miski. Odstaw, poczekaj aż ostygnie, nakryj plastikową folią i wstaw do lodówki na 3-4 h.
Wrzuć do miksera chałwę i kardamon, wlej wodę różaną i schłodzoną w lodówce masę mleczną i miksuj, aż będzie puszysta. Przelej śmietankę do miski i ubij na sztywno. Dodaj do masy mlecznej i wymieszaj.
Przelej do pojemnika maszynki do robienia lodów i postępuj dalej wg instrukcji producenta.
Przełóż lody do miski, posyp orzeszkami pistacjowymi, nakryj dwoma warstwami plastikowej folii i wstaw na noc do zamrażarki.
Mniej więcej 2 h przed podaniem, przełóż lody do lodówki, żeby zmiękły. Tuż przed podaniem polej melasą z chleba świętojańskiego.

Smacznego!
 

Liska

Member
Lis 27, 2004
3,631
0
0
Margot @ 8 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=558921Lisko dziękuję
a tak na marginesie to warto kupić tą Kuchnię arabską?
Bardzo proszę
icon_biggrin.gif

Zdecydowanie warto kupić. Krewetki, które wg niej robię oraz sałatka ziemniaczana z kolendrą powalają nawet mnie samą, a rzadko się zachwycam tym, co sama ugotuję
icon_wink.gif
Książka nie ma nawet pół obrazka, ale przepisy są świetne.
 

lunatica

Member
Kwi 3, 2005
150
0
0
Liska @ 8 Aug 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=558926Bardzo proszę
icon_biggrin.gif

Zdecydowanie warto kupić. Krewetki, które wg niej robię oraz sałatka ziemniaczana z kolendrą powalają nawet mnie samą, a rzadko się zachwycam tym, co sama ugotuję
icon_wink.gif
Książka nie ma nawet pół obrazka, ale przepisy są świetne.
Lisko,
A możesz podrzucić przepisy na te krewetki i ziemniaki? Szczególnie na krewetki?
icon_biggrin.gif

Z góry serdeczne dzięki!
cvety.gif
 

Scio

Member
Lip 10, 2007
25
0
0
a tej mąki kasztanowej to nie dało bysie jakos zastapic. Trochie drogie ustrojstwo (a tylko 2 łyżeczki potrzebne), a mam chec zrobic. Kocham chałwe
mniam.gif