Chlebek gruszkowy (II) (zwany tez "Berawecke")

Margot

Well-known member
Cze 24, 2005
16,676
517
113
To jest jeden z tych przepisów co dostałam od Bey jak poprosiłam ją o szwajcarskie wypieki
Przez cały dzień suszyłam gruszki ,a potem je gotowałam i moczyłam,żeby zrobić ten chlebek
icon_mrgreen.gif

Teraz cytuję Bea 73
cvety.gif

Chlebek gruszkowy (II) (zwany tez "Berawecke")

Skladniki :
120 g suszonych gruszek
80 g suszonych fig
80 g suszonych sliwek
50 g suszonych rodzynek korynckich
50 g suszonych rodzynek sultanskich
100 g orzechow
30 g cukru (drobnego)
5 cl wodki (eau-de-vie)
1/2 lyzeczki cynamonu, galki muszk. I gozdzikow (wszystko w proszku)

Na ciasto :
250 g maki
50 g masla
1 jajko
20 g cukru
10 cl mleka
1/2 lyzeczki soli
1 opakowanie suchych drozdzy

Do posmarowania :
1 zoltko

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°

1 dzien :

Przygotowac owoce : gotowac gruszki 10 min ; odsaczyc i pokroic w kawaleczki ; wode zostawic ! ! !.
Pokroic rowniez sliwki i figi. Dodac rodzynki. Zalac 15 cl wody z gotowania gruszek i dodac alkohol. Przykryc sciereczka i odstawic na noc w temp. pokojowej.

2 dzien :

Przygotowac ciasto :
Rozrobic drozdze w letnim mleku i dodac 100g maki ; zostawic do wyrosniecia 15 min.
Do miski wsypac reszte maki, do srodka wbic jajko, dodac maslo, cukier i sol.
Wyrobic, dodac rozrobione drozdze, dobrze wyrobic. Przykryc sciereczka i odstawic na 1 godz.
Z ciasta uformowac prostokat (20cm na 30) i wylozyc na nim przygotowane wczesniej owoce (dobrze odsaczone) oraz orzechy (mozna zostawic ich kilka do dekoracji) zostawiajac ok. 3 cm wolny brzeg z kazdej strony. Zawinac najpierw brzegi, uformowac ladny chlebek, dobrze « skleic » konce. Posmarowac zoltkiem i udekorowac orzechami.
Piec 20 min w temp. 210° nastepnie 15 min na180°. Mozna przykryc papierem aluminiowym jesli zbyt szybko sie rumieni.
Tu jest orginał

http://cannelleetcacao.typepad.com/mon_web.../berawecke.html
zrobiłam i pachnie cały dom i to jak
a zamiast fig dałam domowe suszone jabłka
gruszki też są suszone i smarowałam samą śmietaną a nie żółtkiem
Jeszcze nie jedliśmy ,ale coś tak pachnącego musi być dobre

000_0777.jpg

000_0788.jpg
 

Załączniki

  • 000_0777.jpg
    000_0777.jpg
    690.7 KB · Wyświetleń: 1
  • 000_0788.jpg
    000_0788.jpg
    1.1 MB · Wyświetleń: 1

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
wow! Margot!! piekny ten Twoj chlebek!!!! no zupelnie jak tutejszy!!!! no iznowu wstyd ze jatylko kupuje, a nie robie...
icon_redface.gif
 

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
PS. jest to przepis rodem z Alzacji; to tradycyjny chlebek ktory jada sie tam (lub jadalo...) w Wigilie, tuz przed Pasterka, z kubkiem kawy z mlekiem lub grzanego wina (tylko dlatego lubie tutaj zime, bo grzane winko jest tu naprawde fantastyczne!!
icon_wink.gif
)

EDIT

teraz to chyba powinnam tez wklepac przepis na grzane wino prawda??
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Bea73

Member
Maj 28, 2007
12,223
0
0
ciesze sie ze Ci smakuje!!! to prawdziwy zaszczyt dla tych przepisow ze moga byc przez Ciebie wykonane!!!
cvety.gif
 

lullaby

Member
Paź 22, 2005
172
0
0
Oj, pracochłonny to on jest, ale wierzę, że wart zachodu. Wygląda bardzo smkowicie i te wszytskie suszone owoce, które uwielbiam
daumen.gif