Pate z kurzych wątróbek

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
Przepis pochodzi z książki 'Smaki świata - Francja'

1/2 kilo wątróbek drobiowych
175 g masła
1/2 łyżli oleju
2 drobno posiekane dymki
2 drobno posiekane ząbki czosnku
2 1/2 łyżki madery lub brandy
2 łyżki śmietany kremówki
1 łyżeczka suszonego tymianku
1/4 łyżeczka zmielonego ziela angielskiego
sól i pieprz
do przybrania natka pietruszki


Na 30 g masła podsmażyć wątróbki do chwili, gdy zbrązowieją, ale w środku pozostaną różowe.

Wątróbki i sos przełożyć do robota.

Na patelni na 30 g masła i na oleju podsmażyć cebulę i czosnek (około 2-3 min.)

Dodać maderę, śmietanę, przyprawy, wymieszać. Dodać to do wątróbek razem z resztą masła i zmiksowac na gładką masę. Przełożyć do naczynia i schłodzić w lodówce.



W książce wyczytałam, że we francuskich bistrach to pate podawane jest z korniszonami, bagietką i masłem i że dobrze do niego pasuje marmolada cebulowa, sałatki lub opiekane brioszki.


Kiedy robiłam tę pastę, nie dodałam śmietanki, bo pasta była już bardzo wilgotna (dodawałam składniki po kolei do miksującej się wątróbki w obawie, że może być za rzadkie), ale może wątróbki za dużo soku puściły, co jest moją winą, bo po umyciu nie osuszyłam ich porządnie. Pate wyszło w miarę, dla mnie było zbyt wytrawne, ale moi znajomi zajadali się tym i bardzo chwalili, więc być może po prostu nie trafiło to w mój smak. Będę to robić jeszcze raz, tym razem pokombinuję z inymi przyprawami.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Kawo, drobiowa watrobka (wieprzowa zreszta tez) ma bardzo wyrazna goryczke. Taki juz jej urok. Sa tacy, ktorzy ja kochaja (ja sie zywcem krajac dam) albo nienawidza (jak moje dziecko).
Zamiast podawac z "dzemem" cebulowym mozesz sprobowac dac 2-3 duze, usmazone na zloto cebule. Cebule slodkie w smaku, a w trakcie smazenia straca ostrosc, na pewno produkt koncowy bedzie mniej gorzki.
No i uwazac z ta rozowoscia srodka. Surowa kura...

Chyba bede musiala sprobowac. Na szybka, a efektowna robote wyglada
mniam.gif
a skoro mozna opuscic smietane...
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Akulka

Member
Gru 28, 2005
29,115
0
0
Świetny pomysł na wątróbki
mniam.gif
Kocham wątróbki, ale pasty z nich jeszcze nie robiłam
icon_mrgreen.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Zrobilam tak (bo oczywiscie wszystkiego nie mialam, a czosnek z zalozenia mi tu nie pasowal)
watrobka
2 i 1/2 duzej cebuli przesmazona na zloto (nie dawalam juz dymki)
olej i margaryna weganska, ale chetnie uzylabym maslo
majeranek (duzo-zamiast tymianku) i galka muszkatulowa zamiast ziela (nie chcialo mi sie mielic)
sol selerowa i pieprz z mlynka (choc pewnie nie taki jaki serwuja w Bydgoszczy) i szczypta cukru
oczywiscie brandy

po fakcie wymyslilam, ze mozna dac jeszcze pol jablka podduszonego razem z miesem.
Dlugo nie postoi
fiesgrins.gif
smakuje nawet Bubie.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kawazmlekiem

Moderator
Członek ekipy
Mar 19, 2005
37,849
6
38
kermidt @ 1 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=574224(choc pewnie nie taki jaki serwuja w Bydgoszczy)
<kulanko>

Pan kelner zapewne nie ma pojęcia, jak bardzo odcisnął się w świadomości cinek <śmiech>

kermidt @ 1 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=574224po fakcie wymyslilam, ze mozna dac jeszcze pol jablka podduszonego razem z miesem.
Ooo, swietny pomysł.

kermidt @ 1 Sep 2007 napisał:
index.php?act=findpost&pid=574224Dlugo nie postoi
fiesgrins.gif
smakuje nawet Bubie.
Bardzo się cieszę <uśmiech>
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Dzis konsumujac na lunch wymyslilam, ze dla zlagodzenia mozna dodac ugotowanej kaszy manny (zageszczalam ostatnio grochowke - dokladniej pozbywalam sie nadmiaru kaszy).
Tylko czy warto?
gruebel_2.gif
powiedziala wielbicielka kazdej, najbardziej goryczkowatej watrobki.
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Dzis konsumujac na lunch wymyslilam, ze dla zlagodzenia mozna dodac ugotowanej kaszy manny (zageszczalam ostatnio grochowke - dokladniej pozbywalam sie nadmiaru kaszy).
Tylko czy warto?
gruebel_2.gif
powiedziala wielbicielka kazdej, najbardziej goryczkowatej watrobki.