Ciasteczka ze szprycy (maślane i korzenne)

Nadia

Member
Paź 28, 2004
1,057
0
0
CIASTECZKA WYCISKANE
dość twarde, chrupiące, maślane
otrzymuje sie około 120 ciasteczek

250 g masła
250 g cukru
kilka kropli esencji waniliowej
2 jajka
440 g mąki
szczypta soli
do przybrania: owoce kandyzowane, orzechy, migdały itp
do posypania: miałki cukier, cukier zabarwiony, cukier puder

Piekarnik rozgrzać do 180C. Kilka blach wysmarować masłem. Masło i cukier utrzeć w misce, dodać jajka i esencję waniliową, wymieszać. Dodać przesianą mąkę i sól. Wszystkie składniki wymieszać dokładnie drewnianą łyżką, aż do uzyskania dość twardego ciasta. Na posypanej mąką stolnicy uformować wałek i przełożyć do wyciskacza. Wyciskać na blachę ciasteczka w różnych kształtach.
Przed pieczeniem ozdobić ciasteczka małymi kawałkami bakalii. Piec 12-15 minut, aż ciasteczka lekko się zrumienią. Przełożyć na ażurową podstawkę, aby ostygły. Jeszcze gorące posypać cukrem.

dscn02434vi.jpg



CIASTECZKA KORZENNE

otrzymuje się około 60 ciasteczek

125 g masła
125 g przesianego cukru pudru
skórka otarta z 1 cytryny
1 jajko
250 g mąki
szczypta soli
2 łyżeczki mielonego imbiru

Piekarnik rozgrzać do 190 C. Kilka blach wysmarować masłem. Masło, cukier i skórkę cytrynową utrzeć w misce na puszysta masę. Dodać jako i wymieszać. Dodać przesianą mąkę, sól i imbir. Wszystkie składniki wymieszać drewnianą łyżką. Ciasto przełożyć do wyciskacza. Wyciskać ciasteczka na blachę. Piec 12-15 minut, aż się lekko zrumienią. Przełożyć na ażurową podstawkę, aby wystygły.
Inny wariant:Do mąki dodać 2 łyżeczki przyprawy do pierników. Można też do masła dodać otartą skórkę z 1 pomarańczy albo do ubitego jajka dodać 60g gorzkiej czekolady (stopionej i ostudzonej). Ciasteczka mogą też być dwukolorowe, do wyciskacza trzeba włożyć 2 wałki ciasta: 1 wałek czekoladowego i 1 zwykłego.

Przepisy i zdjęcie pochodzi z książki "Ciasteczka - vademecum konesera"
Moje uwagi:
Ja ciasteczek nigdy nie posypuję cukrem, bo i tak są słodkie, a i bez bakalii można się obyć. Oczywiście nie robię też wałka z ciasta na stolnicy, tylko wkładam ciasto po trochę do maszynki i ugniatam łyżką. Czasami dodaje szczyptę proszku do pieczenia, ale bardzo mało, bo straciłyby kształty. Blach nie smaruję masłem - ale nie wolno piec na papierze, bo nie da się na niego wycisnąć ciasteczek. Ciasteczka lepiej zdejmować zaraz po wyjęciu z pieca, bo potem mogą się przylepiać i łamać.
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
Wlasnie produkuje korzenne ciasteczka w ksztalcie choiek
icon_smile.gif


A powiem wam ze niewatpliwym plusem ciastek ze szprycy są ich skladniki
icon_smile.gif
jajko maka cukier maslo, ja to mam prawie zawsze! 5 minut miksowania szpryca i do pieca. Prawie tak latwe to jak muffinki
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
A kto mowil zeby zdjec nie wstawiac takich pysznosci przynajmniej do swiat?/ no kto??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

i co ja mam biedna teraz do sklepu leciec szpryce kupowac ??? bo sie zaslinilam i chce takie choinki teraz zaraz natychmiast :mrgreen:

pzdr
yenn
 

yenulka

Member
Lis 16, 2004
4,354
1
0
cudne sa - normalnie gdyby nie brak narzedzi to chyba jeszcze dzisiaj bym je robila :mrgreen:

pzdr
yenn
 

lidqa

Member
Wrz 17, 2004
5,856
0
0
u nas sa w auchanie. Teraz przed swietami wogole sie najlepeij zaopatrywac w foremki szpryce i rozne takie. nagle wszystko jest. A wszyscy wiemy ze za miesiac nie bedzie
icon_sad.gif
 

Beata71

Member
Sty 19, 2006
428
0
0
Mnie też się udały, tylko trochę zapachu poskąpiłam więc nie były takie intensywne w smaku (a przede wszystkim w zapachu) ale poprawię się. Najważniejsze, że się nie kleiły do szprycy i robi się je szybciutko, no i dobre do puszki na zapas (niestety nie na długo ten zapas wystarcza - 2 dni i już nic nie ma :lol: :lol: :lol: ) Pozdrawiam autorkę i Podkarpacie :wink:
 

Sinistra

Member
Lut 21, 2005
16,701
3
38

Załączniki

  • 629916.jpg
    629916.jpg
    7.8 KB · Wyświetleń: 0