Malinowo-orzechowe Rugelach

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
Wzorowałam się na przepisie z tej stronki Rugelach

Raspberry Walnut Rugelach

RECIPE INGREDIENTS:

Cream Cheese Pastry:
1/2 cup unsalted butter, slightly softened
4 ounces cream cheese, slightly softened
1/2 teaspoon salt
1/3 cup confectioners' sugar, sifted
1 1/2 cups flour

Filling:
1/3 cup coarsely chopped walnuts
1/3 cup dark or golden raisins
1/3 cup sugar
1/4 teaspoon cinnamon
1/4 cup seedless raspberry preserves

Glaze:
Milk
Sugar

1. Cream Cheese Pastry:
Using an electric mixer or wooden spoon, cream the butter and cream cheese in a large bowl until soft and well blended. Stir in the salt and confectioners' sugar. Add the flour a third at a time, beating well each time.

2. Gather the dough into a ball and place it on a floured surface. With floured hands, knead the dough 3 or 4 times to smooth it. Divide the dough into 2 balls. Place each on a large piece of plastic wrap, flatten it into a 3/4-inch-thick disk, wrap it in the plastic, and chill it for at least 2 hours before rolling it out.

3. Filling:
Line a large baking sheet with parchment paper or lightly greased aluminum foil. Set the sheet aside.

4. Combine the walnuts, raisins, sugar, and cinnamon in a food processor and pulse the machine repeatedly until the mixture is finely chopped (or finely chop the nuts and raisins by hand, then stir together the ingredients). Transfer the mixture to a small bowl.

5. Working with 1 disk of pastry at a time, roll the dough into a 12-inch circle on a sheet of lightly floured waxed paper, dusting the dough with flour to prevent the pin from sticking. If the dough is too stiff to roll, let it set a few minutes to soften slightly. When you're done rolling, slide the paper and pastry onto another baking sheet and chill for 10 minutes before proceeding. Meanwhile, roll out the other pastry disk the same way and chill it on a baking sheet. (If you don't have enough baking sheets, you can complete the first batch before starting the second.)

6. With the chilled pastry still on its baking sheet, smear 2 tablespoons of raspberry preserves over the dough, leaving uncovered a 1/2-inch border all around and a 2-inch circle in the center (this will help prevent jelly from oozing out). Cover the preserves with about half of the nut and raisin mixture, spreading it evenly.

7. Using a pastry wheel or a sharp knife, cut the dough into 12 wedges, as you would cut a pie. Starting at the wide point, roll up each wedge like a carpet. Place the rugelach point down on the lined baking sheet. Pull the ends down, just a little, to form crescents. Chill the cookies on the baking sheet for 10 minutes while you heat the oven to 350 degrees. Meanwhile, assemble the second batch of rugelach and chill it.

8. Lightly brush the chilled cookies with milk and sprinkle on a bit of sugar. Bake the rugelach on the center oven rack, one sheet at a time, for approximately 18 to 20 minutes, until light golden. Cool them briefly on the sheet, then transfer them to a wire rack with a spatula.
Makes 24 cookies.




Zamiast konfitury malinowej dałam własny dżem porzeczkowy, zamiast cream cheese- twaróg zmiksowany z odrobiną śmietanki. Ciacha są pyszne
daumen.gif
 

Załączniki

  • rugelach.JPG
    rugelach.JPG
    135.7 KB · Wyświetleń: 0

sylwia18

Member
Wrz 24, 2005
3,577
0
0
I po polskiemu jeszcze
icon_wink.gif


Malinowo-orzechowe rogaliki

Ciasto:
1/2 filiżanki niesolonego zmiękczonego masła
110g kremowego serka
1/2 łyżeczki soli
1/3 filiżanki przesianego cukru cukierniczego
1 1/2 filiżanki mąki

Nadzienie:
1/3 filiżanki orzechów włoskich
1/3 filiżanki ciemnych lub złotych rodzynek
1/3 filiżanki cukru
1/4 łyżeczki cynamonu
1/4 filiżanki konfitury malinowej bez pestek

Polewa:
mleko
cukier

Używając miksera albo drewnianej łyżki utrzyj masło i ser w dużej misce.
Wmieszaj sól i cukier. Dodaj mąkę na trzy razy ciagle ubijając.

Utwórz z ciasta kulę i połóż ją na blacie wysypanym mąką. Omączonymi dłońmi
ugniataj ciasto 3-4 razy aż będzie gładkie. Podziel ciasto na dwie kule. Połóź
jedną kulę na dużej plastikowej folii, rozpłaszcz na 2 cm, zawiń w folię i
schłódź 2 godziny.

Wyłóź blachę pergaminem i odłóź na bok.

Połącz orzechy, rodzynki, cukier i cynamon i dokładnie je posiekaj ręcznie albo
blenderem. Przesyp do małej miseczki.

Ciasto rozwałkuj na 30 cm okrąg na natłuszczonym papierze, podsypując mąką żeby
się nie przyklejało. Jeśli ciasto jest zbyt twarde alby je rozwałkować odłóź je
na kilka minut. Kiedy skończysz wałkować odłóź papier i ciasto na kolejny arkusz
papieru i schłódź 10 minut. W międzyczasie rozwałkuj drugie ciasto w ten sam
sposób i schłódź.

Zimne ciasto posmaruj 2 łyżkami stołowymi konfitury malinowej zostawiając 1 cm
wolny od brzegu i 5 cm okrąg w środku ciasta. Na konfiturę wyłóź połowę
nadzienia z orzechów i rodzynek, rozprowadź dokładnie.

Używając ostrego noża potnij ciasto na 12 kawałków tak jak kroisz ciasto.
Zaczynając od szerokiej części zroluj każdy kawałek jak dywan ;)

Połóź rogaliki na pergaminie, uformuj z nich półksiężyce. Schłódź ciastka przez
10 min kiedy nagrzewasz piekarnik do 180'
W międzyczasie przygotuj kolejną partie rogalików i schłódź je.

Lekko skrop rogaliki mlekiem i posyp cukrem. Piecz na środkowej półce piekarnika
po jednej blasze, przez 18-20 minut aż sie zezłocą. Daj im wystygnąć na papierze
i potem przełóż je szpatułką.
Wychodzą 24 ciasteczka.
 

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Jeszcze nie wiem, dopiero będę robić (jako trzecie z kolei po krajance piernikowej i cytrynowej).
Na razie zagniotłam ciasto i nałupałam orzechów.
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Joanna

Moderator
Członek ekipy
Lis 28, 2005
32,378
3,659
113
Pyszne wyszły.
Miałam ochotę na małe ciasteczka, na dwa kęsy, więc podzieliłam ciasto na trzy części, a każdą z nich na dwanaście trójkątów. Zrobiłam ze dwa razy więcej nadzienia. Ciasto podobne do aynowego, ale chyba nawet przyjemniejsze w obróbce.

EDIT:
Dodaję zdjęcie:

rugelach_malinowe.jpg
 

Załączniki

  • rugelach_malinowe.jpg
    rugelach_malinowe.jpg
    86.9 KB · Wyświetleń: 1
Ostatnią edycję dokonał moderator: