Schab pieczony w piwie z gruszkami*

witek

Member
Cze 21, 2007
6,114
0
0
Danie bardzo proste do przygotowania a przy tym efektowne

- 4 gruszki (klapsy a obecnie konferencja. Dojrzałe, ale twarde.),
- około 1,2 kg schabu środkowego,
- duża cebula,
- dwie łyżki oleju,
- sól, pieprz czarny świeżo zmielony, tymianek, estragon,
- 250 ml piwa jasnego,
- sok z cytryny (trzy łyżki)
- 100 g cukru pudru
- nić do wiązania mięsa


Schab umyć, osuszyć, natrzeć solą i pieprzem, uformować i obwiązać nicią (jak baleron). Odstawić do lodówki na godzinkę.
Rozgrzać piekarnik do 180 stopni.
Obrać i pokroić cebulę.
W brytfannie rozgrzać olej, zrumienić mięso z każdej strony, następnie obłożyć cebulą i dodać zioła.
Wstawić do nagrzanego piekarnika i piec godzinę, po 30 minutach mięso skropić sokiem z cytryny i podlać piwem.
Gruszki obrać, wykroić gniazda nasienne, pokroić na ósemki. Szklankę wody zagotować w rondlu razem z cukrem, włożyć gruszki (ja to robię w dwóch turach). Gotować gruszki około 6...7 minut, następnie wyjąć, a syrop odparować do połowy płynu.
Mięso wyjąć na półmisek, sos z pieczenia wymieszać z syropem i zagotować. Mięso pokroić, obłożyć gruszkami i całość polać sosem.
Smacznego
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

MałaRybka

Member
Sty 9, 2005
1,139
0
36
Korzystając z tego przepisu zrobiłam przedwczoraj na obiad łopatkę
icon_smile.gif
. Obsmazyłam mięso, ale potem piekłam je w rękawie foliowym. Dałam 2 naprawde duże cebule. Jak już się wszystko upiekło, to wytworzony sosik+cebula połączyłam z syropem gruszkowym i zmiksowałam na gładką masę. Wszystko się ładnie zagęściło.
Podałam z zapiaszczonymi ziemniczkami. Lubię jak obiad sam się robi ;)
Ogólny efekt? PYCHA
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Qrka mam konferencje. A przepis wydaje się smakowity. Dobrze zrozumiałam że te gruszki gotuje się osobno i dopiero potem na koniec łączy z gotową potrawą?
 

MałaRybka

Member
Sty 9, 2005
1,139
0
36
Ugotowałam gruszki w syropie, wyjęłam i podałam w miseczce,żeby każdy nałożył obie ile mu pasuje. Sos też podałam osobno. Witek proponuje położyć mięso, na to gruszki, a na to jeszcze polać sos i tak podawać
icon_smile.gif
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
W sumie oba sposoby do mnie przemawiają. nawet jesli użyję tego schabu co go mam pokrojony na kotlety i zamrożony to i tak mogę te gruszki do niego zrobić. Wtedy upiekłabym te kotlety i podałabym z tymi gruszkami i szlus.
 

witek

Member
Cze 21, 2007
6,114
0
0
MałaRybka, cięszę się, że odgrzebałaś ten przepis i - co najważniejsze - posmakowało Ci
icon_smile.gif


Samanta, dobrze zrozumiałaś
icon_smile.gif


Na imprezę piekę zawsze schabu z zapasem i nigdy nie zostaje
icon_smile.gif
.