Risotto szmaragdowe

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
Na prośbę wklepuję
icon_smile.gif


2 kostki rosołu warzywnego Knorr (ja zrobiłam z 1,5 l bulionu prawdziwego
icon_smile.gif
)
5 łyżek białego wina
4 łyżki oliwy
1 mała posiekana cebulka
2 posiekane ząbki czosnku
350 g ryżu na risotto (arborio) (robię ze zwykłego i też wychodzi
icon_smile.gif
)
250 g szpinaku oczyszczonego z włókien (użyłam paczki szpinaku mrożonego)
starta gałka muszkatałowa
1 mini kostka bazylia Knorr (używam suszonej bazylii)
sól, pieprz
natka do dekoracji

Zagotować 1,5 l wody, wrzucić kostki bulionowe, wymieszać, gotować minutę. Wymieszać z winem.

Do rondla wlać oliwę, wrzucić cebulę i czosnek, podsmażyć mieszając drewnianą łyżką. Wsypać ryż, smażyć 3-4 min stale mieszając.

Wlać 2 chochle gorącego bulionu, gotować mieszając, aż ryż "wypije" bulion. Ponownie wlać 2 chochle bulionu, gotować mieszając, aż wchłonie. Wlać jeszcze 2 chochle bulionu i znowu gotować mieszając, az ryz będzie suchy.

Wrzucić do garnka szpinak, wymieszać z ryżem, wlać pozostały bulion. Gotować mieszając, aż ryż będzie miękki, doprawić do smaku gałką muszkatałową, pokruszoną kostką bazyliową, solą i pieprzem.

Risottem napełnić miseczki opłukane zimną wodą, ugieść łyżką, odwrócić miseczkę i wyłożyć risotto na tależ, formując zgrabną górkę. Udekorować natką.

Smacznego
icon_smile.gif




PS. Zdjęcia wrzucę, jak znowu mnie natchnie na zrobienie
icon_smile.gif
 

Lud_

Member
Maj 19, 2008
1,368
0
0
Risotto ze szpinakiem jest po prostu pyszne.
lecker.gif
Ja dodaję jeszcze sery - prócz parmezanu lub podobnego świetnie pasuje tu wyrazisty ser z niebieską pleśnią, ja użyłam lazura.
Aha, przepisem Pascala się nie sugerowałam, więc nie naładowałam mojego dania Knorrem. Nie dawałam też gałki muszkatołowej.
 

Załączniki

  • risottoszpinak.JPG
    risottoszpinak.JPG
    43.4 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Hanka145

Well-known member
Kwi 15, 2005
1,481
69
48
Wlasciwie choc niefotogeniczne, to jednak ma wlasciwa konsystencje. Mysle, ze Pascal troche przefajnowal, chodzilo mu o ten zgrabny ksztalt. Ryz o takiej konsystencji nazywa sie raczej pilaw. Prawdziwe risotto powinno miec konsystencje polplynna, taka, jak gesta owsianka i takiej nie da sie uksztaltowac miseczka. Widzialam pokazy wloskich szefow, przepisy roznia sie dodatkami, jednak konsystencja musi byc polplynna, wiec pocieszcie sie Siostro i Lud, ze zrobilyscie wlasciwie. Ze zwyklego ryzu napewno wyjdzie wersja Pascala, ale do prawdziwej lepsze jest arborio i tylko takich odmian, bo sa jeszcze 2-3, uzywaja Wlosi. No i zawsze dodaja w trakcie i na koncu tarty parmezan. Jesli jest ktos zainteresowany, to moge podac 2-3 wersje prawdziwych przepisow wloskich podanych przez rodowitych wloskich szefow.