Gulasz z udźca indyczego z gałką muszkatołową*

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
- jeden ok. 1 kilogramowy kawałek udźca indyczego
- gałka muszkatołowa w całości
- łyżka masła najlepiej klarowanego
- sól
- pieprz
- parę łyżek śmietany
- opcjonalnie łyżka ostrej musztardy

Udziec wytrybować i wykroić ścięgna oraz kawałki tłuszczu. Mięso pokroić na większą kostkę ok. 4x4 cm. Zetrzeć na mięso ok. połowy jednej gałki muszkatołowej, a potem obsmażyć je na rozgrzanym maśle (ja lubię mocno obsmażone dlatego lepiej użyć masła klarowanego) i zalać wodą tylko tyle, żeby lekko zakryła mięso. Posolić, popieprzyć i dusić na małym ogniu do miękkości. Sos można teraz zabielić śmietaną z niedużym dodatkiem mąki, ale jeśli ktoś nie lubi sosów zabielanych czy zagęszczanych mąką, może go zredukować czyli gotować na sporym ogniu do odparowania i dodać do niego łyżkę musztardy. Pyszny z ziemniakami i buraczkami zasmażanymi, a jeszcze lepszy z kluskami kładzionymi
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Zrobiłam wczoraj na obiad, bardzo nam smakowało (Wilk wrąbał drugą porcję wieczorem).
Dodałam prawie całą gałkę, bo cały czas miałam wrażenie, że za delikatne, pewnie jakaś zwietrzała była, albo wzrosło moje zapotrzebowanie na korzenie.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Cieszę się że smakowało
icon_smile.gif
Ja czasem też dodaję prawie całą gałkę bo pół to za mało, to chyba zalezy od gałki na jaką się trafi. Ciekawe że kiedyś gdzieś czytalam, że jakby się zjadło całą gałkę to można się otruć, zawsze z jakąś taką nieśmiałością dodaję więcej i więcej
icon_lol.gif
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
To zalezy ile dasz, ja nie czulam mocno po polowie (ale ja lubie solidnie doprawione miesa), wiec zwiekszylam ilosc do 3/4. Ale moglam tez miec po prostu wiecej indyka, bo wazyl kilogram juz bez kosci albo zwietrzala galke. Zawsze mozesz doprawic jeszcze pod koniec duszenia.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Smak jako taki jest wyczuwalny, ale jego intensywność zalezy od ilości gałki jaką dodasz, jak słusznie zauważyła koleżanka Lis
icon_mrgreen.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

katarzynka

Member
Wrz 13, 2004
1,003
0
0
jej... jakie to dobre :D dalam cala galke i bylo akuratnie. do tego po raz pierwszy zrobilam kluski kladzione. troche nie dogotowane mi wyszly, ale coz.. pierwsze koty za ploty ;)
ile sie powinno gotowac kluski od wyplyniecia?

przepyszne
icon_smile.gif
dzieki dziuniu
 

Lis

Member
Lip 29, 2005
13,335
0
36
Wlasnie robie, mlask mlask. Zaraz chlopa pchne po buraczki do sklepu, bo nieroztropnie wrocil wczesniej z pracy.
 

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Ooo, dzięki Twojej uwadze zauważyłam bardzo ciekawy, wcześniej przeze mnie nie wykopany przepis!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Mała_Mi

Member
Lis 21, 2006
15,028
2
0
Zrobiłam, jest boski. Wcześniej gałki uzywałam w małej ilości i w towarzystwie inn67ch przypraw. Gałka w wersji max bardzo mi odpowiada
icon_smile.gif

muszkato_owy.JPG
 

Załączniki

  • muszkato_owy.JPG
    muszkato_owy.JPG
    109.9 KB · Wyświetleń: 1

Siedmiokropka

Member
Sty 9, 2008
5,224
0
0
Zrobiłam i ja. Najlepsze w tym przepisie jest to, ze nie czuć indyka gałką, i to, że jest bardzo łatwy do zapamiętania i zrobienia
icon_smile.gif
Do sosu dodałam startą marchewkę i dużą garść posiekanego koperku. Nie dodawałam śmietany. PYCHA!
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
Oj, dopiero zauważyłam, że wątek się trochę rozrósł
icon_redface.gif
icon_wink.gif
Cieszę się, że gulasz ma nowych amatorów
fiesgrins.gif
 

wika

Member
Cze 22, 2006
3,636
0
36
Wyciągam
mniam.gif