ryba po grecku (ciekawe czy grecy o tym wiedza:) )*

moni77

Member
Wrz 20, 2004
8,558
0
0
1 kg ryby dowolnej swieżej
3 pietruszki
3 marchewki
seler
gałka muszkatołowa
sól
jajo
mąka
bułka tarta
pieprz
1 łyżka przecieru pomidorowego
tłuszcz do smażenia

sposób przygotowania
rybę solimy, pieprzymy i panierujemy a następnie smażymy.
Warzywa starte na najwiekszych oczkach smazymy na oliwie doprawione pieprzem, gałką muszkatołową (szypta!), sola następnie podlewamy odrobina wody i dusimy tak zeby zmiękły ale pozostały chrupkie. Dodajemy przecier pomidorowy i jeszcze chwile dusimy.
Układamy w naczyniu połowę warzyw, rybe i resztę warzyw.
Spożywać można zarówno na cieplo jak i na zimno.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Aga

Member
Lis 18, 2004
122
0
0
Fakt w Grecji nie wiedza co to jest,jak powiedzialam mezowi ze to jest specjalnosc grecka to :shock: ,on tego w Grecji nogdy nie widzial i nie jadl.
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Dziś zrobiłam w dukanowej wersji.

Marchwie 2-3, pietruszki 2, seler - ścieram na tarce na dużych oczkach.
Cebule 2 (dodaję choć w tym przepisie nie ma) kroję w półkrążki i na posmarowanej olejem patelni smażę chwilę, solę, dodaję resztę warzyw, smażę ciągle mieszając i podlewam niewielką ilością wody. Dusze pod przykryciem uważając żeby się woda nie wygotowała do cna bo się przypali.
Po uzyskaniu odpowiedniej miękkości doprawiam pieprzem mielonym, papryką ostrą i słodką - sporo, sól do smaku i kropla, dwie słodzika, sporo koncentratu pomidorowego. Woda powinna być zredukowana - to nie ma być płynne. Smak słono, kwaskowo leciutko słodkawy, jak ktoś lubi - ostry, dodać ostrej papryki.

Rybę rozmrażam.
Jajko 1 mieszam z przyprawami do ryby, sól, sok z cytryny, pieprz cytrynowy, kropla słodzika plus łyżka skrobii kukurydzianej - mieszam, wrzucam w to osuszoną poporcjowaną w mniejsze kawałki rybę, pokrywam każdy kawałek ta mieszaniną i smażę partiami na opędzlowanej olejem patelni.
Składam warstwami sos-ryba. Zostawiam na chwilę żeby przeszło smakami.
DSCF6262.JPG
 

Załączniki

  • DSCF6262.JPG
    DSCF6262.JPG
    114 KB · Wyświetleń: 0
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
No właśnie nie chciałam powielać, przepis różni się tylko rodzajem mąki/skrobii, brakiem bułki tartej i dodatkiem cebuli. A poza tym to normalna ryba po grecku.

Wpisałam tylko tu dokładniej jak robię, a w wątku z linkami do przepisów dukanowskich podałam link do tego przepisu.

Tam jest sporo takich linków do normalnych potraw, w których trzeba tylko zamienić składnik czy dwa.
Tworzenie nowych wątków z wersją tego samego dania zmodyfikowanego na Dukana chyba nie ma sensu
gruebel_2.gif

Co innego jakby to był jakiś całkiem nowy przepis.