Łosoś klasyczny, mniej klasyczny lub oryginalny*

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
3w1
przepisy sa na 4 porcje. Regularny rozmiar fileta bez osci to 170g. Ale ze wzgledu na usuwanie lusek lepiej kupic jeden kawalek czyli 600-700g.

Łosoś z patelni

IMG_1073c.jpg

klasyka to:
ryba
sol morska (nie duzo, ryba powinna byc raczej kwaskowa niz slona, dobrze jest uzyc solniczke)
pieprz cytrynowy
plasterki cytryny
duzo kopru
tluszcz do smazenia

Przekrojone filety doprawic sola i pieprzem cytrynowym. Rozgrzac na patelni tluszcz i obsmazyc rybe zaczynajac od "wierzchu" - ok 2-3 min. Odwrocic filety tak, by lezaly na skorze, polozyc na wierzch duzo kopru i cienkie plasterki cytryny (2 na sztuke). Smazyc na srednio silnym ogniu pod przykryciem okolo 8-10 przesuwajac od czasu do czasu - lopatka, lub poruszajac patelnia.

Wazne jest, zeby skora byla dobrze oczyszczona, bo jest to najsmaczniejsza czesc! Chrupiaca, intensywnie nasycona przyprawami. Jak juz sie poswieca wszystkie omega robiac rybe na patelni trzeba miec dobry argument dlaczego tak sie robi.

mniej klasycznie
dla tych, co nie przepadaja za cytrynowym smakiem miesa

uzyc sol smakowa Vogel jest rewelacyjny albo mieszanka soli porowej z selerowa ( trick znajomego kucharza)
mieszanka ziol i przypraw jaka sie lubi (ja uzywam do grilowania warzyw - ma fajnie zbalansowany smak kwasno-slodko-slony)
i tez duzo kopru

Co ciekawe, moje dziecko zyczy sobie podduszony, zwiedniety koper ze wszystkich talerzy.

a tak wyglada najsmaczniejsza czesc czyli chrupiaca skora

IMG_1075s.jpg

Łosoś z syropem klonowym

ryba
2 lyzki soku z cytryny
3 i 1/2 lyzki syropu klonowego
1 lyzka sosu worcestershire

Usunac ze skory resztki lusek i przekroic filet na 4 czesci.
Wymieszac skladniki marynaty dodac do ryby i odstawic do lodowki na min. 1 do 24 godzin.
Ulozyc na lekko natluszczonej blasze.
Zapiekac w piekarniku pod grilem 10-12 minut.
Lub grilowac na srednio nagrzanym grilu 5 minut z kazdej strony.

Kazda ryba jest gotowa, kiedy widelcem mozemy latwo oddzieli pojedyncze "platki"
 

Załączniki

  • IMG_1073c.jpg
    IMG_1073c.jpg
    81.3 KB · Wyświetleń: 3
  • IMG_1075s.jpg
    IMG_1075s.jpg
    44.9 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
nikt nie robi to ja dzis robie tego klonowego

A jutro nie wiem, ale tez cos trzeba. Pol lososia to straszny kawal ryby.
 

katarzynka

Member
Wrz 13, 2004
1,003
0
0
dzwonka lososia w wersji klasycznej zrobilam na wigilie. tyle ze w piekarniku. totalnie przeprzepyszne
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
U mnie tez byl na Wigilie, tylko ten z syropem klonowym.

Prawda, ze blisko zero roboty, a wysmienite jedzenie
icon_wink.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
z syropem klonowym i pieprzem

4 porcje lososia
3 lyzki syropu klonowego
2 lyzki cytryny + plasterki
odrobina oliwy
odrobina soli, lub mieszanki przypraw (oczywiscie, ze uzywam, tyle, ze bez msg i utwardzanych tluszczy)
swiezo mielony pieprz

Baza smaku jest syrop i pieprz.
Do przygotowania na grilu zapakowalam w folie alu, bo akurat nie malam zadnej jednorazowej foremki.
Ujdzie, tylko nie za duze paczuszki i trzeba zdejmowac lopatka.

DSC_0520.JPG
 

Załączniki

  • DSC_0520.JPG
    DSC_0520.JPG
    29.6 KB · Wyświetleń: 3
Ostatnią edycję dokonał moderator:

Izolda

Member
Lut 28, 2006
7,620
1
38
Zrobiłam tego z syropem klonowym, ze względu na sos Worcestershire, dobre było, ale na drugi raz dam mniej syropu klonowego, bo było mi trochę za słodko, zniknęła w ogóle świeżość i kwaskowatość cytryny, którą bardzo lubię, myślałam, że będzie bardziej wyczuwalna.