Ryżowo i słodko

osulka

Member
Sie 9, 2007
4,004
0
0
Uwielbiam ryż i gotując go na słodko używam różnych sposobów:

Ryż na mleku ;
1 szkl ryżu
3 szkl mleka
kawałek wanilii
15 dag cukru
2 zółtka
łyżkamasła i sól

1. Zagotować 2 litry wody i do wrzątku wsypać umyty ryż gotować 4-5 min, osączyć na sicie, przełożyć do rondla, dodać wanilię i sól, wlać gorace mleka, niezbyt szczelnie przykryć i gotowac na małym ogniu, aż ryż wchłonie mleko.
2. Utrzeć żółtka z cukrem i masłem, dokładnie wymieszać z gorącym ryżem.

Taki ryż jem sam, czasem jeszcze gozapiekam w piekarniku by skróka była chrupiaca i posypuje cynamonem. Może też być podawany na zimno z owocami (uwielbbiam z wiśniami z syropu lub dżemikami domowymi) , sokami lub bitą śmietaną.

Ryż z bananami:
1 szklryżu krótkoziarnistego
4 łyżki masła
2 szkl mleka
4 banany
2 łyżki cukru
szklanka bitej smitany
łyżweczka skórki cytrynowej
2 łyżki cukru pudru

W rondlu o grubym dnie stopić 2 łyżkimasła, włożyć umyty i osączony ryż, chwilę smażyć,mieszając, aż ryzwchłonie tłuszcz i stanie się szklisty.
Dodać cukier, skórkę, zalać wrzącym mlekiem i gotowaćna pół przykryty na malutkim ogniu, aż ryzwchłonie płyn.
Obrane banany obsmażyć na maśle, delikatnie wymieszać z ryżem.
Deser wyłożyć na półmisek ,polacbitą śmietana i posypaccukrem pudrem. TO WERSJA DESEROWA do zasłodzenia i zaspokojenia big zachcianek i głodu.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

olkenik

Member
Cze 22, 2007
466
0
0
ile czasu około ryż chłonie mleko?
gruebel_2.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

mała m.

Member
Paź 13, 2007
419
0
0
Uwielbiamy w domku ryż na mleku, postanowiłam więc wykorzystać kolejny przepis. Zrobiłam i ani się obejrzałam, a w miseczkach nie było nic. Podałam w dwóch wersjach: pierwsza - z konfiturą wiśniową i druga - oprószona cynamonem (ta bardziej przypadła mi do gustu). Jak dla mnie nieco za słodkie to było, ale słodkożercom smakowało wyśmienicie.