Dorsz a'la scandi (scandinavian)*

Johasia

Member
Wrz 14, 2004
11,744
0
0
DORSZ A'LA SCANDI

Składniki:
1 kg filetów dorszowych (świeżych lub rozmrożonych; inna ryba tez powinna być OK)
2 puszki krojonych pomidorów
1 duża cebula
kilka ząbków czosnku (opcjonalnie)
1 spora marchewka
kawałek korzenia pietruszki
ew. kawałek selera
zielona lub żółta papryka (świeża)
sól, pieprz, ew. listek laurowy
ew. 1-2 łyżki koncentratu pomidorowego
odrobina cukru
olej

Sposób przygotowania:
Rybę - jeśli zamrożona - najpierw rozmrażamy. Nacieramy solą i pieprzem cytrynowym (nie wiem, czy w Polsce można kupić, jeśli nie to zwykły czarny pieprz i odrobina soku z cytryny znakomicie go zastąpi). I niech tak sobie leży czekając na swą kolej
Cebule i czosnek drobno pokroić, zeszklić na oleju. Wcześniej obrane i pokrojone warzywa pokroić w dość drobna kostkę. Zeszklona cebule i czosnek zalać pomidorami z puszki i ew. koncentrat pomidorowy, dodać listek laurowy, szczyptę cukru i pokrojone warzywa, pogotować razem do półmiękkości, ok. 15-20 min (paprykę lepiej dodać trochę później, bo się szybko rozgotowuje). Przez ten czas powinno się tez wygotować trochę wody z puszkowych pomidorów. Dodajemy ostrożnie kawałki dorsza, tak by się pokryły płynem. Gotujemy ok. 10 min lub do miękkości ryby – uważać, by się nie rozgotowała za bardzo. Dosmaczyć solą, pieprzem itd.
Podajemy z… no właśnie, ja podałam z brązowym ryżem, bo tak mnie naszło na zdrowotności. Nie bardzo udane połączenie jak się okazało, wiec spożyliśmy z pięknie zarumienionym pieczywem tostowym (świeżutka bagietka byłaby chyba tez OK, a może nawet i swojskie ziemniaczki?) Cala ta, ogromna w sumie porcja, zniknęła w tempie expressowym. Samo przygotowanie tez nie trwa długo.
Smacznego!
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: