Kostka owsiano czekoladowo kajmakowa

marghe

Member
Lis 1, 2004
28,999
1
0
jakoś to musiałam nazwac :D

Kompilacja z "czekolady" i "120 wypieków " z Kuchennej Półeczki + mój mały wkład :D

Niedużą (23 x 23 )formę posmarować masłem

125 g masła pokroić w kostkę
Wrzucić do miksera, przesiać 125 g mąki. Utrzeć
Dodać 40 - 50 g płatków owsianych i 50 g cukru (może być brązowy, ja dałam zwykły)
Dokładnie wyrobić. Można rękoma
Wyłożyć na blachę, podziabać widelcem
Piec 20 minut w 180 stopniach
Przestudzić


Polewa I:
Do teflonowego naczynia (u mnie sprawdziła się duża patelnia) wrzucić 2 łyżki masła, 50 g brązowego cukru, wlać puszkę niesłodzonego mleka skondensowanego
Ciągle mieszając doprowadzić do wrzenia, przykręcić gaz i mieszać, mieszać, mieszać aż zgęstnieje. Mnie to zajęło ok. 20 minut.


Ciasto posmarować dżemem pomarańczowym - najlepiej takim z kawałkami skórki (może być z gorzkich pomarańczy)

Na dżem wylać "kajmak"

Polewa II
Rozpuścić na parze 125 g czekolady mlecznej (lub jak ktoś woli gorzkiej)
Czekoladę wylać na "kajmak"
Odstawić do całkowitego ostudzenia

Kroić w kostkę i zajadać

Słodkie, ale przepyszne

Dżem nie jest niezbędny, ja go dorzuciłam dla zrównoważenia słodyczy mleka i czekolady. Fajnie się komponuje

p2REjMga0siNbZ7bgX.jpg
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

inga_xx

Member
Maj 19, 2007
1,500
0
0
zapowiada sie bosko
lecker.gif

pomysl troszke podobny do millionaires' shortbread, do ktorego tez sie od dawna przymierzam..
a kroic przestudzone, tak?
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
Marghe - użyłaś niesłodzonego mleka i dodatkowo cukru i wyszedł Ci takie piękny kajmak??? Tak się zastanawiam - jakbym spróbowała zrobić to na fruktozie to by dało radę??
 

Cinka

Member
Maj 5, 2006
30,543
12
38
Nubrika 50 gr brązowego cukru napewno lepiej wyjdzie ci na zdrowie niz ta sama ilośc fruktozy - naprawdę
icon_smile.gif
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
ale musiałabym specjalnie po niego iść, a fruktoze mam w domku - poza tym jestem na diecie, wię nie chce sobie pozwalac za bardzo ;)
 

nurbika

Member
Lis 26, 2007
411
0
0
Dziekuje za artykuł Cinko - fruktozy używam naprawde w niewielkich ilościach (bardziej słodzików bez aspartamu i stevii - ale na tych ciężko zrobić jakikolwiek wyrób - z racji na niewielką masę) Jako że fruktoza to też cukier jakby nie patrzeć, to pomyślałam, że może go zastąpić przy zrobieniu takiego kajmaku. A co do samego ciasta, zeby nie tworzyc OT to wygląda fantastycznie i na pewno postaram sie przygotowac takie na święta jako mazurek.
 

Tobatka

Member
Lut 7, 2006
3,700
0
0
Zrobiłam...
Przełożyłam dżemem z czerwonej borówki, idealnie się wkomponował
icon_smile.gif

Użyłam gotowej masy kajmakowej, podgrzałam ją tylko, żeby się łatwiej rozprowadziła i żeby trochę się skrystalizowany cukier rozpuścił...

Bardzo nam smakowała. A że szybka i łatwa, to pewnie nie raz jeszcze powtórzę
icon_smile.gif


kostkaowsianokajmakowa.jpg