pizza I klasa ;)

belle martini

Member
Lut 24, 2008
43
0
0
Jesli macie problem z wyrobieniem ciasta, ktore wyrasta jak zabijajac bulka [czyt. grube i twarde] oto sposob na cienkie i mieciutkie ciasto.

skladniki:
3 szkla maki
1 lyzeczka soli
1 jajko
1 lyzka oliwy
3 dag drozdzy
1 szkl cieplego mleka
1 lyzeczka cukru

W szklance polaczyc drozdze + cukier + troche cieplego mleka, rozrobic. W sporej misce polaczyc pozostale skladniki i na koncu dodac drozdze polaczone juz z cukrem i odrobina mleka. Wyrabiac reka. Ciasto uformowac [jesli ciasta wyszlo sporo, uformowac tylko pol badz 3/4, a reszte ciasta zawijajac w folie schowac do lodowki na nastepny raz], a na wierzch polozyc skladniki wg uznania. Ja, moje skladniki, dodaje w takiej kolejnosci: sos pomidorowy (rozsmarowuje), na to starte pieczarki, ziola prowansalskie, szynka/salami, ziola (oregano oregano i jeszcze raz oregano), pomidory/ogorki, duuzo startego sera.
Piec w 150st az ser sie rozpusci a brzegi ciasta troszke zarumienia. 100% domowej pysznosci. Powodzenia i Smacznego
icon_smile.gif
czekam na relacje
icon_smile.gif
 

belle martini

Member
Lut 24, 2008
43
0
0
dziunia @ 2 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=669526Czy aby na pewno tylko 150 stopni?
tzn ja mam piekarnik tylko i wylacznie z termoobiegiem, nie moge wylaczyc tej opcji, dlatego u mnie tylko 150st i to wystarcza. Ale w zwyklych piekarnikach [opcjaora dol] podejrzewam, ze jesli bedziesz piekla w 180st to bedzie lepiej
icon_smile.gif
moja pomylka, powinnam zaznaczyc
icon_smile.gif
pozdrawiam
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Czy to ciasto w ogole rosnie? Takie niewyrosniete jest bardzo niezdrowe. Ciasto na pizze powinno rosnac od 4 do 6 godzin.
 

lata1984

Member
Maj 29, 2008
8
0
0
Linn @ 2 Mar 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=669604Czy to ciasto w ogole rosnie? Takie niewyrosniete jest bardzo niezdrowe. Ciasto na pizze powinno rosnac od 4 do 6 godzin.
niestety nie zgodze sie z tym czasem otoz jak ja robie ciasto rosnie mi ok 45 min i jest ladnie wyrosniete. czasem jak sie spiesze to rosnie nawet 15-20 min w piekarniku ustawionym tak aby tylko lekko podgrzewal czyli na minimalna temperature jaka da sie ustawic (mniej niz 50 stopni // podejrzewam ze jest to ok 40 stopni) ciasto szybko i ladnie wyrasta a piekarnik wstepnie sie nagrzewa nastepnie wyciagam ciasto rozkladam na blache posypuje dodatkami a piekarnik nagrzewa sie na maks czyli 180 stopni. pieke taka pizze ok 15 min
mniam.gif
mniam.gif
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
To ze szybko wyroslo nie znaczy, ze jest dobrze wyrosniete i zdrowe / lekkostrawne /. Ja pozostane przy tym czego nauczylam sie od wloskich mistrzow. Pizze piecze sie w max temperaturze, a i tak ta w piekarniku jest za mala. Powinna wynosic okolo 350-400 stopni. W 180 stopniach piecze sie ciasto, nie pizze.
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
Pewien wloski pizzaiolo mowi: "jesli nie masz czasu, aby zrobic porzadna pizze, zjedz spaghetti".
 

Aniq

Member
Maj 5, 2007
2,734
0
0
Linn @ 6 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=713458To ze szybko wyroslo nie znaczy, ze jest dobrze wyrosniete i zdrowe / lekkostrawne /.
Chciabym się dowiedzieć, jak to jest z tym rośnięciem ciasta drożdzowego - nie tylko na pizzę?

Z tego co wnioskuję z tego wątku im dłużej rośnie, tym lepiej. Pizzę 'lodówkową' wg. Małgosimi piekłam i bardzo sobie chwalę.
Ale co ze słodkimi drożdzówkami? Cukier tylko wzmaga rośnięcie, a z 'Drożdzowego ABC' wiadomo mi, że przerośnięte ciasto, to też nie to!
 

Linn

Member
Wrz 17, 2004
8,842
0
0
No nie az tak. Od pewnego momentu jest przerosniete. Poza tym zalezy od temperatury otoczenia. No i oczywiscie ilosci drozdzy. Lepiej aby drozdzy bylo malo, a czas rosniecia byl dluzszy niz odwrotnie. Ja mam zaimar wreszcie kupic piecyk do pizzy, wiec niedlugo bede sie uczyc robienia pizzy od nowa.
icon_mrgreen.gif