Bezserowy sos instant*

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
Tak, to jest naprawdę przepis na domowy sos instant
icon_razz.gif
Przepis nadaje się dla uczulonych na cokolwiek, pod warunkiem, że użyją właściwej mąki.

Przepis to "Instant Cheez-it" z 59 strony "The Ultimate Uncheese Cookbook" Jo Stepaniak. Porcja na 2 szklanki suchego sosu, czyli litr gotowego.

szklanka dowolnej mąki
szklanka płatków drożdżowych
sól
łyżeczka cebuli w proszku
łyżeczka papryki
pół łyżeczki granulowanego czosnku
pół łyżeczki gorczycy

Wymieszać składniki i przechowywać w suchym miejscu. Data ważności ponoć nieograniczona.


Aby zrobić szklankę sosu:
pół szklanki sosu instant wsypujemy do rondelka, powoli dodajemy szklankę wody lub mleka sojowego i mieszamy tak, żeby zlikwidować grudki. Zagotować i gotować przez chwilę, aż będzie "smooth, thick and bubbly" :D (gładki, gęsty i pobąbelkowany). Z mojego doświadczenia wynika, że trwa to ok 30 sekund na pełnym ogniu i że spokojnie można go zalać wrzątkiem i też będzie jadalny.

Nie miałam gorczycy, więc po prostu przy rozpuszczaniu dodaję trochę musztardy.


Bardzo smaczny i ładnie się prezentuje
icon_smile.gif
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Co to są płatki drożdżowe?
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Dziękuję Dziuniu. A co poza tym można z nich zrobić? Do czego są? Zaraz sobie wyguglam.
 

dziunia

Moderator
Członek ekipy
Paź 30, 2004
27,454
7
38
To suplement diety po prostu. W rosołkach wege(i nie tylko) jest prawie zawsze coś co się nazywa ekstrakt drożdżowy, to nadaje smak i podnosi wartość odżywczą, tak samo jak te płatki.
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
dziunia @ 13 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=716414To suplement diety po prostu. W rosołkach wege(i nie tylko) jest prawie zawsze coś co się nazywa ekstrakt drożdżowy, to nadaje smak i podnosi wartość odżywczą, tak samo jak te płatki.
Znalazłam sobie i poczytałam, uważam że to coś dla mnie. Widzę że bez problemu do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością, ciekawe jak to się stało że nigdy dotąd tego nie widziałam. Ale chyba zaśmiecam wątek, przepraszam.
 

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
Akulka @ 14 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=716631Ja tez pierwszy raz w zyciu o nich słysze
icon_eek.gif
... Jadł ktos to?
Są, jak to ktoś wyżej napisał, używane powszechnie jako podkreślacz smaku w przyprawach do chipsów, zupkach w proszku itd. Samo w sobie nie ma wyraźnego smaku, tak jak glutaminian sodu, rozpuszcza się na kleisto i dodaje przyjemnego smaku potrawom, tyle potrafię obecnie powiedzieć
icon_smile.gif
 

kermidt

Moderator
Członek ekipy
Wrz 17, 2004
44,979
4
0
Nie tak jak msg. Msg otwiera wiecej kubeczkow smakowych. Podobny efekt da szczypta cukru w nieslodkiej potrawie.
Drozdze maja sporo witamin z grupy B, tak jak mieso, dlatego sa wskazane przy diecie wege.
 
Lis 28, 2005
3,760
0
0
Akulka @ 14 Jun 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=716631Ja tez pierwszy raz w zyciu o nich słysze
icon_eek.gif
... Jadł ktos to?
Ja czesto kupuje. Dodaje do potrawek, sosow, itp. Wczoraj wlasnie robilam duszone warzywa (cebula, papryka, bok choi i szpinak) z grzybami i sezamem. Dorzucilam troche platkow drozdzowych i mielonych migdalow do zageszczenia sosu.

Edit - czasami tez dodaje ich troche do panierki, jak panieruje cos. Mozna posypac nimi salate, itp, itd.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator: