Aloo Paratha

Pinkberry

Member
Lut 17, 2008
309
0
0
Przepis wzięłam w zeszłym roku z bollywood.pl i robiłam od tego czasu 4-5 razy, za każdym z rewelacyjnym rezultatem:

Aloo Paratha


Składniki:
300 g przesianej mąki pszennej
3 łyżki stołowe stopionego masła (lub ghee)
Sól do smaku
Ciepła woda

Ze wszystkich składników zagniatamy miękkie, elastyczne ciasto, formujemy kulę i odstawiamy na 30 minut.

Nadzienie:
3 duże ziemniaki
¾ łyżeczki kminu rzymskiego
½ łyżeczki kurkumy
¾ łyżeczki mielonego chilli
1 łyżka tartego korzenia imbiru
Garść posiekanych listków kolendry
Sól

Ziemniaki gotujemy i ucieramy na puree. Na patelni rozgrzewamy trochę masła i wrzucamy imbir, kminek, kurkumę i chilli. Podgrzewamy przez chwile na bardzo małym ogniu uważając żeby przyprawy się nie spaliły. Dodajemy utłuczone ziemniaki, sól i listki kolendry, dokładnie mieszamy i odstawiamy do wystygnięcia.

Z ciasta formujemy kulki i wałkujemy je na placuszki o średnicy około 10 – 15 cm. Na środku kładziemy trochę nadzienia i zlepiamy dokładnie brzegi ciasta do góry uważając żeby nie został żaden otwór ani pęknięcie. Delikatnie przyciskamy ręką i znów wałkujemy na placki uważając aby nadzienie nie wydostało się na zewnątrz.

Smażymy na małym ogniu w niewielkiej ilości oleju.


Od siebie mogę dodać, że najlepiej je robić w 2 osoby - jedna robi placki a druga je smaży na 2 patelniach (ew. jednej dużej) bo inaczej trwa to godzinami. Zazwyczaj robiłam je z bratem i zrobienie dania dla 5 osób zajmowało nam dwie godziny (to jest ten ból indyjskiej kuchni, że się godzinami streczy przy garach).

Placuszki są przepyszne jako samodzielne danie, podawane z sosem pieczarkowym, ewentualnie z dodatkiem świeżych warzyw, bo są bardzo sycące.

Zdjęcia niestety nie mam, bo bratu znudziły się lekcje gotowania i nie mam z kim robić ;)
 

Ilona

Moderator
Paź 10, 2004
37,718
1
0
Podaje się to na ciepło czy zimno
icon_question.gif

(nie wiem gdzie w spisie umieścić
icon_mrgreen.gif
)
 

martucha.a

Member
Mar 1, 2009
100
0
0
Aloo paratha koniecznie na cieplo, najlepiej prosto z patelni
icon_smile.gif
My z z mezem zrobilismy maly fusion - serwujemy aloo parathas z mizeria z ogorkow:) Taki nasz patent na niedzielny lunch:)