Kiełbasa słoikowa wg KasiRybki*

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
216
63
Na prośbę Nalle z innego wątku wklejam przepis, który KasiaRybka zamieściła na maluchach.

Kiełbasa słoikowa

SKŁAD

1 kg łopatki,
2 ząbki czosnku,
sól,
pieprz,
majeranek,
Vegeta

PRZYGOTOWANIE

Łopatkę zmielić w maszynce do mięsa (na najgrubszych "oczkach"). Czosnek utrzeć na jednolitą masę. Mięso wymieszać z czosnkiem i przyprawami.
Niestety trzeba to próbować na surowo i dostosować do indywidualnych
upodobań; moja Mama daje dużo majeranku i czasami nawet więcej czosnku, bo bardzo lubimy. Aha - ważne - mięso na surowo powinno być trochę mało słone - bo jak w trakcie gotowania puści soki to jego "słoność" się wzmoże. Kiedy mięso będzie już miało jednolitą konsystencję trzeba je załadować do czystych wymytych słoików. Najlepsze są nieduże, takie od dżemu lub te większe od majonezu. Mięso trzeba ciasno ubić w słoiku, tak żeby nie było tam żadnych pęcherzyków powietrza - nakładaj tylko do 3/4 wysokości. Słoiki trzeba mocno zakręcić i ustawić w dużym garnku z zimną wodą, woda powinna przykrywać słoiki przynajmniej do połowy wysokości (na dno garnka możesz
położyć jakąś szmatkę, Mama mówi, że to zapobiegnie pęknięciu słoików w trakcie gotowania). Wodę i słoiki trzeba powoli podgrzewać, aż do
zagotowania, a następnie gotować przez godzinę na maleńkim ogniu (woda powinna sobie leniwie bulgotać). następnie słoiki wyjmujesz, zostawiasz do wystygnięcia i wkładasz do lodówki. Następnego dnia powtarzasz zabawę z gotowaniem (też godzinę).
Jeśli lubisz troszkę tłuściejszą kiełbasę to możesz część mięsa zastąpić
boczkiem w proporcji 2/3 mięsa 1/3 boczku.
Kiełbaska jest bardzo mniamuśna - mój ulubiony sposób podania to: kromka razowego chlebka, masełko, gruby płat kiełbaski, musztarda i kwaszony ogóreczek. Pycha. Aha - nie musisz się obawiać żadnego zatrucia, jeśli będziesz przestrzegał podstawowych zasad: kiełbasa w małych słoikach, takich, żeby można było zjeść jedną porcję w 2-3 dni, przechowywanie wyłącznie w lodówce i raczej niedługo (max. 2 m-ce), o zachowaniu czystości w czasie przygotowywania nie muszę mówić. I jeszcze jedno, jak trochę odczekasz, to na kiełbasie zrobi się taka świetna galaretka - bardzo smaczna."
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Fajne,a jak to wyjąć ze słoika aby nie "pokruszyć" tak by można ukroić plaster?
Myślę ,że zrobię na próbę w takich b.małych słoiczkach.

I ile wychodzi słoiczków z tej porcji?
 

skanna

Well-known member
Mar 21, 2006
4,875
216
63
Ile porcji nijak nie pamiętam, bo robiłam to ostatnio ze 4 lata temu. Natomiast pamiętam, że świetnie wychodziła w całości ze słoiczków po dżemach Łowicza, one mają jakiś taki kształt, że średnica otworu jest taka sama jak średnica prawie całego słoika.
Poza tym, zwie się toto kiełbasa, ale można uznać za coś w rodzaju mielonki z konserwy, której w sumie też nie kroi się w plastry.
 

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Dzięki,zrobię na pewno tylko wygrzebię jeszcze słoiczki.
Podobne coś robiła moja ciocia mieszkająca na wsi.Było pyszne i szukam tego smaku.Po przepisie widzę,że może to być to.
 

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
kasik @ 17 Aug 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=739186Dzięki,zrobię na pewno tylko wygrzebię jeszcze słoiczki.
Podobne coś robiła moja ciocia mieszkająca na wsi.Było pyszne i szukam tego smaku.Po przepisie widzę,że może to być to.
jak zrobisz wrzuc foto, jestem ciekawa jak taka kielbasa wyglada
icon_smile.gif
 

Maria z Łeby

Well-known member
Gru 26, 2006
34,924
1,512
113
Dawno temu robiłam kiełbasę słoikową, ale nie dawałam majeranku, za to dodawałam kolendrę. Dobrze, że przypomniałyście o niej , muszę kiedyś ją znowu zrobić, bo to lepsze jedzonko niż te gotowe kiełbasy. Dobrze jest też do wieprzowiny dołożyć mięso wołowe.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Robiłam parę miesięcy temu.Nam jednak smak ,,nie podszedł''.Dla pewności pasteryzowałam 3 razy-ostatni 30 min.
Początek kroiłam w słoiku potem ładnie mięsko wyskakiwało.
 

Szarotka

Member
Kwi 12, 2007
1,293
0
0
Zrobiłam z połowy porcji, bo nie chciało mi się tym razem bawić z szynkowarem.
Pyszne, od razu został wypróbowany najmniejszy słoik.
Trochę zmodyfikowałam, nie chciało mi się brudzić maszynki do mielenia na te 0,5 kg łopatki więc przyprawione pokrojone mięso stłukłam młotkiem do mięsa przez folię i wpakowałam do słoików.
Szkoda, że nie ma emotki głaszczącej się po brzuszku.
Róbcie, bo szybko to się przygotowuje i wiadomo co się je.
 
Ostatnią edycję dokonał moderator:

moni20

Member
Lis 18, 2007
3,319
1
0
Szarotka @ 20 Aug 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=740431Zrobiłam z połowy porcji, bo nie chciało mi się tym razem bawić z szynkowarem.
Pyszne, od razu został wypróbowany najmniejszy słoik.
Trochę zmodyfikowałam, nie chciało mi się brudzić maszynki do mielenia na te 0,5 kg łopatki więc przyprawione mięso stłukłam młotkiem do mięsa przez folię i wpakowałam do słoików.
Szkoda, że nie ma emotki głaszczącej się po brzuszku.
Róbcie, bo szybko to się przygotowuje i wiadomo co się je.
foto, foto, foto prosze
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0
Szarotka @ 20 Aug 2008 napisał:
index.php?act=findpost&pid=740431Zrobiłam z połowy porcji, bo nie chciało mi się tym razem bawić z szynkowarem.
Pyszne, od razu został wypróbowany najmniejszy słoik.
Trochę zmodyfikowałam, nie chciało mi się brudzić maszynki do mielenia na te 0,5 kg łopatki więc przyprawione mięso stłukłam młotkiem do mięsa przez folię i wpakowałam do słoików.
Szkoda, że nie ma emotki głaszczącej się po brzuszku.
Róbcie, bo szybko to się przygotowuje i wiadomo co się je.
Szarotko, mam szynkowar ale nie bardzo wiem co mogę z nim zrobić. Te przepisy które widziałam w necie jakoś niezbyt do mnie przemawiają, czy mogłabyś podać jakiś swój przepis? Bo sprzęt mi sie marnuje...
 
  • Like
Reakcje: Torunianka

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Zrobiłam.
Foto w sobotę bo jutro mam drugie gotowanie.
Jak wstawię jutro do lodówki to w sobotę myk na kanapkę i wtedy foto
lecker.gif
 

Szarotka

Member
Kwi 12, 2007
1,293
0
0
Samanto jutro będę miała więcej czasu to wpiszę dobrze?
 

samanta

Member
Sie 19, 2007
16,197
1
0

bietka

Member
Lut 25, 2006
3,895
6
38
Dla mnie mięso z szynkowarki jest o niebo lepsze.Samanto, skoro go masz to zrob np z piersi jeżeli lubisz kurczaka.
 

kasik

Member
Gru 14, 2005
535
0
0
Foto na chlebku też własnej roboty

chlebek.jpg

i po wyjęciu ze słoiczka i przekrojeniu na pół.

kielbaska.jpg

Dobra kiełbaska,ale przesoliłam.Dobrze pisze skanna żeby z solą uważać.I dodam jeszcze więcej boczku bo lubię tłuściejszą.Ta wyszła fajnie chudziutka i ze smaczną "galaretką".
 

Załączniki

  • chlebek.jpg
    chlebek.jpg
    30.7 KB · Wyświetleń: 3
  • kielbaska.jpg
    kielbaska.jpg
    23.5 KB · Wyświetleń: 3